Artykuły Moda

Wybitni projektanci – Yves Saint Laurent

Do niedawna ubrania zaprojektowane przez światowych kreatorów mody były dostępne tylko dla nielicznych. Obecnie można je kupić po atrakcyjnych cenach w outletach i second handach.

Do niedawna ubrania zaprojektowane przez światowych kreatorów mody były dostępne tylko dla nielicznych. Obecnie można je kupić po atrakcyjnych cenach w outletach i second handach.

Wielcy projektanci sygnują swoimi nazwiskami nie tylko odzież, ale też perfumy i kosmetyki do makijażu. Do niedawna „markowe” produkty były adresowane do osób zamożnych. Dziś na wodę toaletową Yves Saint Laurent Saharienne może sobie pozwolić przeciętny zjadacz chleba.

Yves Saint Laurent – biografia

Yves Saint Laurent przyszedł na świat w 1936 roku. Przyszły projektant urodził się w Oranie w Algierii. Zmarł w 2008 roku w wieku 71 lat. Jak chłopiec, który przyszedł na świat w Afryce, zrobił zawrotną karierę na światowych wybiegach?

Utalentowany młody projektant

Yves od dziecka interesował się modą. Nie ograniczał się do śledzenia najnowszych trendów. Saint Laurent tworzył własne kreacje. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przybył do Paryża wraz z matką. Nikt nie spodziewał się, że nikomu nieznany 17-latek odniesie sukces jako projektant mody. Jego szkice zostały docenione przez specjalistów. Yves zajął III miejsce w konkursie zorganizowanym przez Woolmark.

Spotkanie z redaktorem naczelnym „Vogue`a”

Talent Saint Laurenta został zauważony przez redaktora naczelnego magazynu „Vogue”, który uchodzi za Biblię mody. Michel de Brunhoff zaproponował nastolatkowi kurs w prestiżowym Chambre Syndicale de la Couture. Yves wykorzystał swoją szansę, na stałe przeniósł się z Oranu do Paryża, który to jest Mekką przemysłu haute couture. Na kursie Saint Laurent wytrzymał zaledwie kilka miesięcy. Mężczyzna nie potrafił pogodzić się z programem nauczania, który stawiał na sztampę i przeciętność. Pomysły Yves`a wyprzedzały myśli wykładowców.

Drugie podejście do konkursu Woolmark

O sile charakteru i niezłomności Saint Laurenta świadczy fakt, iż ponownie wziął udział w konkursie organizowanym przez Woolmark. Drugie podejście okazało się szczęśliwsze. Prace Yves`a zajęły pierwsze miejsce. Pokonał on Karla Lagerfelda i Fernando Sancheza.

Praca w domu mody Dior

Michel de Brunhoff dostrzegł podobieństwo między pracami Saint Laurenta a projektami Christiana Diora. Naczelny „Vogue`a” polecił początkującego artystę twórcy największego domu mody. Dior, urzeczony pracami Yves`a, zaproponował mu pracę.

Yves Saint Laurent – przebieg kariery
Choć talent Saint Laurenta wywarł na Christianie ogromne wrażenie, młody artysta początkowo musiał wykonywać mało ambitne zadania. Przez pierwsze lata Yves dekorował studio i projektował dodatki. Dopiero pod koniec lat 50. XX wieku otrzymał od Diora zielone światło. Saint Laurent stworzył swoją pierwszą kolekcję, która okazała się sukcesem. Mistrz docenił talent młodego projektanta i oznajmił jego matce, że powierzy Yves`owi najtrudniejsze zadanie. Niebawem Dior zmarł, a zarządzanie domem mody przypadło Saint Laurentowi.

Załamanie nerwowe

Nowy dyrektor święcił triumfy na wybiegach. Jego projekty, które łączyły w sobie prostotę z elegancją, spotkały się z ciepłym przyjęciem. Niestety, orientacja homoseksualna położyła się cieniem na jego życiu. To właśnie ona uniemożliwiła Saint Laurentowi udział w wojnie francusko-algierskiej. Odmowa, z jaką się spotkał, doprowadziła go do załamania nerwowego. Yves trafił na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Utalentowany projektant bezskutecznie próbował zmienić orientację przy pomocy elektrowstrząsów.

Dom mody YSL

Gdy Saint Laurent powrócił do równowagi psychicznej, odszedł z domu mody Diora i założył swoją działalność gospodarczą. Własną markę stworzył dzięki wsparciu finansowemu partnera. Pierre Berge zajmował się sprawami finansowo-organizacyjnymi. Yves nie chciał tracić czasu na pracę z papierami, swoją energię postanowił spożytkować w twórczy sposób. Za sprawą Saint Laurenta na światowych wybiegach pojawiły się skórzane, krótkie kurtki, wysokie buty oraz tweedowe marynarki.

Sprzedaż firmy

W latach 90. firma, którą stworzył Yves, została sprzedana przedsiębiorstwu farmaceutycznemu Sanofi. W 1999 roku markę YSL przejęła grupa Gucci i uczyniła Toma Forda jej głównym projektantem.

Yves Saint Laurent zmarł w 2008 roku. Wielki projektant został pożegnany z należnymi mu honorami. W pogrzebie uczestniczył ówczesny prezydent Francji, Nicolas Sarkozy wraz z małżonką, Carlą Bruni. Nie zabrakło też ludzi związanych z modą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *