Grzeszna przyjemność – tak w średniowieczu nazywano kawę. Nie tylko wspaniale pachnie, ale także smakuje. Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez niej. Panuje jednak przekonanie o jej złym działaniu. Wypłukiwanie magnezu, uzależnienia czy kłopoty z sercem. Czy rzeczywiście kawa jest taka grzeszna?
Bóle głowy
Cierpiąc na silne bóle głowy, uczucie spuchniętej, pulsującej skroni, wypij jedną filiżankę mocnej kawy. Natychmiast przyniesie ci ulgę. Kofeina zawarta w małej czarnej zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych. Na podobnej zasadzie działają leki przeciwbólowe, które obok paracetamolu zawierają kofeinę.
Lepsze samopoczucie
Kofeina dostarczana organizmowi należy do grupy związków stymulujących układ nerwowy. Blokując enzym fosfodiesteraza, zmienia stężenie wewnątrzkomórkowego przekaźnika cAMP, który powoduje zwiększenie stężenia dopaminy, noradrenaliny, adrenaliny, acetylocholiny i serotoniny.
Właściwości prozdrowotne kawy – witaminy
Jeżeli cierpisz na niedobór witaminy B, kawa to świetne rozwiązanie. Zawiera witaminy B3, B4, B5, B2 i tiaminę, czyli B1. Jedna filiżanka ulubionej kawy zawiera 6-18% dziennej rekomendowanej dawki tej witaminy.
Nieprzyjemne swędzenie
Olejki z ziaren kawy mogą działać łagodząco na skórę. Wystarczy posmarować to miejsce specyfikiem i od razu poczujesz ulgę.
Opóźnia starzenie się
Kawa poprawia mikrokrążenie w skórze. Hamuje rozkład witaminy C, tym samym wygładzając zmarszczki na skórze i zapobiega powstawaniu nowych. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają zwalczać różne niedoskonałości skóry. Często poleca się nakładanie maseczki z pozostałych fusów kawy sypanej czy wykonanie peelingu. Skóra twarzy jest odprężona oraz doskonale oczyszczona. Rozszerza naczynia włosowate, dzięki czemu usprawnia przepływ krwi. Niweluje także cienie pod oczami.
Wspomaga odchudzanie
Pijąc filiżankę świeżo zmielonej kawy, przyśpieszasz metabolizm. Skutkuje to szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. Kawa jest częstym składnikiem preparatów odchudzających. Kofeina, którą zawiera hamuje proces powstawania nowych komórek tłuszczowych, a jednocześnie pobudza do rozpadu starych w tkance. Dzięki temu zmniejsza się również widoczność cellulitu. Skóra staje się jędrniejsza i bardziej napięta.
Wzmacnia włosy
Wypijając kawę zmniejszysz wrażliwość mieszków włosowych. W razie ciągłego życia w stresie kawa pomaga także ograniczyć wypadanie włosów. Zawarta w odżywkach poprawia ich kondycje i stymuluje wzrost.
Karolina Standio