Psychologia

Związek z narcyzem – emocjonalny rollercoaster

Związek z narcyzem

Zdjęcie autorstwa Daniel Holback z Pexels

Związek z narcyzem to jedno z najgorszych doświadczeń w życiu, na które wskazują osoby, które zdecydowały się na jego zakończenie. Przypomina bowiem emocjonalny rollercoaster. Taka relacja dezorganizuje życie, odbiera nam pewność siebie i skłania do zachowań, o które nigdy byśmy się nie podejrzewały.

Spis treści:

  1. Narcyzm to nie troska o wygląd zewnętrzny, lecz poważne zaburzenie osobowości!
  2. Dlaczego wplątujemy się w związek z narcyzem?
  3. Narcyz – emocjonalny sadysta
  4. Emocjonalny rollercoaster nakręca brak zrozumienia ze strony otoczenia
  5. Dlaczego narcyz traktuje swoją partnerkę w najgorszy sposób?
  6. Krytyczne oceny narcyza
  7. Związek z narcyzem to związek z egocentrykiem
  8. Narcystyczne zaburzenie osobowości odbiera zdolność autorefleksji
  9. Narcyz lubi zdrady i flirty
  10. Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe, ale dasz radę!

Narcyzm to nie troska o wygląd zewnętrzny, lecz poważne zaburzenie osobowości!

Narcyz kojarzy nam się z kimś, kto nadmiernie dba o wygląd zewnętrzny. Tymczasem intensywna pielęgnacja i dobór odpowiednich ubrań nie zawsze idą w parze z zaburzeniem osobowości. Często wynikają z głębokich potrzeb estetycznych. W przypadku mężczyzn możemy mieć również do czynienia z metroseksualizmem. Nie każdy narcyz dba o wygląd zewnętrzny, niemniej zdarzają się tacy, którzy chcą być najlepsi pod każdym względem, w tym aparycji. Narcystyczne zaburzenie osobowości to ogromny problem, który nigdy nie zniknie. Zazwyczaj nawet psychoterapeuci są bezradni w zderzeniu z tą tematyką. Wynika to z faktu, iż narcyz nie czuje potrzeby odmienienia swojego życia. Jemu po prostu tak jest wygodniej. Nie musi się zmierzyć z ukrytym niskim poczuciem własnej wartości. Poza tym wykorzystywanie innych ludzi przynosi mu same korzyści, dlaczego zatem miałby z niego zrezygnować? Narcyz to ktoś, komu zupełnie obca jest empatia.

Dlaczego wplątujemy się w związek z narcyzem?

Skoro związek z narcyzem to istne piekło, to dlaczego się w niego wplątujemy? Tutaj doskonale sprawdza się stare porzekadło – dobre złego początki.  Narcyz jest na tyle bystry, że doskonale zna się na technikach manipulacji i stosuje je w swoim życiu. Wie, że na początku musi oczarować swoją przyszłą ofiarę, przywiązać ją do siebie emocjonalnie. Ktoś taki początkowo może zapraszać na romantyczne randki i mówić nam wspaniałe komplementy. Jest tak pięknie, że aż wydaje się to nieprawdopodobne.  Z czasem jednak pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Początkowo stosuje przemoc psychiczną w dość zakamuflowanej postaci, później pozwala sobie na znacznie więcej.

Narcyz – emocjonalny sadysta

Narcyz to emocjonalny sadysta. Ktoś taki wysyła sprzeczne sygnały, które rozsadzają cię od środka. Jednego dnia umawia się na spotkanie, drugiego się na nim nie zjawia. Jednego bardzo się do ciebie zbliża, mówi miłe rzeczy, drugiego wszystko odwołuje. Potrafi także okłamywać cię, a później demonstrować własne kłamstwo. Np. twierdzi, że jedzie do kolegi, po czym wrzuca zdjęcie z jakąś kobietą na Facebooka. Ten emocjonalny sadyzm prowadzi do tego, że rozsypujesz się emocjonalnie, zaczynasz we wszystko wątpić, w tym we własne zmysły.

