Zima to trudny czas dla naszej skóry. Jest ona wówczas narażona na oddziaływanie skrajnych warunków. Na zewnątrz panuje mróz, wilgoć i nierzadko wieje wiatr. Natomiast w domu mamy do czynienia z suchym powietrzem. Jak wygląda pielęgnacja twarzy zimą?
Spis treści:
- Dlaczego pielęgnacja twarzy zimą powinna ulec modyfikacji?
- Dlaczego naczynka pękają zimą?
- Cera sucha i wrażliwa – jak szkodzi jej zimno?
- Czy cera tłusta potrzebuje natłuszczenia zimą?
- Pielęgnacja twarzy zimą – postaw na naturalne oleje roślinne
- Zimowa ochrona skóry przed promieniami UV
- Co powinny zawierać kosmetyki na zimę?
- Zimowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy z woskami
Dlaczego pielęgnacja twarzy zimą powinna ulec modyfikacji?
Zima wymaga od nas zmodyfikowania dotychczasowego planu pielęgnacyjnego. Jeśli mamy cerę tłustą lub mieszaną, to latem zazwyczaj sięgamy po lekkie kremy o żelowej konsystencji. Zależy nam bowiem na nawilżaniu i szybkim wchłanianiu. W upalne dni staramy się dodatkowo nie obciążać skóry. Jednak kosmetyki, które świetnie sprawdzają się u nas wiosną i latem, zimą często okazują się nie najlepszym rozwiązaniem. Pielęgnacja twarzy zimą powinna bowiem uwzględniać skrajne warunki, na jakie jesteśmy narażone. Mowa tutaj o chłodnym powietrzu na zewnątrz i ciepłym w pomieszczeniach, w których działa centralne ogrzewanie.
Dlaczego naczynka pękają zimą?
Cera naczynkowa źle reaguje na gwałtowne zmiany temperatur. Pod wpływem zmieniających się warunków termicznych naczynia krwionośne nieustannie się kurczą i rozkurczają. Takie nagłe skoki temperatur nie są dla nich zatem zbyt dobre, bo mogą skutkować spękaniem.
Cera sucha i wrażliwa – jak szkodzi jej zimno?
Pielęgnacja twarzy zimą nastręcza sporo trudności także właścicielkom cery wrażliwej i suchej. Pod wpływem centralnego ogrzewania skóra staje się bowiem jeszcze bardziej sucha i szorstka. Traci swoją naturalną barierę hydrolipidową, przez co wykazuje zwiększoną podatność na podrażnienia i reakcje alergiczne.
Czy cera tłusta potrzebuje natłuszczenia zimą?
Mogłoby się wydawać, że w najlepszej sytuacji znajduje się cera tłusta i mieszana. Te słyną bowiem z nadmiernej produkcji sebum, czyli naturalnego emolientu, który chroni skórę przed przeznaskórkową utratą wody. Niestety, zimą nawet cera tłusta i mieszana boryka się ze zmniejszoną produkcją łoju oraz suchością.
Pielęgnacja twarzy zimą – postaw na naturalne oleje roślinne
Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy zimą? Niewątpliwie nie powinno zabraknąć w niej kosmetyków zawierających naturalne oleje roślinne. Te dostarczają skórze substancji odżywczych oraz przyczyniają się do jej regeneracji. Jednocześnie oleje roślinne tworzą na naszej cerze warstwą okluzyjną, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody.
Zimowa ochrona skóry przed promieniami UV
Pielęgnacja twarzy zimą powinna obejmować także produkty z masłem shea. To częściowo się wchłania, a częściowo natłuszcza skórę. Jednocześnie łagodzi podrażnienia i stanowi naturalną formę ochrony przed promieniami UV. Niestety, wiele z nas uważa, że słońce szkodzi tylko latem. Zimą, choć dociera go nieco mniej, również stanowi zagrożenie dla naszej skóry i DNA. Pamiętajmy o tym, że słońce staje się szczególnie groźne wówczas, gdy spadnie śnieg. Wówczas odbija się w nim, co może skutkować mocnym poparzeniem skóry, zwłaszcza jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy jej przed promieniami UV. Aby to uczynić, należy przez cały rok stosować kremy z filtrem. Samo masło shea to za mało, jednak i one jest wskazane w tego typu produktach, ponieważ też natłuszcza cerę, chroniąc ją przed mrozem.
Co powinny zawierać kosmetyki na zimę?
Kosmetyki na zimę powinny zawierać także witaminy A i E. Obie wykazują aktywność antyoksydacyjną, co oznacza, iż zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Jednocześnie witamina E nawilża cerę. Natomiast witamina A odpowiada za jej stopniowe złuszczanie.
Zimowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy z woskami
Masz cerę suchą lub wrażliwą? Sięgnij po kosmetyki na zimę zawierające woski. Te substancje są za ciężkie dla cery tłustej i mieszanej, ale w przypadku suchej przynoszą upragnioną ulgę. Natłuszczają ją, chroniąc skutecznie przed negatywnym oddziaływaniem wiatru i niskich temperatur.