Narcyzm kojarzy nam się z niegroźną przypadłością, która polega na szczególnej dbałości o wygląd i popadaniu w samozachwyt. Tymczasem jest to poważne zaburzenie osobowości, którego nie należy lekceważyć. Jak narcyz zabiega o uwagę? Dlaczego jest toksyczny?
Spis treści:
- Narcyz wymaga nieustannych komplementów
- Dlaczego narcyz zabiega o uwagę?
- Jak narcyz zabiega o uwagę?
- Izolowanie i kontrolowanie partnera
- Narcystyczne zaburzenie osobowości a znęcanie się nad zwierzętami
- Dlaczego narcyz wszczyna awanturę?
- Toksyczny związek z narcyzem
- Czy narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi podstawę do unieważnienia ślubu kościelnego?
Narcyz wymaga nieustannych komplementów
Narcystyczne zaburzenie osobowości wiąże się z tym, że osoba nim dotknięta pragnie znajdować się w centrum uwagi. Chce, aby wszyscy ją podziwiali i komplementowali. Przecież nie po to zabawia towarzystwo rozmową, opowiada zabawne anegdotki, stara się w pracy i przy projektowaniu mieszkania, aby jej osiągnięcia nie spotkały się z uznaniem. O ile w każdym z nas drzemie potrzeba docenienia, o tyle w przypadku narcyza przybiera ona chorobliwą postać. Normalna osoba cieszy się, gdy czasem ktoś pochwali ją za rzetelną pracę. Jednak, gdy nie usłyszy komplementu, nie będzie się go domagać. Uzna, że dobrze wywiązała się ze swoich obowiązków, lecz druga osoba nie czuje potrzeby pochwalenia jej za to. Narcyz natomiast nie zadowoli się jednorazową pochwałą, on chce być komplementowany przez cały czas. Na dodatek, gdy nie pojawiają się słowa uznania, zaczyna pałać złością, a nawet nienawiścią do osoby, która go nie dostrzegła. Może też wprost pytać, czy zrobiła to ładnie, czy się podoba.
Dlaczego narcyz zabiega o uwagę?
Narcystyczne zaburzenie osobowości idzie w parze z niestabilną samooceną. Narcyz może sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie, jednak w gruncie rzeczy za fasadą kryje się niskie poczucie własnej wartości. Oryginalne zachowanie osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości bierze się z potrzeby maskowania tego, co postrzegają w sobie jako niedoskonałe. Ktoś taki buduje swoją samoocenę w oparciu o pochwałę i podziw innych ludzi. Pewność siebie narcyza nie pochodzi z jego wnętrza. On w gruncie rzeczy nie kocha samego siebie, bo nie postrzega swojej osoby jako godnej miłości. Jednak może sprawiać wrażenie zapatrzonego w siebie i popadającego w samouwielbienie. Zazwyczaj osoby, które cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości, pochodzą z rodzin, które nie zaspokoiły ich potrzeby miłości. W pierwotnym środowisku narcyza można było usłyszeć miłego słowa tylko wówczas, gdy spełniało się oczekiwania rodziców.
Jak narcyz zabiega o uwagę?
Jeśli zastanawiasz się, jak narcyz zabiega o uwagę, to od razu możemy ci zdradzić, że robi to w sposób nieszablonowy. Nieobca jest mu nawet rywalizacja z dzieckiem i to własnym. Gdy narcyz widzi, że żona opiekuje się córeczką, może do niej zagadywać, wymyślać różnego rodzaju dolegliwości, symulować atak serca lub wszcząć awanturę. Wszystko to ma na celu skupienie uwagi na jego osobie.
