Element5 Digital z Unsplash

Problemy ze skórą głowy mogą dotykać dzieci i dorosłych niezależnie od płci i wieku. Ich etiologia związana jest z chorobami, problemami hormonalnymi, ale także z procesami starzenia się organizmu. Zwłaszcza z wiekiem bariera ochronna skóry osłabia się przez działanie hormonów, czynników zewnętrznych i stosowanych kosmetyków. Jak należy pielęgnować dojrzałą skórę głowy?

Problemy ze skórą głowy – przyczyny

Skóra głowy, podobnie jak całego ciała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O ile na twarz nakładamy odpowiednie kosmetyki zabezpieczające i dbające o naskórek, o tyle często zapominamy o skórze głowy. Tymczasem samo mycie włosów nie wystarczy. Popularne i dostępne w drogeriach szampony często wysuszają naskórek, podrażniają i uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Problemy ze skórą głowy nie powinny być lekceważone. Uszkodzona skóra to również osłabione cebulki włosów, które są podatne na wypadanie. Poza podstawową pielęgnacją warto wprowadzić kilka dodatkowych rytuałów do codziennych zabiegów.

Jak należy dbać o skórę głowy z problemami?

Przede wszystkim najważniejsze jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny problemu. Skóra głowy może być przesuszona, co często objawia się jej łuszczeniem i mało estetycznym łupieżem, lub nadmiernie przetłuszczona. Wówczas dochodzi do zatkania porów i rozwijającego się stanu zapalnego. Problemy są często następstwem przyjmowanych leków, ale także używania kosmetyków. U kobiet mogą być też wynikiem zmian hormonalnych, np. w trakcie menopauzy. Jeśli więc zauważymy niepokojące objawy, warto udać się na specjalistyczną konsultację i zamienić kolorowe szampony na dermokosmetyki o działaniu łagodzącym podrażnienia i odbudowującym naturalną barierę ochronną skóry.

Przesuszona skóra głowy wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Dermokosmetyki do całego ciała zawierają w składzie m.in. olej z awokado, łagodzący pantenol czy witaminę E, która przyspiesza regenerację. Warto je stosować jeszcze przed nałożeniem szamponu. Z kolei skóra ze skłonnością do łojotoku wymaga częstszego oczyszczania, ale należy zwrócić uwagę, aby preparaty miały delikatne działanie. W dermokosmetykach substancja myjąca zamknięta jest w tzw. micelach i uwalniana w takiej ilości, jaka potrzebna jest do wykonania zabiegu. Dobrą praktyką jest też delikatny peeling skóry głowy. Jeśli borykamy się z problemami dermatologicznymi, warto zastąpić gruboziarniste peelingi enzymatycznymi. 

Co jeszcze warto stosować na skórę głowy?

Dla większości osób nakładanie dodatkowych dermokosmetyków na skórę głowy może być kłopotliwe ze względu na konieczność ich zmycia z włosów. Dlatego zaplanujmy sobie zabieg przed kąpielą. Dobrą praktyką jest, aby po nałożeniu preparatu dać mu czasu na całkowite wchłonięcie się. W trakcie mycia włosów starajmy się poświęcić kilka minut na delikatny masaż głowy. Przede wszystkim jednak sprawdźmy, czy szampony, których używamy, są właściwie dobrane i nie potęgują problemu. Pamiętajmy, że zdrowa skóra głowy to również mocne i pięknie wyglądające włosy. Warto o nią prawidłowo zadbać i włączyć dermokosmetyki do codziennej pielęgnacji.