zaparcia dzieci dorośli

Zaparcia są często tematem tabu, nieporuszanym ani przez dzieci, ani ich rodziców czy innych dorosłych. Problem ten często może jednak nie rozwiązać się sam, powodując tym samym stały dyskomfort, a nawet prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Co powoduje zaparcia?

Zaparcia są częstym problemem dzieci i nastolatków, jednak pojawiają się równie często u osób dorosłych (dotyczą dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn!) czy osób starszych. Wiele z powodów, które powodują ten problem zdrowotny, nie zostało do tej pory rozpoznanych i nie odkryto jej organicznej przyczyny – takie zaparcia nazywamy zaparciami czynnościowymi, jednak niezależnie od powodu oraz faktu, czy powód został rozpoznany, czy nie, z zaparciami trzeba walczyć.

Zaparcia jednak nie zawsze nie mają powodu – często ich pojawianie może być spowodowane zbyt małą ilość błonnika w naszej diecie, przyjmowanymi lekami (jeżeli podejrzewamy tę opcję, warto skontaktować się z naszym lekarzem i zapytać, czy przyjmowane leki prowadzą do takich problemów) czy z ilością wypijanych płynów, która jest zbyt mała. Czasem powodem jest nieodpowiadania waga, i mowa tutaj zarówno o nadwadze, jak i niedowadze.

Czasem problemem jest również brak aktywności fizycznej, ale do zaparć może doprowadzić nawet ignorowanie potrzeby chodzenia do łazienki (powszechne w sytuacji, gdy zajmujemy się czymś innym, dla nas pilniejszym, jak np. pracą) czy brak odpowiedniego komfortu i prywatnej przestrzeni, by iść do łazienki, by w spokoju móc z niej skorzystać.

Zaparcia mogą być również spowodowane przez stany psychiczne i emocjonalne, co często obserwowane jest u dzieci. Duże zmiany w życiu dziecka czy przewlekły stres – one również mogą prowadzić do problemu, jakim są zaparcia.

Nie bez znaczenia jest również stan naszej mikroflory bakteryjnej, osadzonej głównie w naszych jelitach – jeżeli jej kondycja nie jest najlepsza (a może być to związane np. z zażywanymi antybiotykami), ona również może prowadzić do zaparć.

Kliknij i dowiedz się więcej o zaparciach u dzieci https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/zaparcia/

Czym są zaparcia?

Kiedy powinniśmy przejmować się zaparciami, i kiedy problemy z oddawaniem stolca stają się na tyle poważne, że powinniśmy się nimi zainteresować? O zaparciach mówimy wtedy, gdy w trakcie jednego tygodnia dochodzi do 2 lub mniejszej liczby wypróżnień. Jeżeli tak jest, taka sytuacja powinna nas zaniepokoić.

Oczywiście warto pamiętać również o innych problemach, które mogą nam wtedy towarzyszyć, czyli:

– obrzęk w okolicach brzucha,

– ból brzucha,

– unikanie chodzenia do łazienki,

– ślady stolca na bieliźnie,

– stres w trakcie wypróżniania się.

Kliknij i dowiedz się więcej o zaparciach u dzieci i młodzieży https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/zaparcia/

Co zrobić, kiedy pojawią się zaparcia?

Często z zaparciami możemy radzić sobie sami, jednak pamiętajmy, by robić to w sposób odpowiedzialny. Jeżeli mamy w planach zażywanie jakichkolwiek leków, warto skonsultować to z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą w aptece, oraz przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Często pomaga zwieszenie ilości błonnika w naszej diecie. Nie można z nim przesadzić, jednak wprowadzenie do naszej diety kilku śliwek czy suszony moreli dziennie (lub innych naturalnych źródeł błonnika) może sprawić, że problem stopniowo będzie się zmniejszał. Nie zalecamy jednak zjedzenia zbyt dużej ilości błonnika naraz, co może prowadzić do innych problemów.

Często jednocześnie warto pić więcej wody lub innych płynów. Około 2 litrów dziennie to podstawa dla osób dorosłych o umiarkowanej aktywności – jeżeli w chwili obecnej spożywamy mniej płynów, warto szybko to zmienić.

Zwiększenie aktywności fizycznej to kolejny pomysł. Nie musi być ona zbytnio wymagająca, bo już samo chodzenie czy spacerowania może pomóc.

Kolejnym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiednią kondycję naszej mikroflory jelitowej. Warto zdecydować się na suplementy probiotyczne. Probiotyki, zawierające odpowiednie szczepy bakterii, powinny wspomóc działanie naszych jelit, przez co problem może zacząć ustępować.

Kliknij i dowiedz się więcej o zaparciach u dorosłych https://biogaia.pl/zastosowanie/dorosli/zaparcia/

Zaparcia – kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeżeli problem się nasila, a domowe sposoby na zwalczenie zaparć nie pomagają, powinniśmy zdecydować się na wizytę lub poradę lekarską. Pamiętajmy, chociaż zaparcia to problem wstydliwy, warto podzielić się nim z lekarzem, który na pewno nie będzie nas w jakikolwiek sposób oceniał. W końcu dopiero jego pomoc, przy wsparciu odpowiedniej farmakologii, może przynieść nam ulgę.