Wada wzroku nie oznacza, że musisz rozstać się z okularami przeciwsłonecznymi. W soczewkach kontaktowych możesz wybierać wśród modnych marek okularów i cieszyć się słońcem.
Wiadomo, że długotrwała ekspozycja oczu na słońce jest bardzo szkodliwa. Osoby, które nie korzystają z okularów przeciwsłonecznych, są dużo bardziej narażone na różne podrażnienia oczu, ale również na choroby, które wywołują promienie UV. Bez względu na to, czy mamy wadę wzroku, czy nie, zawsze powinniśmy mieć przy sobie okulary z filtrem chroniącym nasze oczy. Oczywiście mowa o okularach, które ten filtr realnie zawierają, bo okulary kupowane za kilkanaście złotych, mimo oznaczeń filtra, są niebezpieczne dla naszych oczu. Nie przechodzą one testów, więc zarówno materiał (szkło/plastik), jak i filtry mogą nie spełniać medycznych norm, a w praktyce uszkodzić nasz wzrok.
Wada nie stanowi przeszkody dla okularów z filtrem
Wada wzroku nie stanowi żadnej przeszkody w użytkowaniu okularów przeciwsłonecznych. Należy założyć najpierw soczewki kontaktowe kolorowe lub zwykłe z mocą korekcyjną, a na oczy nałożyć nasze ulubione okulary z salonu optycznego. Dzięki temu nasze oczy będą chronione przed czynnikami zewnętrznymi (kurz, pył, wiatr, wywołujące np. zapalenie spojówek) oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Osoby, które decydują się dopiero na wybór soczewek, powinny wiedzieć, że oprócz zwykłych soczewek również soczewki kontaktowe kolorowe występują z mocą optyczną. Można je kupić w wersji jednodniowej i miesięcznej.
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, na co zwracać uwagę?
- Soczewki powinny być odpowiednio przyciemnione (należy spytać w salonie, czy można w nich prowadzić samochód).
- Dopasowane do naszej głowy – nie powinny spadać, zsuwać się. Jeżeli będą zbyt luźne lub ciasne, pracownicy salonu dopasują je do naszej głowy.
- Duże, mocno zabudowane – aby ograniczyć dostęp promieni do oka i aby przy pracy gałki ocznej nie spowodować efektu oślepienia (jeżeli oko nagle wyjrzy zza szkieł prosto w słońce). Takie okulary chronić powinny zarówno powieki, jak i spojówki.
- Zawsze wybierajmy szkła polaryzacyjne, które eliminują oślepiające odblaski słońca.