Wysoka wrażliwość to cecha uwarunkowana genetycznie, która ujawnia się u 20% społeczeństwa. W związku z tym, iż ośrodkowy układ nerwowy dużo intensywniej odbiera docierające do niego bodźce, szybciej ulega zmęczeniu. Jak wysoka wrażliwość w codziennym życiu przekłada się na funkcjonowanie?
Wrażliwość na niezdrową żywność
Dziś w sklepach możemy znaleźć mnóstwo produktów o przedłużonej przydatności do spożycia. Chleb tostowy może być spożywany nawet przez 2 lata od daty produkcji. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu konserwantów. Niektóre gotowe potrawy są tam smaczne, że uzależniają. Wynika to z wykorzystania substancji poprawiającej smak i zapach, jaką jest glutaminian sodu. O ile większość osób pozostaje niewrażliwych na wysoko przetworzoną żywność, o tyle u osób wysoko wrażliwych często pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości po jej spożyciu. Mogą być to bóle i zawroty głowy jako reakcja na glutaminian sodu, jak również problemy gastryczne.
Niski próg bólu u osób wysoko wrażliwych
Osoby wysoko wrażliwe dużo łatwiej odczuwają ból. Często wystarczy je tylko mocniej złapać za rękę, mocniej uściskać podczas przytulania. Często też niewygodne buty okropnie je obcierają, a sweter nieprzyjemnie drapie skórę. Bardzo często seks stanowi dla kobiet wysoko wrażliwych źródło bólu, ponieważ mężczyzna ma nie tylko grubszą skórę, ale też z filmów pornograficznych wyniósł przeświadczenie, że kobiety preferują gwałtowne uniesienia erotyczne.
Objawy somatyczne wynikające z przebodźcowania
Osoby wysoko wrażliwe często skarżą się na nawracający ból głowy, bóle kręgosłupa itp. Ich objawy somatyczne wynikają jednak z przebodźcowania. Nie mają nic wspólnego z urazami mechanicznymi czy poważnymi chorobami. Organizm jest po prostu przemęczony nadmiarem bodźców i zaczyna „strajkować”.
Myśli lękowe
Osoby wysoko wrażliwe często skarżą się na myśli lękowe. Wystarczy, że politycy zapowiedzą jakiś projekt ustawy, a one już wyobrażają sobie najgorsze, to, jak ich życie gwałtownie się pogorszy. Osoby wysoko wrażliwe dużo bardziej obawiają się utraty pracy czy kryzysu w związku. Niestety, ich stany lękowe w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do nerwicy czy depresji.
Nadmiar przykrych emocji. Kontenerowanie emocji
Osoby wysoko wrażliwe obdarzone są niezwykłą empatią. Bardzo przeżywają to, co dzieje się w życiu innych ludzi. Nadmiar przykrych emocji, jaki płynie chociażby z serwisów informacyjnych, działa na nie przytłaczające. Osoby wysoko wrażliwe wykazują bowiem tendencję do kontenerowania emocji.
Osoby wysoko wrażliwe spokoju szukają w alkoholu
Czasem rzeczywistość pełna nieprzyjemnych bodźców, bólu i niepokoju staje się dla osoby wysoko wrażliwej tak trudna do udźwignięcia, że szuka ona ukojenia w alkoholu. Stąd już tylko krok do nałogu, który wpływa negatywnie na całe życie.