E-recepta

Od stycznia tego roku lekarze powinni wystawiać e-recepty. Mają one na celu usprawnienie wielu procesów. Dzięki nim nie będziesz musiała tracić czasu, stojąc w kolejce do lekarza, aby ten wypisał ci receptę na leki, które przyjmujesz regularnie ze względu na choroby przewlekłe lub wybraną przez siebie formę antykoncepcji. Jak korzystać z e-recepty?

Nie potrzebujesz nowoczesnego smartfona, aby otrzymać e-receptę

Każda placówka medyczna ma obowiązek zarejestrować się w specjalnym, rządowym systemie elektronicznym. Mając w nim konto, może wystawiać swoim pacjentom e-recepty.  Każdy obywatel może otrzymać e-receptę w jeden z trzech sposobów: poprzez SMS, e-mail z pdf-em lub na specjalną rządową aplikację w smartfonie. Jak widać, nie trzeba mieć nowoczesnego smartfona z dostępem do internetu. Wystarczy zwykła komórka, na którą przyjdzie stosowny SMS.

Zalety e-recepty

E-recepta ma zapobiec sztucznym kolejkom do lekarza, ponieważ możesz regularnie, bez wychodzenia z domu otrzymywać recepty na dotychczas przyjmowane leki. Taka recepta jest czytelna, bo nie jest wypisywana odręczna, w rezultacie unikniemy pomyłek przy wydawaniu leków z trudem rozszyfrowywanych przez farmaceutę. Ponadto ta innowacja ma zapobiec fałszowaniu recept. Nie musisz teraz wykupywać kilku leków z jednej recepty w jednej aptece. Każdy lek możesz wykupić w innej aptece, wybierając tę najtańszą dla siebie.

Recepty w wersji elektronicznej nie zgubisz tak łatwo jak kartki papieru. Chyba że ktoś ukradnie ci smartfona, ale wtedy zawsze masz do dyspozycji konto mailowe na komputerze.  W każdej chwili na podstawie e-recepty możesz sprawdzić dawkowanie konkretnych leków.

Internetowe Konto Pacjenta

Aby wybrać sposób dostarczania e-recepty, musisz wejść na Internetowe Konto Pacjenta, a następnie w zakładce Moje Konto wpisujesz adres e-mail i/lub numer telefonu, na jaki ma przychodzić e-recepta. Aby jednak móc zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, musisz wcześniej dysponować profilem zaufanym. Na szczęście można założyć go bez wychodzenia z domu, np. logując się na swoje konto bankowe.

Jeśli wybierzesz SMS, to w aptece musisz podać czterocyfrowy kod SMS oraz swój PESEL, a farmaceuta będzie już wiedział, jak wygląda recepta.