Istnieją różne zaburzenia osobowości. Jedne z nich rzutują negatywnie na życie osoby, która zmaga się z daną przypadłością. Drugie bardziej szkodzą jej otoczeniu. Jak zaburzenia osobowości rzutują na jakość związku? O czym warto pamiętać?
Spis treści:
- Toksyczny partner odkrywa swe mroczne oblicze wraz z upływem czasu
- Jak zaburzenia osobowości rzutują na jakość związku? Niezdolność do miłości i brak empatii
- Dlaczego zaburzenia osobowości umykają naszej uwadze?
- Związek z osobą zaburzoną psychicznie – jakie generuje szkody?
- Toksyczny związek – kiedy powinnaś odejść od partnera?
Toksyczny partner odkrywa swe mroczne oblicze wraz z upływem czasu
Zaburzenia osobowości często ujawniają się przy dłuższej znajomości z daną osobą. Toksyczny partner zaczyna nas skłaniać do refleksji. Bardzo często zastanawiamy się, dlaczego nasz związek tak bardzo odbiega od tych relacji, które znamy ze swojego otoczenia. Skoro inni otrzymują wsparcie od ukochanej osoby, dziwne zaczyna nam się wydawać to, że ta zadaje nam cierpienie. Czasem zwyczajnie nie rozumiemy, dlaczego ktoś zachowuje się irracjonalnie. Nijak nie potrafimy wytłumaczyć jego dziwacznych postaw, mimo iż konsultujemy się z różnymi osobami.
Jak zaburzenia osobowości rzutują na jakość związku? Niezdolność do miłości i brak empatii
Jako osoba zdrowa, która wychowała się w normalnej rodzinie, często wierzymy, że ludzie są na ogół dobrzy i zdolni do miłości. Nawet przez myśl nam nie przejdzie, że zaburzenie osobowości wcale nie stanowi rzadko spotykanej przypadłości. Na dodatek może ono skutkować brakiem empatii i zdolności do odczuwania uczuć wyższych. W rezultacie wchodzimy w toksyczne związki, lecz o ich dysfunkcjach dowiadujemy się dopiero z czasem. Początkowo takie relacje mogą przebiegać całkowicie normalne.
Dlaczego zaburzenia osobowości umykają naszej uwadze?
Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, że zaburzenia osobowości, podobnie jak choroby psychiczne, początkowo mogą nie dawać niepokojących objawów. Te mogą pojawić się z czasem. Ktoś, kto dobrze funkcjonuje w codziennym życiu, ma stałą pracę, przyjaciół i pasję, wydaje się raczej normalny. Nie bierzemy pod uwagę tego, że przy bliższej znajomości może odsłonić swoje mroczne oblicze i dotkliwie nas skrzywdzić. Na dodatek w Polsce wciąż niska jest świadomość psychologiczna. Większość osób nie wie, jak rozpoznać narcystyczne zaburzenie osobowości czy borderline. Tymczasem partnerzy, którzy zmagają się z tymi problemami, mogą okazać się źródłem ogromnego cierpienia, a nawet depresji. Toksyczne związki z osobami zaburzonymi psychicznie wcale nie stanowią rzadko spotykanego zjawiska. Niestety, jednostek, które zmagają się z tego typu przypadłościami, jest całkiem sporo. Na dodatek narcyz to mistrz manipulacji. Początkowo doskonale się maskuje i uzależnia od siebie swoją ofiarę, fundując romantyczne randki. Z czasem jednak odkrywa swoje prawdziwe oblicze.
Związek z osobą zaburzoną psychicznie – jakie generuje szkody?
Związek z osobą zaburzoną psychicznie z czasem staje się przytłaczający. Pojawia się w nim przemoc psychiczna, fizyczna czy seksualna. Partner zaczyna się też dziwnie zachowywać. Może np. nie kryć się ze zdradami, co wydaje nam się dość osobliwe. W końcu każdy, kto zdradza, raczej o tym nie mówi, zależy mu na dyskrecji. W związku z tym możemy wpaść w pułapkę fałszywego przekonania, że ktoś tylko wzbudza w nas zainteresowanie poprzez swoje bajkopisarstwo. Narcystyczne zaburzenie osobowości czy borderline to dwa przypadki, kiedy partner zachowuje się irracjonalnie. Nikt z otoczenia może nie zrozumieć, dlaczego nagle zrywa kontakt, obraża ukochaną osobę, odmawia jej seksu etc. Tak naprawdę tylko dobry psycholog może pomóc nam postawić trafną diagnozę i zrozumieć, że weszłyśmy w związek z osobą zaburzoną psychicznie.
Toksyczny związek – kiedy powinnaś odejść od partnera?
Zazwyczaj, gdy słyszymy, że ktoś jest chory, zaczynamy mu współczuć. Chcemy mu też jakoś pomóc, uzdrowić go. Niestety, kiedy w grę wchodzi narcystyczne zaburzenie osobowości czy borderline, musimy pomyśleć przede wszystkim o sobie. Taki toksyczny związek rzutuje negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Pozbawia nas radości życia, prowadzi do depresji, a nawet generuje poważne zaburzenia. Jeśli twój partner zachowuje się irracjonalnie, odejdź od niego. Jeśli toksyczny związek generuje cierpienie, zakończ go. Nie musisz wiedzieć, co dokładnie dolega twojemu partnerowi i się nad nim litować. Okaż współczucie samej sobie. To siebie obdarz troską, skorzystaj z usług psychoterapeuty, aby dojść do siebie. Cierpienie nie uszlachetnia, lecz sprawia, że gorzkniejemy i stajemy się mniej szczęśliwe. Z pewnością spotka cię dobra miłość, która wprowadzi do twojego życia radość i harmonię. W kolejne związki wejdziesz ostrożniej, świadoma, że istnieją różne zaburzenia osobowości.