Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie sucha, czy też mokra karma. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę, kupując jedzenie dla pupila. Co będzie lepsze? A może najrozsądniej mieszać oba rodzaje karmy?
Karmy mokre dla kotów
W mokrej karmie dla kota zawartość wody wynosi ponad 60%. Podczas produkcji pożywienie poddawane jest sterylizacji, co pozwala na jego dłuższe przechowywanie w zamkniętym opakowaniu. Po otwarciu karmę należy jednak zużyć znacznie szybciej niż tę suchą. Mokre jedzenie dla kotów może mieć formę pasztetu, mięsnych filetów czy kawałków w musie lub galarecie. Ze względu na dużą wilgotność jest ono mniej kaloryczne od karmy suchej, dlatego będzie dobrym wyborem w przypadku kotów z nadwagą. Jest ono zalecane także w przypadku zwierząt z problemami układu moczowego, ponieważ sprzyja produkcji mniej skoncentrowanego moczu. Mokra karma dla kotów uważana jest za bardziej smakowitą, ponieważ zawiera więcej tłuszczu będącego nośnikiem zapachu, a także białka szczególnie lubianego przez te zwierzęta. Ze względu na swoją miękkość sprawdzi się nawet u pupili mających problemy z gryzieniem.
Sucha karma dla kota
Wśród największych zalet suchej karmy dla kota wymienia się wygodę jej przechowywania, a także łatwość wydzielenia odpowiedniej porcji i wreszcie mniejszy koszt tego rodzaju pożywienia. Ma ono postać granulek o różnym kształcie, a zawartość wody w tym przypadku wynosi mniej niż 14%. Jest też bardziej kaloryczne, dlatego nie zaleca się pozostawiania go w misce kota, który nie potrafi samodzielnie regulować swojego zapotrzebowania energetycznego. Dobrze sprawdzi się za to jako pożywienie zwierząt wychudzonych lub potrzebujących bardziej kalorycznego jedzenia. Karma sucha może też wspierać oczyszczanie zębów z kamienia. Decydując się na karmienie zwierzaka tylko tym rodzajem pokarmu, należy zapewnić kotu stały dostęp do czystej wody.
Karmienie mieszane
Niektórzy właściciele kotów decydują się na karmienie mieszane, a więc podają zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Przy takim sposobie żywienia zwierzaka należy jednak pamiętać, że ta sama ilość suchych granulek jest bardziej kaloryczna od karmy mokrej o podobnej objętości. Nie powinno się też mieszać obu rodzajów pożywienia w jednym posiłku. Podawanie jedzenia o różnorodnej strukturze zalecane jest zwłaszcza kociętom, ponieważ zmniejsza to ryzyko niechęci do poznawania nowych smaków w przyszłości i ułatwia wprowadzanie ewentualnych zmian w diecie.
Jak wybrać karmę?
Właściwie dobrana karma dla kota zapewni pupilowi dobrą kondycję i dostarczy mu wszystkich składników odżywczych. Podczas zakupów powinniśmy pod uwagę brać przede wszystkim wiek kota oraz jego indywidualne potrzeby. Znani producenci, jak np. Whiskas, Royal Canin, Josera, Bosch, Fitmin, Acana czy Crave mają w swojej ofercie produkty podzielone właśnie ze względu na wiek kota, co znacznie ułatwia znalezienie zarówno pożywienia odpowiedniego dla kociąt, jak i zwierząt dorosłych czy seniorów.