toczeń

Toczeń zaliczany jest do chorób autoimmunologicznych. Jest widoczny na skórze. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia?

Toczeń

To trudna choroba, której powodem są zaburzenia układu immunologicznego. Kobiety chorują na toczeń zdecydowanie częściej niż mężczyźni. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się w wieku nastoletnim. Zazwyczaj dominują ogniska chorobowe, pojawiające się na jednym narządzie ciała. Jednak choroba może rozprzestrzenić się także na jego inne części. Jej przebieg jest zróżnicowany, ponieważ bywaj okresy remisji i zaostrzeń zmian chorobowych.

Toczeń – przyczyny

Toczeń to złośliwa choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy zaczyna atakować, co przekłada się na różne objawy choroby. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane. Lekarze wspominają o genach oraz zbyt silnej ekspozycji na słońce czy nawet o antykoncepcji. Toczeń może zaatakować osoby w każdym wieku. Przyjmuje postać skórną lub układową, atakując różne narządy. W przypadku podejrzenia choroby zleca się wykonanie badań określających obecność przeciwciał przeciwjądrowych, krwi, badania RTG, USG czy tomografię. Wnikliwa analiza pozwala na dokładne ustalenie diagnozy.

 Objawy choroby

Choroba ma jeden bardzo charakterystyczny objaw, którym jest rumień w kształcie skrzydeł motyla, pojawiający się na twarzy. Dodatkowo, zmianom skórnym zwykle towarzyszą bóle reumatyczne. Choroba jest często mylona z innych schorzeniem – reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dlatego lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie szeregu badań diagnostycznych, w celu prawidłowej weryfikacji schorzenia. Do objawów toczeń możemy zaliczyć także nadwrażliwość na światło, owrzodzenia jamy ustnej, zmiany w nerkach czy anemię hemolityczną. Potwierdzenie przynajmniej czterech objawów jest wskaźnikiem choroby.  Może prowadzić do całkowitej niewydolności, dlatego jest uznawany za złośliwą i trudną chorobę. W wysoko rozwiniętym stadium choroby, istnieje ryzyko poważnych powikłań ze strony układu oddechowego a nawet upośledzenia umysłowego.

Wciąż trwają badania medyczne nad preparatem, którym pomógłby w skutecznej walce z chorobą. Choroba autoimmunologiczna jest wyjątkowo trudnym schorzeniem, pełnym niewyjaśnionych przyczyn. Niezwykle ważna jest specjalistyczna diagnostyka, która pozwala rozpoznać chorobę i umożliwia jej leczenie farmakologiczne.

Katarzyna Antos