stewia

Stewia stosowana jest ostatnimi czasy jako naturalny słodzik wśród osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Roślina ta jest dla nas niezwykle wartościowa, ponieważ jest substancją słodzącą o bardzo niskim poziomie kaloryczności. Dzisiaj opiszemy jakie właściwości zdrowotne posiada stewia, dzięki którym jest znacznie zdrowsza od cukru oraz innych nienaturalnych słodzików.

Stewia- źródło pochodzenia

Stewia pochodzi z krajów Ameryki Południowej, od wieków używana była do słodzenia herbat, yerba mate, słodkich  przekąsek oraz słodkich potraw przez ludność pochodzącą z tych regionów. Roślina ta zaczęła być bardziej popularna przed 40 laty wśród obsesyjnie dbających o swoje zdrowie Japończyków. Obecnie jej udział wśród substancji słodzących sprzedawanych na rynku wynosi prawie 40%. Niewiele osób jednak wie, że wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej może być ona stosowana dopiero od grudnia 2011 roku. Właśnie od tego momentu można zauważyć wyraźny wzrost jej popularności wśród mieszkańców Europy.

Zdrowotne właściwości stewii

Wiele osób zastanawia się co niezwykłego znajduje się w tej roślinie, okazuje się, że są to bardzo słodkie związki z grupy glikozydów. Właśnie dzięki nim liście stewii mogą być nawet 40 razy słodsze od zwykłego białego cukru, natomiast uzyskany z nich proszek nawet do 300 razy słodszy. Oznacza to, że jedna łyżeczka stewii jest tak samo słodka, jak jedna szklanka cukru. Specjaliści informują, że Polacy konsumują dziesięciokrotnie więcej cukru, niż powinni, nie możemy się zatem dziwić, że coraz więcej osób zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość.  Regularne spożywanie stewii zamiast kalorycznego cukru rafinowanego z całą pewnością wpłynie pozytywnie  na naszą sylwetkę oraz poziom zdrowia. Osoby zainteresowane wprowadzeniem tej rośliny do swojej diety powinny zdawać sobie sprawę, że stewia posiada również inne zalety, a mianowicie zawiera wiele mikroelementów i minerałów. Należą do nich:  wapń, krzem, żelazo, magnez, potas, cynk oraz beta-karoten. Ponadto wiele substancji biologicznie czynnych znajdujących się w stewii jeszcze nie zidentyfikowano. Narody zamieszkujące Amerykę Południową wykorzystują stewię od wieków przy chorobach układu krążenia, serca, nadkwasocie, bólach żołądka. Ponadto naukowcy ostatnimi czasy potwierdzili jej pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy typu drugiego oraz nadciśnienia tętniczego. Ciekawostką może okazać się fakt, że stosowana jest ona  przydatna przy leczeniu próchnicy oraz parodontozy zębów.

Zapewne zdążyłyście się już domyśleć, jak bardzo na poziom naszego zdrowia może wpłynąć zastąpienie cukru rafinowanego znacznie mniej kaloryczną stewią. Jeśli zatem zmagasz się z problemem cukrzycy lub otyłości odstawienie cukru może okazać się jednym ze skutecznych sposobów, które pomogą uporać się z problemami.