Emocjonalny rollercoaster nakręca brak zrozumienia ze strony otoczenia

Najgorsze jest jednak to, że nie ma się komu poskarżyć na narcyza. Takie osoby to prawdziwi mistrzowie kamuflażu. Przed znajomymi odgrywają anioły, zawsze chętne do pomocy, udzielające się charytatywnie, kochające dzieci. W rzeczywistości jednak związek z narcyzem przypomina prawdziwe piekło. Gdy jednak o tym mówisz, każdy podważa twoją opinię. Nikt nie podziela twojego zdania. Wszyscy twierdzą, że przesadzasz. To jeszcze bardziej podważa to, co widzisz i czujesz.

Dlaczego narcyz traktuje swoją partnerkę w najgorszy sposób?

Związek z narcyzem to emocjonalny rollercoaster z jeszcze jednego powodu.  On jest dla wszystkich miły, ale nie dla ciebie. Często aż zanosisz się łzami, gdy widzisz, jak uczynnie pakuje zakupy koleżance z pracy, podczas gdy tobie każe do siebie przyjeżdżać w środku nocy, bo nawet nie chce mu się do ciebie podjechać.  W rezultacie takie sytuacje dość mocno podkopują twoją pewność siebie i samoocenę.

Krytyczne oceny narcyza

Narcyz to prawdziwy emocjonalny sadysta. Potrafi jednego dnia skomplementować twoją fryzurę, a drugiego okropnie ją skrytykować. Taka postawa podkopuje twoją pewność siebie i sprawia, że ciągle zmagasz się z rozstrojeniem nerwowym. Nie potrafisz cieszyć się życiem i codziennymi sprawami. Twoja cała energia zostaje zmarnowana na potyczki słowne z narcyzem.

Związek z narcyzem to związek z egocentrykiem

Związek z narcyzem to prawdziwy koszmar, ponieważ masz do czynienia z egocentrykiem, który koncentruje się wyłącznie na własnych potrzebach. Ma ochotę na seks w środku nocy, więc do ciebie dzwoni, traktując cię jako darmowe pogotowie erotyczne. Nie liczy się z tym, że cię obudził. Nie rozumie też odmowy.

Narcystyczne zaburzenie osobowości odbiera zdolność autorefleksji

Narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia, że osoba nim dotknięta nie dostrzega własnych błędów. Obwinia o nie swoje otoczenie, w tym partnera. Zapewne nawet, gdy narcyz cię szarpał i atakował słownie, słyszałaś,  że go sprowokowałaś, to był tylko jeden raz, zasadniczo nic wielkiego się nie stało, więc o co się pieklisz.

Narcyz lubi zdrady i flirty

Związek z narcyzem to coś, od czego dla własnego dobra lepiej trzymać się z daleka. Taki człowiek, pozbawiony wszelkich wartości i empatii, często pozwala sobie na flirty i zdrady, które cię dobijają. Masz wrażenie, że nie zasługujesz na nic dobrego, że brakuje ci atrakcyjności, skoro on ciągle lata za innymi kobietami.

Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe, ale dasz radę!

Kochana, pamiętaj, to nie jest twoja wina! Tak samo winą ofiary przemocy nie jest to, że jej doznaje. Winny jest zawsze sprawca. Narcyz to ktoś tak zaburzony i potworny, że nikogo nie kocha ani nie szanuje. Możesz nam uwierzyć, że wcale nie kocha koleżanki, której robi zakupy po pracy. On też się nią bawi i krzywdzi ją tak samo jak ciebie. Ktoś taki nie ma wyrzutów sumienia, dlatego pozwala sobie na te wszystkie potworności i ohydne czyny. Narcyz nigdy nie jest szczęśliwy, nic tego nie zmieni, bo biochemia jego mózgu działa nieprawidłowo. Jego ohydne czyny zapewne odebrały ci sporo pewności siebie, ale ty się pozbierasz i  zaczniesz cieszyć życiem. Początki są zawsze trudne. Złe emocje lubią powracać, gdy narcyz o sobie pozwoli, a lubi to robić. Musisz jednak być odporna, dodać jego numer do czarnej listy. Opowiedz też wszystkim bliskim o swojej krzywdzie, aby pilnowali cię, byś w chwili słabości nie dała mu szansy. Przypomnij sobie też te ohydne czyny i emocjonalny rollercoaster. To pomoże ci zachować zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *