Czym jest psychologia pozytywna
Zdjęcie autorstwa Alexavier Rylee Cimafranca z Pexels

Psychologia pozytywna to stosunkowo nowa gałąź nauki, którą stworzył Seligman. Mężczyzna pod wpływem komentarza swojej córki dostrzegł, że nadmiernie koncentruje się na ludzkich deficytach i problemach, zamiast nad potencjałem poszczególnych osób. Jeśli zastanawiasz się, czym jest psychologia pozytywna, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Psychologia skupiała się na deficytach

Jeszcze na początku XXI wieku, czyli stosunkowo niedawno, psychologia skupiała się wyłącznie na ludzkich deficytach i ułomnościach. Wyjaśniała, w jaki sposób nieudane dzieciństwo rzutuje na nasze zachowanie w dorosłym życiu. Próbowała znaleźć sposoby na uporanie się traumami. Psychologia przyglądała się też różnego rodzaju zaburzeniom, w tym pedofilii i kleptomanii.

Psychologia skupiająca się na deficytach doprowadziła do rozwoju psychoterapii

Wbrew pozorom wcześniejsze obiekty badań psychologów okazały się niezwykle przydatne. Wiedząc, jak relacja z matką przekłada się na styl przywiązania, możemy zrozumieć swoje irracjonalne zachowanie w związkach romantycznych. Gdy nie radzimy sobie z pewnymi sprawami, możemy zapisać się na psychoterapię i uporządkować pewne rzeczy. Sesje z psychologiem pomagają też zyskać przydatne narzędzia, które można wykorzystywać w codziennym życiu.

Psychologia pozytywna

To nurt, który skupia się na tym, co dobre w ludziach. Każdy z nas posiada dobre zasoby, w tym kreatywność. Psychologia pozytywna zajmuje się tym, jak optymalnie je wykorzystywać i rozwijać. To także źródło informacji o tym, jak kierować zespołem, by motywować go do pracy.  W ludziach drzemie bowiem ogromny potencjał, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Psychologia pozytywna uczy go wydobywać i oszlifowywać.

Co bada psychologia pozytywna?

Psychologia pozytywna prowadzi badania nad szczęściem, spełnieniem i samozadowoleniem. Dzięki niej dowiadujemy się, jak kolory i kształty wpływają na nasze samopoczucie. Czego potrzebujemy, aby praca zawodowa przynosiła nam satysfakcję i nie prowadziła do wypalenia.  Odkrycia psychologii pozytywnej przekładają się na codzienne życie zwykłych ludzi.

W jaką stronę pójść?

Psychologia pozytywna ułatwia nam też podejmowanie decyzji, pokazuje, na czym powinniśmy się skupiać przy podejmowaniu wyborów. Dzięki niej świadomie możemy wybrać, w jaką stronę pójść, by osiągnąć sukces.