oparzenia-sloneczne

Lato w pełni i wiele z nas marzy, że właśnie w tym roku uzyska idealną, złotą opaleniznę. Co jednak, gdy zamiast niej pojawi się oparzenie słoneczne?

Charakterystyka oparzeń słonecznych

Nie każdy rodzaj oparzenia wymaga konsultacji lekarskiej. Z oparzeniami typu 1-ego i 2-ego stopnia z powodzeniem możemy uporać się same. Istnieje wiele sposobów naturalnego leczenia oparzeń słonecznych. Zanim jednak przystąpisz do działania, sprawdź, czy nie potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Oparzenia słoneczne dzielimy ze względu na głębokość uszkodzenia na trzy stopnie:

  • Oparzenie 1-ego stopnia

Ten rodzaj oparzeń dotyczy jedynie warstwy naskórka, a charakterystyczną cechą jest zaczerwienienie chorego miejsca i ból. Po kilku dniach następuje złuszczenie naskórka. Lekki rodzaj oparzenia, najczęściej spotykany jako skutek nieodpowiedniego opalania.

  • Oparzenie 2-ego stopnia

Oparzenie cechuje występowanie pęcherzy z płynem surowiczym a także częściowa martwica naskórka. Towarzyszy mu duży ból, czas gojenia to 2-6 tygodni, jednak także należy do oparzeń lekkich.

  • Oparzenie 3-ego stopnia

Zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy skóry oraz zakończenia nerwowe, dlatego ból nie jest odczuwalny. To bardzo niebezpieczny rodzaj oparzenia, występuje najczęściej u małych dzieci oraz niemowląt. Oparzenie 3-ego stopnia wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Ten rodzaj oparzeń występuje bardzo rzadko.

Pierwsza pomoc – zimny prysznic

Gdy już rozpoznasz stopień oparzenia, przystąp do akcji ratunkowej. Po pierwsze, schładzaj oparzone miejsce. Możesz polewać oparzenie zimną wodą przez 10-15 minut. Obniżysz w ten sposób temperaturę zakończeń nerwowych, co zadziała przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, by schładzanie rozpocząć od letniej wody, stopniowo obniżając jej temperaturę. Unikniesz w ten sposób szoku termicznego. Chłodzenie poparzonej skóry lodowatą wodą jest absolutnie zabronione!

poparzenia-sloneczne

Zanim zaczniesz leczenie

Ważne, aby przez pierwsze 24 godziny nie stosować na oparzoną skórę żadnych płynów lub maści, ponieważ mogą spowodować one zakażenie. Dopiero po upływie tego czasu możesz przystąpić do zabiegów, które pomogą w regeneracji naskórka. Jeżeli na twojej skórze pojawiły się pęcherze, koniecznie pamiętaj, aby ich nie przekłuwać! Pęcherze stanowią bowiem cenny opatrunek biologiczny. Po schłodzeniu wodą podrażnionego miejsca, osusz je i nałóż okład z czystej gazy. Należy go zmieniać przynajmniej raz dziennie.

Metody leczenia oparzeń słonecznych – kefir i maślanka

To sposób leczenia oparzeń najczęściej stosowany przez nasze babcie. Czy i tym razem miały rację? Kefir i maślanka zawierają białko oraz witaminy A, D i E, które pomogą w regeneracji zniszczonego naskórka. Przygotuj okłady z gazy nasączone kefirem i maślanką (dodatkowo schłodzone przyniosą ulgę w bólu) i przyłóż na zaczerwienione miejsce. Pamiętaj jednak, by nie stosować słodzonych produktów – cukier zaostrzy stan zapalny.