sztuka teatralna

Regularny kontakt z kulturą odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej wiedzy, samodzielnego myślenia i wrażliwości.  Od lat zastanawiamy się, gdzie spędzić miło wieczór, jednocześnie obcując z dziełami sztuki. Teatr czy kino – co jest lepszą formą rozrywki?

Na pewno nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rozstrzyganie o ważności kina nad teatrem  przypomina rozważenia nt. nadrzędnego charakteru Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem. Zanim udamy się na spektakl czy seans filmowy, warto zastanowić się, co lubimy robić i na co jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej pieniędzy.

 

Teatr czy kino? Zależy od budżetu?

Jeśli mamy ograniczony budżet, na wyjście do instytucji kultury możemy sobie pozwolić tylko raz w miesiącu, lepiej wybrać teatr. Owszem, bilety do niego nie należą do najtańszych, ale  sztuki granej w lokalnym teatrze nie zobaczymy w telewizji, a film prędzej czy później zostanie pokazany na antenie którejś ze stacji telewizyjnych. W miastach, w których działa tylko jedno kino, ceny biletów nierzadko dochodzą do 30 zł. To duża przesada, biorąc pod uwagę fakt, że wstęp do teatru to 27 zł.  Aktorom za każde wystąpienie trzeba zapłacić. Film został nagrany raz, a następnie został rozdystrybuowany do tysięcy kin w Polsce i za granicą.

Teatr – przeżyj sztukę wraz z aktorami

Poza tym teatr daje nam coś, czego nie doświadczymy w kinie. Stajemy się świadkami zdarzeń na scenie, aktorzy przechodzą między nami, na scenach widzimy ich prawdziwe emocje. Tutaj nie ma miejsca na duble, więc na pewno nie zobaczymy amatorów. Na ogół sztuki teatralne należą do nieco bardziej ambitnych niż przeciętny film.  W kinach dużo łatwiej można natknąć się na film zasługujący na Złotą Malinę niż w teatrze na sztukę opowiadającą o niczym. Nie oznacza to jednak, że teatr jest tylko dla wybranych i osób o wysublimowanym guście.

Wady kina

Do teatru warto wybrać się też wtedy, gdy przeszkadza nam zapach popcornu w kinie, głośne rozmowy w trakcie seansu i nagromadzenie reklam emitowanych przed filmem. Ze względu na szacunek dla aktorów grających w sztuce widzowie zgromadzeni wokół sceny powinni powstrzymać się od jedzenia i picia.  W kinach wręcz zachęca się do konsumpcji.  Ponadto niektórym osobom może przeszkadzać fakt, iż w kinach film puszcza się bardzo głośno, podczas gdy aktorzy w teatrze mają do dyspozycji tylko swój głos.

Poznaj zalety kina

Kino z kolei bardziej przypadnie do gustu osobom, które  chcą przede wszystkim odpocząć oraz rodzicom małych dzieci. Te ostatnie często nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami i dzielą się na głos swoimi wrażeniami. Aktorom może to  przeszkadzać, w kinie przy tak głośno ustawionym dźwięki nie powinno stanowić to problemu.

Zaletą kina jest także dostęp do tej instytucji kultury. Teatry oferują spektakle kilka razy w tygodniu o ściśle określonej porze. Nie grają sztuk latem oraz podczas większości świąt. Tymczasem premiery kinowe mają miejsce niezależnie od pory roku.

Sale kinowe w każdym mieście

Kolejny atutem kina jest jego dostępność. Nawet w mniejszych miejscowościach można znaleźć sale kinowe, podczas gdy teatry znajdują się tylko w większych miastach.  Dla wielu osób obejrzenie spektaklu wiąże się z koniecznością podróży do stolicy województwa, co może rodzić pewne komplikacje. Ponadto w miastach, w których działa kilka kin i istnieje duża konkurencja na rynku, bilety na film są dużo tańsze niż do teatru.

Kino czy teatr? Jak widać odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Przede wszystkim musisz się zastanowić, co bardziej odpowiada twojemu nastrojowi. Jeśli szukasz oryginalnego spojrzenia na znane dzieło literackie, prędzej znajdziesz je w teatrze. Zależy ci na lekkiej rozrywce w gronie znajomych? Kino stanowi bardziej adekwatne miejsce. Podczas seansu będziesz mogła wymieniać się uwagami z przyjaciółką i jeść popcorn ze wspólnego kubełka.

Irmina Cieślik