Izolowanie i kontrolowanie partnera
Narcyz nie lubi też, gdy jego partner czy przyjaciel rozmawia z innymi osobami. To na nim ma być skoncentrowana jego uwaga. On musi znajdować się w centrum wydarzeń. Narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia też, że osoba nim dotknięta próbuje odizolować swojego partnera od rodziny oraz przyjaciół. Jeśli druga połówka nie zamierza zrezygnować z niezależności i wychodzi z domu, narcyz co chwilę wydzwania, kontroluje ją, a nawet grozi odejściem lub płacze przez słuchawkę. Zachowuje się jak duże dziecko. Taka niedojrzała emocjonalnie postawa ma na celu zwrócenie uwagi na własną osobę. Narcyz może też krzyczeć lub włączyć głośno muzykę, gdy jego partnerka rozmawia z kimś przez telefon. Ma to na celu natychmiastowe przerwanie rozmowy.
Narcystyczne zaburzenie osobowości a znęcanie się nad zwierzętami
Narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia, że nawet zwierzę domowe jest postrzegane jako zagrożenie. Narcyzowi nie podoba się, gdy jego partnerka chce przyprowadzić do domu psa, kota, chomika czy papugę. Obawia się bowiem, że pupil szybko odbierze mu uwagę drugiej połówki. Może torpedować pomysł zakupu zwierzaka, wymyślać alergie, a nawet źle traktować psa czy papugę. W przypadku nasilonego narcystycznego zaburzenia osobowości może dochodzić do aktów znęcania się nad zwierzęciem.
Dlaczego narcyz wszczyna awanturę?
Jeśli dotychczasowe opisy tego, jak narcyz zabiega o uwagę, jeszcze cię nie przeraziły, przedstawimy sprawę z jeszcze jednej perspektywy. Wiele osób mieszkających z narcyzem skarży się na jego nieprzewidywalność. Gdy poczuje on, że partner poświęca więcej uwagi innemu członkowi rodziny, może wszcząć awanturę. Ta zazwyczaj nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Np. przez to, że przyszłaś do domu, źle pomalowałem ścianę. Narcyz może stosować przemoc fizyczną i bić partnera, gdy wpadnie w furię. Zdarza się też, że gdy żona wychodzi z domu na spotkanie przyjaciółki, osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości wydzwania do niej, awanturuje się tak głośno, aby przyjaciółka to usłyszała i zniechęciła się do małżonki. Może też zacząć grozić, że wyrzuci wszystkie rzeczy na śmietnik, bo nie umie znaleźć swoich majtek. Żona ma jak najszybciej wrócić do domu i się tym zająć, inaczej straci cały dobytek, ten bowiem wyląduje na śmietniku. Czasem narcyz po prostu niszczy sprzęt we wspólnym mieszkaniu, aby zmusić małżonka do natychmiastowego powrotu do domu.
Toksyczny związek z narcyzem
Związek z narcyzem jest nieprzewidywalny i toksyczny. Oddziałuje negatywnie na psychikę jego drugiej połówki oraz wspólnych dzieci. Narcyz to nierzadko osoba stosująca przemoc domową, ktoś, kogo wszyscy się boją i chodzą przy nim na paluszkach. Często nie rozumieją, za co obrywają. Narcystyczne zaburzenie osobowości często idzie w parze z uzależnieniami, w tym z alkoholizmem. Żona narcyza może uznać, że została pobita, bo on się napił. W rzeczywistości ani alkoholizm, ani narcystyczne zaburzenie osobowości go nie usprawiedliwia. Związek z narcyzem najlepiej jest zakończyć, gdy dostrzeżemy, z jakim typem człowieka mamy do czynienia.
Czy narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi podstawę do unieważnienia ślubu kościelnego?
Polska jest krajem dość konserwatywnym światopoglądowo. Wiele kobiet boi się odejść od męża-narcyza. Panie mają bowiem w pamięci fakt, iż ślubowały mu wierność. Jako osoby religijne nie chcą skazywać się na życie w grzechu. W tym miejscu jednak warto zaznaczyć, iż narcystyczne zaburzenie osobowości jest chorobą. Stanowi podstawę do ubiegania się o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Jeśli żyjesz z narcyzem, nie pozwól na to, aby się nad tobą dłużej znęcał. Masz prawo do szczęścia i spokoju. Odzyskasz wewnętrzną równowagę, gdy odejdziesz od osoby cierpiącej na zaburzenie osobowości. Skorzystają też na tym twoje dzieci.