leczenie narcyzmu
Pexels, Mahdi Bafande

Czy wiesz, że narcystyczne zaburzenie osobowości to problem, z którym boryka się ponad 7% mężczyzn i ponad 4% kobiet? Problem jest znacznie bardziej rozpowszechniony, niż mogłoby się wydawać. Praktycznie każdy z nas zna jakiegoś narcyza. W naszym artykule zdradzamy, dlaczego leczenie narcyzmu jest skazane na porażkę.

Spis treści:

  1. Narcystyczne zaburzenie osobowości – twoja miłość nic tu nie pomoże
  2. Dlaczego psychoterapia jest nieskuteczna w przypadku narcyza?
  3. Czy narcyz potrafi kochać?
  4. Dlaczego leczenie narcyzmu jest skazane na porażkę? Brak empatii
  5. Leczenie narcyzmu a manipulowanie psychoterapeutą
  6. Silnie zakorzenione zaburzenie osobowości

Narcystyczne zaburzenie osobowości – twoja miłość nic tu nie pomoże

Mogłoby się wydawać, że skoro psychologia tak prężnie się rozwija, nieustannie opracowuje się różne terapie, to wystarczy jedna z nich, by wyleczyć narcyza. Niektórzy wręcz zakładają, że ich miłość uzdrowi osobę przejawiającą niestosowne zachowania. Niestety, narcyzm to zaburzenie osobowości, czyli problem znacznie bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Osoby, które wierzą, że ich uczucie zmieni narcyza, są skazane na ogromne cierpienie. Nie tylko nie osiągną celu, ale jeszcze ucierpi ich własne zdrowie psychiczne.

Dlaczego psychoterapia jest nieskuteczna w przypadku narcyza?

Psychoterapia potrafi przynieść świetne rezultaty w leczeniu traum, zaburzeń odżywiania i uzależnień. Jednak w przypadku narcystycznego zaburzenia osobowości nie sprawdza się najlepiej. Wynika to z faktu, iż psychoterapia działa efektywnie tylko wówczas, gdy ktoś zgłasza się do specjalisty, ponieważ naprawdę chce rozwiązać swój problem. Narcyz nie widzi, że boryka się z zaburzeniem. Nawet jeśli je dostrzeże, to i tak uzna, że wychodzi na nim dobrze, odnosi więcej korzyści niż strat.

Czy narcyz potrafi kochać?

Bardzo często osoby cierpiące na problemy emocjonalne decydują się na psychoterapię, ponieważ zależy im na bliskich. Ci mają dość problematycznego zachowania i grożą odejściem. Jeśli ktoś chce utrzymać relację z bliską sobie osobą, musi zacząć nad sobą pracować. Leczenie narcyzmu jest z góry skazane na porażkę, ponieważ osoba, która zmaga się z tym zaburzeniem osobowości, nikogo nie kocha. Nie nawiązuje z ludźmi bliskich i głębokich znajomości. Wszystkich traktuje przedmiotowo i dość powierzchownie. Inni ludzie są potrzebni narcyzowi, aby potwierdzać jego wielkość, osiągnięcia i liczne talenty. Mogą też stanowić dopełnienie jego starannie dopracowanego obrazu. Np. narcyz to znany prawnik, więc nie tylko nosi stylowe garnitury od projektanta, ale ma też piękną i utalentowaną żonę, której wcale nie kocha.

Dlaczego leczenie narcyzmu jest skazane na porażkę? Brak empatii

Narcystyczne zaburzenie osobowości manifestuje się brakiem empatii. Osoba, która na nie cierpi może postrzegać rzeczywistość we właściwy sposób, widzi, że ktoś cierpi, ma problem, ale mu nie współczuje, bo nie wykształciła w sobie tego typu umiejętności. To może nam się wydawać oryginalne, jeśli sami nie zmagamy się z narcyzmem. Osoby zdrowe nie wyobrażają sobie życia bez empatii. W naturalny sposób współczują ludziom, którym dzieje się krzywda i starają się nie robić bliźniemu tego, czego sami woleliby nie doświadczyć.

Leczenie narcyzmu a manipulowanie psychoterapeutą

Leczenie narcyzmu utrudnia sama postawa osoby zainteresowanej. Ona żyje w przeświadczeniu, że jest wyjątkowa i idealna. Nie potrafi zatem przyjąć do wiadomości, że boryka się z zaburzeniem osobowości, które wymaga leczenia. To uderza w narcystyczną ranę i burzy idealne wyobrażenie o własnej osobie. W związku z tym to nie psychoterapia dysponuje niewłaściwymi narzędziami, lecz leczenie narcyzmu nie jest pożądane przez samego zainteresowanego. On może nawet przyjść na sesję z psychologiem, ale zachowywać się tak oryginalnie, by udowodnić mu, że jej nie potrzebuje. Zresztą niektórzy terapeuci dają się nabrać i wierzą w narrację narcyza. Ten potrafi być szalenie przekonujący, dlatego jego ofiary rzadko spotykają się z pomocą innych. Nikt im bowiem nie wierzy w ich wersję wydarzeń.

Silnie zakorzenione zaburzenie osobowości

Narcystyczne zaburzenie osobowości to problem głęboko zakorzeniony. Zazwyczaj wynika z trudnego dzieciństwa, ma też po części podłoże genetyczne. Kompilacja tych dwóch czynników plus przeświadczenie o własnej nieomylności czynią leczenie narcyzmu mało efektywnym, a często wręcz niemożliwym.