Yves Saint Laurent – przebieg kariery
Choć talent Saint Laurenta wywarł na Christianie ogromne wrażenie, młody artysta początkowo musiał wykonywać mało ambitne zadania. Przez pierwsze lata Yves dekorował studio i projektował dodatki. Dopiero pod koniec lat 50. XX wieku otrzymał od Diora zielone światło. Saint Laurent stworzył swoją pierwszą kolekcję, która okazała się sukcesem. Mistrz docenił talent młodego projektanta i oznajmił jego matce, że powierzy Yves`owi najtrudniejsze zadanie. Niebawem Dior zmarł, a zarządzanie domem mody przypadło Saint Laurentowi.
Załamanie nerwowe
Nowy dyrektor święcił triumfy na wybiegach. Jego projekty, które łączyły w sobie prostotę z elegancją, spotkały się z ciepłym przyjęciem. Niestety, orientacja homoseksualna położyła się cieniem na jego życiu. To właśnie ona uniemożliwiła Saint Laurentowi udział w wojnie francusko-algierskiej. Odmowa, z jaką się spotkał, doprowadziła go do załamania nerwowego. Yves trafił na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Utalentowany projektant bezskutecznie próbował zmienić orientację przy pomocy elektrowstrząsów.
Dom mody YSL
Gdy Saint Laurent powrócił do równowagi psychicznej, odszedł z domu mody Diora i założył swoją działalność gospodarczą. Własną markę stworzył dzięki wsparciu finansowemu partnera. Pierre Berge zajmował się sprawami finansowo-organizacyjnymi. Yves nie chciał tracić czasu na pracę z papierami, swoją energię postanowił spożytkować w twórczy sposób. Za sprawą Saint Laurenta na światowych wybiegach pojawiły się skórzane, krótkie kurtki, wysokie buty oraz tweedowe marynarki.
Sprzedaż firmy
W latach 90. firma, którą stworzył Yves, została sprzedana przedsiębiorstwu farmaceutycznemu Sanofi. W 1999 roku markę YSL przejęła grupa Gucci i uczyniła Toma Forda jej głównym projektantem.
Yves Saint Laurent zmarł w 2008 roku. Wielki projektant został pożegnany z należnymi mu honorami. W pogrzebie uczestniczył ówczesny prezydent Francji, Nicolas Sarkozy wraz z małżonką, Carlą Bruni. Nie zabrakło też ludzi związanych z modą.