Najnowsze Porady Zdrowie

Naturalne metody leczenia oparzeń słonecznych

oparzenia-sloneczne

Lato w pełni i wiele z nas marzy, że właśnie w tym roku uzyska idealną, złotą opaleniznę. Co jednak, gdy zamiast niej pojawi się oparzenie słoneczne?

Charakterystyka oparzeń słonecznych

Nie każdy rodzaj oparzenia wymaga konsultacji lekarskiej. Z oparzeniami typu 1-ego i 2-ego stopnia z powodzeniem możemy uporać się same. Istnieje wiele sposobów naturalnego leczenia oparzeń słonecznych. Zanim jednak przystąpisz do działania, sprawdź, czy nie potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Oparzenia słoneczne dzielimy ze względu na głębokość uszkodzenia na trzy stopnie:

  • Oparzenie 1-ego stopnia

Ten rodzaj oparzeń dotyczy jedynie warstwy naskórka, a charakterystyczną cechą jest zaczerwienienie chorego miejsca i ból. Po kilku dniach następuje złuszczenie naskórka. Lekki rodzaj oparzenia, najczęściej spotykany jako skutek nieodpowiedniego opalania.

  • Oparzenie 2-ego stopnia

Oparzenie cechuje występowanie pęcherzy z płynem surowiczym a także częściowa martwica naskórka. Towarzyszy mu duży ból, czas gojenia to 2-6 tygodni, jednak także należy do oparzeń lekkich.

  • Oparzenie 3-ego stopnia

Zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy skóry oraz zakończenia nerwowe, dlatego ból nie jest odczuwalny. To bardzo niebezpieczny rodzaj oparzenia, występuje najczęściej u małych dzieci oraz niemowląt. Oparzenie 3-ego stopnia wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Ten rodzaj oparzeń występuje bardzo rzadko.

Pierwsza pomoc – zimny prysznic

Gdy już rozpoznasz stopień oparzenia, przystąp do akcji ratunkowej. Po pierwsze, schładzaj oparzone miejsce. Możesz polewać oparzenie zimną wodą przez 10-15 minut. Obniżysz w ten sposób temperaturę zakończeń nerwowych, co zadziała przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, by schładzanie rozpocząć od letniej wody, stopniowo obniżając jej temperaturę. Unikniesz w ten sposób szoku termicznego. Chłodzenie poparzonej skóry lodowatą wodą jest absolutnie zabronione!

poparzenia-sloneczne

Zanim zaczniesz leczenie

Ważne, aby przez pierwsze 24 godziny nie stosować na oparzoną skórę żadnych płynów lub maści, ponieważ mogą spowodować one zakażenie. Dopiero po upływie tego czasu możesz przystąpić do zabiegów, które pomogą w regeneracji naskórka. Jeżeli na twojej skórze pojawiły się pęcherze, koniecznie pamiętaj, aby ich nie przekłuwać! Pęcherze stanowią bowiem cenny opatrunek biologiczny. Po schłodzeniu wodą podrażnionego miejsca, osusz je i nałóż okład z czystej gazy. Należy go zmieniać przynajmniej raz dziennie.

Metody leczenia oparzeń słonecznych – kefir i maślanka

To sposób leczenia oparzeń najczęściej stosowany przez nasze babcie. Czy i tym razem miały rację? Kefir i maślanka zawierają białko oraz witaminy A, D i E, które pomogą w regeneracji zniszczonego naskórka. Przygotuj okłady z gazy nasączone kefirem i maślanką (dodatkowo schłodzone przyniosą ulgę w bólu) i przyłóż na zaczerwienione miejsce. Pamiętaj jednak, by nie stosować słodzonych produktów – cukier zaostrzy stan zapalny.

Spróbuj białka z jajek

Mało kto o tym wie, ale jajka posiadają właściwości zbliżone do antybiotyku. Surowe białka jaj zawierają bowiem enzym zwany lizozymem, który ma właściwości antywirusowe i bakteriobójcze. Białka przyśpieszają proces gojenia się ran. By skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, nałóż na gazę schłodzone białko i trzymaj okład na oparzonym miejscu przez ok. 15 minut. Możesz też ubić jajka i nanieść powstałą pianę na chorobowo zmienione miejsce.

Miód przyspieszy gojenie

Miód jest nie tylko bardzo zdrowy i smaczny, ale także niezwykle pomocny w leczeniu oparzeń słonecznych. Chociaż stosowanie tłustych kremów nie jest wskazane w trakcie leczenia, wyjątek stanowi miód, który posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki niemu przyspieszysz gojenie. Wystarczy tylko przyłożyć do poparzonej skóry okład z miodem.

miod-na-oparzenia-sloneczne

Ziemniaki na pieczenie

Wykorzystując plasterki ziemniaków lub przygotowane wcześniej purée, możesz złagodzić ból powstały w wyniku oparzenia słonecznego oraz zapobiec powstaniu pęcherzy. Przyłóż pokrojone ziemniaki lub purée na oparzoną skórę i przykryj gazą. Okład możesz zdjąć po upływie 30 minut.

Ogórek pomoże twarzy

Sok z ogórka odżywi zniszczony naskórek twarzy, warzywo jest bowiem źródłem antyoksydantów i witaminy C, które przyspieszą regenerację skóry. Połóż plasterki ogórka na poparzone miejsca i odczekaj 30 minut.

Moc aloesu

Jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i medycznym. Możesz poszukać w aptece kremów i maści powstałych na bazie aloesu, albo nasączyć gazę sokiem z aloesu i pozostawić na skórze przez 15 minut. Aloes nie tylko pomoże złagodzić uporczywy ból, posiada także enzymy, które przyśpieszą regenerację naskórka i pomogą w gojeniu się skóry.

Już po wszystkim?

Gojenie oparzeń słonecznych powinno trwać maksymalnie 10-14 dni. Jeżeli dolegliwości nie ustaną, konieczna jest wizyta u lekarza. Pamiętaj, że nawet oparzenia słoneczne 1-ego i 2-ego stopnia mogą być źródłem poważnych powikłań i nie należy ich bagatelizować, a w przyszłości warto wybrać bezpieczną formę opalania.

Alicja Orzeł

Komentarze (4)

pati25

7 lat temu

Dobre,pomocne sposoby.Ten z kefirem,,,,zsiadłym mleiem i z zziemniakami są bardzo dobre.I skuteczne 🙂

sirena46

7 lat temu

Tak stare domowe, sprawdzone sposoby na poparzenie skóry są najlepsze. Ja jednak już ich na sobie nie praktykuję ponieważ nie opalam się do tego stopnia żeby mieć poparzoną skórę 🙁

filodendron 2

7 lat temu

Mama mi przykladala na opalone plecy zsiadłe mleko i pomogło to i kefiry i maslanki pomagaja 🙂

eve

7 lat temu

o prosze!o kefirze i maslance to ja juz od dawna wiedzialam ,stare domowe metody sa sprawdzone i skuteczne!

Zostaw komentarz