Toksyczny związek z narcyzem
Zdjęcie autorstwa Julia Volk z Pexels

Toksyczny związek z narcyzem wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i pewność siebie. Nawet po wyjściu z tej szkodliwej relacji, często nie potrafimy dojść do siebie i cieszyć się życiem. Niewątpliwie nasz dobrostan wymaga od nas nieco pracy. Podpowiadamy, jak dojść do siebie po toksycznym związku z narcyzem.

Spis treści:

  1. Czym jest narcystyczne zaburzenie osobowości?
  2. Związek z narcyzem – dlaczego jest toksyczny?
  3. Toksyczny związek z narcyzem – jak dojść do siebie?
  4. Jak odbudować własne poczucie wartości po związku z narcyzem?
  5. Dlaczego po relacji z narcyzem potrzebujesz przerwy od związków?

Czym jest narcystyczne zaburzenie osobowości?

Aby lepiej zrozumieć, z jakimi problemami się borykasz i z czego one wynikają, musisz dowiedzieć się, czym jest narcystyczne zaburzenie osobowości. Na rynku można znaleźć wiele świetnych poradników psychologicznych stworzonych przez wybitnych psychoterapeutów. Często odnoszą się oni do własnych doświadczeń płynących z praktyki. Przede wszystkim trzeba zerwać z mitycznym wizerunkiem narcyza. Wbrew obiegowej opinii, narcyzm nie jest związany z przesadnym dbaniem o wygląd zewnętrzny. Przez ten stereotyp wiele z nas lekceważy problem. Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważne zaburzenie, z którym często nie radzą sobie psychoterapeuci. Wynika to z faktu, iż narcyz jest przekonany o własnej wyjątkowości, starannie buduje swój wyidealizowany wizerunek. Nietrudno się zatem domyślić, że niechętnie przyzna się do tego, że ma jakiś problem. Zresztą on nie czuje zazwyczaj trudności z nim związanych. Narcyz nie potrafi doświadczać empatii na głębokim poziomie. Owszem, jest w stanie zracjonalizować swoje zachowanie i np. przeprosić partnerkę, gdy widzi, że ta chce od niego odejść, a rozstanie mogłoby mu zaszkodzić wizerunkowo. Wtedy nawet próbuje udawać współczucie i całkiem nieźle mu to wychodzi. Jednak jego oryginalne zachowanie nie zwiastuje trwałej poprawy. Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości kierują się tylko własnym interesem. Zupełnie nie zważają przy tym na uczucia innych osób. Nie potrafią prawdziwie kochać, kochają jedynie sposób, w jaki inni wyrażają miłość względem nich.

Związek z narcyzem – dlaczego jest toksyczny?

Związek z narcyzem jest toksyczny, ponieważ koncentruje się wokół jednej osoby. Tylko jej potrzeby się liczą. Narcyz uwielbia znajdować się w centrum uwagi. W związku z tym często ma problem z tym, że jego partnerka spotyka się ze znajomymi, czy utrzymuje bliskie kontakty z rodziną. Przeszkadza mu nawet pies czy kot, ponieważ odciąga uwagę od jego osoby. Aby ją odzyskać, narcyz potrafi zachowywać się bardzo toksycznie. Może urządzać awantury, wypominać partnerowi błędy, karać go milczeniem etc. Związek z narcyzem jest bardzo trudnym przeżyciem emocjonalnym. On po prostu zachowuje się dość oryginalnie i, na pierwszy rzut oka, mało racjonalnie. Narcyz nie potrafi przepraszać, robi to bardzo rzadko. Bardzo często obwinia partnera za własne niewłaściwe zachowanie. Nierzadko dopuszcza się też zdrady. W skrajnych przypadkach może być nawet sprawcą przemocy domowej. Narcyz uwielbia krytykować swojego partnera, odbierać mu pewność siebie. Próbuje go też kształtować wedle swojego uznania. Jeśli partner stawia opór, chce zachować autonomię, zostajemy ukarany. Narcyz jest bowiem dość mściwą osobą. Na zewnątrz sprawia wrażenie osoby miłej i życzliwej, spieszącej innym z pomocą. To wyśmienita gra aktorska. W rzeczywistości związek z narcyzem to prawdziwe piekło. Jednak jego ofiara często nie może liczyć na współczucie otoczenia, ponieważ jej toksyczny partner umiejętnie dba o swój wizerunek.  Narcyz lubi uprawiać gaslighting, w rezultacie jego druga połówka wątpi w to, co widzi i czuje.

Toksyczny związek z narcyzem – jak dojść do siebie?

Skoro wiesz już, jak wygląda toksyczny związek z narcyzem, dlaczego on zawsze czepiał się twojego ubioru, będzie ci dużo łatwiej dojść do siebie. Wiedza psychologiczna to ogromna potęga, ten, kto nią dysponuje, wie, dlaczego pewne rzeczy zachodzą w określony sposób. Jest też w stanie aktywnie im przeciwdziałać. Jeśli następnym razem spotkasz na swej drodze narcyza, uciekaj, gdzie pieprz rośnie. Szkoda twojego życia na kogoś takiego. Musisz zrozumieć, że nie mogłaś nic zrobić, aby wasza relacja wyglądała inaczej. On czepiał się ciebie bez powodu, nie mając ku temu żadnych podstaw. Bardzo często też krytykował cię, aby ratować swoje wątłe ego. W rzeczywistości w wypowiedziach narcyza nie było ani ziarna prawdy.

Jak odbudować własne poczucie wartości po związku z narcyzem?

Przede wszystkim musisz przestać traktować przekonania narcyza jako własne. Zwróć uwagę na to, jak oceniają cię inne osoby. On twierdził, że jesteś nudna, a wszyscy, łącznie z klientami w pracy, chwalą twoją kreatywność? On uważał, że nie potrafisz się ubrać, a twoje stylizacje wzbudzają powszechne uznanie? Pamiętaj, aby kierować się opinią innych osób, ponieważ większość z nich nie ma interesu wprowadzać się w błąd. Narcyz chciał w ten sposób podkopać twoją pewność siebie i uwiązać cię do siebie.

Dlaczego po relacji z narcyzem potrzebujesz przerwy od związków?

Toksyczny związek z narcyzem wymaga czasu na dojście do siebie. Musisz zrozumieć, co źle zadziałało, dlaczego tak się stało, na co powinnaś zwrócić uwagę, poznając nowego faceta i odbudować pewność siebie, aby w relacji z mężczyzną być równorzędną partnerką. Nic się nie stanie, jeśli zrobisz sobie przerwę od związków. Nie daj sobie wmówić, że zegar biologiczny tyka i jak najszybciej musisz znaleźć sobie partnera. Masz prawo do szczęścia i życia zgodnie z własnym rytmem. Jeśli przedwcześnie wejdziesz w nowy związek, łatwo możesz się sparzyć. Czasem przerwa od związków, jakichkolwiek prywatnych relacji z mężczyznami musi potrwać parę lat. Potrzebujesz tego czasu, aby odbudować pewność siebie i naturalne mechanizmy obronne, których zostałaś pozbawiona w poprzedniej relacji.