Podstawowe zasady przygotowywania bigosu
Bigos jest stosunkowo łatwy w przygotowaniu pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy wybrać dobrej jakości składniki. Kupując kiszoną kapustę, warto zwrócić uwagę na jej zapach i kolor. Nie powinna wydzielać octowych nut, a kolor powinien być delikatnie żółty (nie biały).
Do bigosu warto dodać słodką kapustę, która sprawi, że danie będzie miało łagodniejszy smak i lepszą konsystencję. Można dodać dwa rodzaje kapusty w proporcjach pół na pół. Jednak nie należy gotować ich razem. Ponadto należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego tłuszczu – najlepsza kapusta powstanie z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, na przykład smalcu, wytopionego z boczku tłuszczu lub gotowanych mięs.
O czym jeszcze należy pamiętać? Oczywiście o różnorodnych dodatkach! Mięso, takie jak wołowina i wieprzowina, powinno być miękkie. Bigos przygotowany na drobiu będzie zbyt suchy. Warto natomiast dodać wędzony boczek, kiełbasę, dziczyznę, a także aromatyczne suszone śliwki i leśne grzyby. Jak przygotować idealny bigos?
Sprawdzony przepis na domowy bigos
Prawdziwy staropolski bigos powinien być długo gotowany, a następnego dnia odgrzany, by nabrał aromatu. Najsmaczniejszy bigos powstanie z następujących składników:
- 500 g świeżej, białej kapusty
- 500 g kiszonej kapusty
- 300 g mięsa wieprzowego
- 40 g suszonych grzybów
- 200 g kiełbasy
- 150 g boczku
- 1 cebuli
- 100 g suszonych, wędzonych śliwek
- 2 ziaren ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 2 liści laurowe
- 2 nasion jałowca
- 2 goździków
W pierwszej kolejności należy przygotować grzyby. Układamy je w niedużym rondelku i zalewamy 500 ml zimnej wody. Warto je pozostawić na parę godzin, a najlepiej na całą noc, by zmiękły. Po tym czasie należy je ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Po 30 minutach powinny być już miękkie. Następnie kroimy grzyby w paski, a wywar zostawiamy na później.
Kiszoną kapustę drobno kroimy i przekładamy do garnka. Jeżeli jest za kwaśna, można ją opłukać i osączyć. Następnie zalewamy niewielką ilością wrzącej wody i gotujemy do miękkości pod przykryciem przez około 1 godzinę.
Białą kapustę należy poszatkować, zalać małą ilością wrzącej wody i gotować do miękkości przez około 30 minut. Po tym czasie odcedzamy obydwie kapusty i łączymy w jednym garnku. W tym momencie można dodać posiekane grzyby i wywar z grzybów. Doprawiamy kapustę liśćmi laurowymi, zielem angielskim, pieprzem, nasionami jałowca i goździkami.
Pokrojoną w kostkę cebulę smażymy wraz z boczkiem. Następnie mięso wieprzowe kroimy w kostkę, obieramy kiełbasę ze skórki i smażymy na złoty kolor. Całość dodajemy do kapusty wraz z pokrojonymi w paski śliwkami. Bigos gotujemy pod przykryciem minimum godzinę, zostawmy jednak małą szczelinę pod przykrywką. Po tym czasie pozostawiamy danie do ostygnięcia i odstawiamy w chłodne miejsce. Na drugi dzień bigos powinien przejść odpowiednim smakiem i aromatem przypraw.
Jak uratować zbyt kwaśny bigos?
Za kwaśny bigos? Okazuje się, że można go w prosty sposób uratować. Podczas gotowania warto próbować kapusty, a jeżeli okaże się, że ma nieodpowiedni smak, wystarczy tylko dolać do garnka wody, chwilę gotować i odlać jej nadmiar. Przed ugotowaniem bigosu należy sprawdzić, czy kapusta nie jest zbyt kwaśna. Warto pamiętać, że im więcej razy ją wypłuczemy, tym potrawa będzie delikatniejsza. Mniej kwaśny bigos uzyskamy również, łącząc kapustę kiszoną ze świeżą.
Jeżeli chcemy przygotować bigos, warto samodzielnie ususzyć grzyby. Istnieje na to kilka sposobów. Jak suszyć grzyby? Możemy wykorzystać specjalną suszarkę lub włożyć je na kilka godzin do piekarnika nagrzanego do 40 stopni C na termoobiegu. W tym przypadku należy lekko uchylić drzwiczki piekarnika. Bardzo popularnym sposobem jest też suszenie grzybów na nitce. Samodzielnie ususzone grzyby będą jeszcze lepsze niż te ze sklepu!