długodojrzewający piernik

Piernik jest dla wielu osób obowiązkowym ciastem na świątecznym stole. Poznaj sprawdzone przepisy na piernik długodojrzewający.

Piernikowy aromat

Ciemnobrązowe ciasto o charakterystycznej twardości jest bardzo znane. Tradycyjny piernik to połączenie mąki, cukru, miodu i niezbędnych przypraw, o niesamowitym aromacie. Cynamon, kardamon, anyż, goździki czy imbir to jedne z podstawowych przypraw do piernika. Tradycyjne pierniki świąteczne powinno się przygotować nawet miesiąc przed Wigilią. Wtedy ich smak będzie zachwycający.

Sprawdzone przepisy na piernik długodojrzewający

Pyszny piernik robiony jest w różnej formie.Czy to w dużej, prostokątnej blaszce czy w postaci pierniczków w różnych kształtach – wszystkie smakują wyśmienicie, jeśli są odpowiednio przygotowane. Nasze sprawdzone przepisy na piernik długodojrzewający, ułatwią samodzielne przygotowanie świątecznego wypieku.

Piernik staropolski

Składniki:
500 g naturalnego miodu
1,5 szklanki cukru
1 kg mąki pszennej
250 g masła
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
125 ml mleka
1/2 łyżeczki soli
2 opakowania torebki przyprawy do piernika

Przygotowanie:
Miód z cukrem i masłem podgrzewamy w rondelku aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Do wystudzonej masy dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto. Przekładamy je do miseczki, przykrywamy ściereczką i odkładamy w chłodne miejsce na okres 5-6 tygodni. PO czasie leżakowania rozwałkowujemy ciasto i dzielimy na trzy części. Każda z części powinna mieć około 0,5 cm grubości. Ciasto pieczemy około 20 minut, w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Upieczone blaty piernikowe przekładamy podgrzanymi powidłami. Idealne będą śliwkowe, najlepiej domowej roboty. Wierzch ciasta możemy polać polewą czekoladową.