Zupa borowikowa najczęściej kojarzy się z wieczerzą wigilijną – nic nie zastąpi niesamowitego aromatu grzybów, który roznosi się po kuchni w ten świąteczny czas. Zupa przygotowana z grzybów to – obok barszczu czerwonego – najbardziej popularna zupa podawana 24 grudnia. Jednak grzybową warto gotować nie tylko od święta – smakuje tak samo dobrze przez cały rok, a zwłaszcza w okresie grzybobrania, gdy można sięgnąć po świeże grzyby, które nadadzą potrawie niezapomnianego smaku i wyrazistego aromatu. Zupa borowikowa gotowana na co dzień może być także bardziej urozmaicona i wzbogacona dodatkami, niż jej wigilijny, postny odpowiednik. Sprawdź nasze pomysły na zupę borowikową dobrą nie tylko od święta!
Zupa – krem borowikowy
Zupa borowikowa w postaci kremu to jedna z najprostszych i najszybszych potraw, do przygotowania której potrzeba niecałych 30 minut. Jej podstawową zaletą jest to, iż jest gęsta, sycąca i niesamowicie pachnąca.
Składniki:
- 60 dag świeżych borowików,
- pęczek włoszczyzny,
- 1 cebula,
- 1,5 litra bulionu warzywnego,
- 2 łyżki oliwy,
- łyżka masła,
- 0,5 szklanki śmietany,
- sól i pieprz,
- natka pietruszki
- grzanki.
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzanej oliwą należy usmażyć oczyszczone i pokrojone grzyby – do czasu, aż odparuje woda. W tym czasie można posiekać cebulę, którą następnie – wraz z masłem i przyprawami – trzeba dodać do grzybów i dokładnie wymieszać. Kolejnym krokiem jest przygotowanie włoszczyzny, zalanie jej bulionem i gotowanie przez około 20 minut. Odcedzony wywar powinien być połączony z grzybami i gotowany przez kolejnych kilka minut. Tak przygotowaną zupę należy uzupełnić ugotowaną marchewką i pietruszką, zmiksować oraz zabielić śmietaną. Zupę borowikową można doprawić wedle uznania, a najlepiej smakuje podana z grzankami i natką pietruszki.
Zupa borowikowa z makaronem
Ta propozycja podania zupy na bazie borowików jest – podobnie jak krem borowikowy – także niezwykle prosta i szybka w przygotowaniu. Dodanie do niej makaronu sprawia, iż jest bardziej treściwa i z powodzeniem może być podana jako samodzielne danie. Do jej przyrządzenia można wykorzystać dowolny rodzaj makaronu – między innymi penne.
Składniki:
- 0,5 kilograma świeżych borowików,
- 1,5 litra wody,
- 20 dag makaronu penne,
- kostka grzybowa,
- 0,5 szklanki śmietany kremówki,
- sól, pieprz oraz sok z cytryny do smaku.
Przygotowanie:
Umyte, obrane i pokrojone grzyby należy zalać wodą i zagotować, a następnie uzupełnić jedną kostką grzybową. Tak przygotowaną zupę trzeba gotować na średnim ogniu przez około 30 minut. Kolejnym krokiem jest dodanie śmietany, ponowne zagotowanie zupy i doprawienie jej do smaku. Ugotowany wcześniej makaron (według przepisu podanego na opakowaniu) należy rozłożyć do talerzy i zalać gorącą zupą. Tak przygotowaną zupę borowikową można udekorować świeżą natką pietruszki.
Borowikowy wywar z dodatkiem ziemniaków
Zupę grzybową można ugotować na bulionie warzywnym bądź gotowej kostce grzybowej. Jednak warto poświęcić nieco więcej czasu i przyrządzić zupę na samodzielnie przygotowanym wywarze z grzybów, który jeszcze bardziej zaakcentuje jej wyrazisty smak i aromat. Do przyrządzenia wywaru potrzeba 1,5 litra wody, 3 dag suszonych borowików, 1 cebuli oraz pół łyżeczki soli. Pierwszą zasadą w przygotowywaniu dobrego wywaru jest namoczenie grzybów na co najmniej kilka godzin – dopiero po tym czasie należy do nich dodać cebulę oraz sól i gotować całość w tej samej wodzie przez około jedną godzinę. Po przygotowaniu wywaru można zająć się zupą, do ugotowania której (cztery porcje) będą potrzebne:
Składniki:
- przecedzony wywar grzybowy,
- 0,5 kilograma świeżych borowików,
- 1 mała cebula,
- 1 marchewka,
- 2 ziemniaki,
- 1 łyżka masła,
- kilka łyżek gęstej śmietany,
- sól, pieprz, ziele angielskie.
Przygotowanie:
Do przygotowanego wcześniej wywaru należy wrzucić marchewkę oraz pokrojone grzyby i gotować całość przez około 15 minut. W tym samym czasie można obrać cebulę i pokrojoną w kostkę podsmażyć na maśle. Jednocześnie należy obrać oraz pokroić ziemniaki i razem z cebulą oraz przyprawami dodać do zupy. Całość powinna być gotowana pod przykryciem do czasu, aż ziemniaki będą gotowe. Zupa powinna być podawana ze śmietaną, a dodatkowo można ją udekorować świeżą natką pietruszki. Równie ciekawą opcją zupy borowikowej przygotowywanej z wywaru jest zastąpienie ziemniaków łazankami, które należy ugotować osobno i podawać razem z gorącą zupą.
Tekst sponsorowany