Przedstawiciele niektórych zawodów mogą liczyć na zakwaterowanie w mieszkaniu zakładowym. Komu przysługuje prawo wykupienia takiej nieruchomości? Jakie warunki należy spełnić?
Osoby zatrudnione w wojsku, kolei oraz w Lasach Państwowych często zamieszkują lokale zakładowe. Warto pamiętać, iż istnieje możliwość ich wykupienia po okazyjnej cenie. Niektórzy pracownicy nabywają lokale za 5% rynkowej wartości.
Prawo do wykupu mieszkania zakładowego
Prawo do wykupu mieszkania zakładowego przysługuje osobom, które były zatrudnione w jednej ze spółek PKP, utworzonych po 1 lipca 1991 roku.
Wniosek o wykup mieszkania zakładowego
Pracownicy PKP, Lasów Państwowych i wojska mogą złożyć wniosek o wykup, aczkolwiek przedsiębiorstwu, będącym właścicielem lokalu, przysługuje prawo do odmowy. To firma wybiera mieszkania, które uważa za zbędne i wysyła najemcy list, w którym informuje o możliwości wykupu. Cenę lokalu ustala rzeczoznawca. W tym miejscu warto podkreślić, iż kolej nie może sprzedać mieszkania z pominięciem obecnego najemcy. Pierwszeństwo wykupu przysługuje osobie, która korzysta z lokalu na czas nieokreślony.
Wykup mieszkania zakładowego – niezbędne dokumenty
Osoba, która ubiega się o wykup mieszkania zakładowego, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wykup powinna dołączyć następujące dokumenty:
- zaświadczenie o czasie pracy na kolei, w Lasach Państwowych itp.
- umowa najmu lokalu, która stanowi podstawę do obliczenia przysługującej bonifikaty.