Walentynki to święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Jest ono doskonałą okazją do przygotowania romantycznych przysmaków dla swojej drugiej połówki. Oto kilka słodkich przepisów na Walentynki, których musicie spróbować w tym roku.
Czekoladowa rolada z wiśniami
Pierwszy przepis na Walentynkowe słodkości to rolada czekoladowa z wiśniami.
Składniki, jakich będziemy potrzebować do przygotowania biszkoptu na roladę to:
- 3 jajka,
- 1 szklanka mąki,
- ½ szklanki cukru,
- 1/3 szklanki wody,
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego.
Masę dekoracyjną przygotujemy z:
- 90 g mąki,
- 90 g masła,
- 90 g cukru pudru,
- 2 łyżek kakao,
- 1 białka.
Składniki na krem czekoladowy to natomiast:
- 250 g śmietany kremówki 36%,
- 180 g gorzkiej czekolady,
- ½ szklanki cukru pudru,
- 1 szklanka wiśni,
- 3 łyżki cukru.
Masło ubijamy z cukrem pudrem; dodajemy mąkę, białko oraz kakao, napełniamy szprycę i na papierze do pieczenia rysujemy małe serduszka. Chowamy do lodówki na kilkanaście minut.
Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę, dodajemy mąkę, żółtka, wodę oraz cukier wanilinowy. Wykładamy ostrożnie na wzorek do formy, wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza i pieczemy przez około 17 minut.
Gorącą roladę przekładamy na ściereczkę, ostrożnie ściągamy papier, przekładamy, zwijamy i odstawiamy do wystudzenia.
Wiśnie wrzucamy do garnka, dodajemy cukier oraz wodę i podgrzewamy do zmięknięcia. Śmietanę ubijamy z cukrem, czekoladę topimy w kąpieli wodnej, łączymy ze sobą i szybko miksujemy.
Roladę nasączamy sokiem z gotowania wiśni. Nakładamy krem, a następnie owoce. Rolujemy, wkładamy do lodówki na kilkanaście minut, a następnie kroimy w plastry.
Inne walentynkowe przepisy znajdziesz tutaj: https://www.przepisy.pl/przepisy/okazje/walentynki
Malinowa napoleonka
Drugi z przepisów na Walentynkowy deser to napoleonka z dodatkiem malin. Do jej zrobienia potrzebne nam będą:
- 380 g ciasta francuskiego,
- Cukier puder do posypania.
Masę budyniową przygotujemy z:
- 3 szklanek mleka,
- 2 budyniów śmietankowych,
- 1 szklanki malin,
- 150 g masła
- 1,2 szklanki cukru pudru.
Do masy kremowej potrzebować będziemy natomiast:
- 350 g śmietany kremówki,
- ½ szklanki cukru pudru,
- 2 łyżeczek żelatyny.
Ciasto francuskie dzielimy na pół i nakłuwamy je widelcem. Blaty kładziemy na papierze do pieczenia i wstawiamy na około 20 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza. Po upływie około 10 minut otwieramy go i dziurawimy wszystkie powstałe napuchnięcia. Czynność powtarzamy ponownie za 5 minut.
Kolejny etap to przygotowanie budyniu. W tym celu, zagotowujemy 1 szklankę mleka, dodajemy proszek budyniowy wymieszany z cukrem pudrem, mieszamy, podgrzewamy i miksujemy z malinami. W osobnym naczyniu miksujemy masło i dodajemy do niego partiami wystudzony budyń.
Na dno formy wykładamy ciasto, a następnie masę budyniową. Śmietanę ubijamy z cukrem na sztywno, a żelatynę rozpuszczamy we wrzątku. Łączymy je ze sobą i przekładamy na masę budyniową. Kładziemy drugi płat ciasta francuskiego i wkładamy do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem i kroimy bardzo ostrym nożem.