Do niedawna ubrania zaprojektowane przez światowych kreatorów mody były dostępne tylko dla nielicznych. Obecnie można je kupić po atrakcyjnych cenach w outletach i second handach.
Wielcy projektanci sygnują swoimi nazwiskami nie tylko odzież, ale też perfumy i kosmetyki do makijażu. Do niedawna „markowe” produkty były adresowane do osób zamożnych. Dziś na wodę toaletową Yves Saint Laurent Saharienne może sobie pozwolić przeciętny zjadacz chleba.
Yves Saint Laurent – biografia
Yves Saint Laurent przyszedł na świat w 1936 roku. Przyszły projektant urodził się w Oranie w Algierii. Zmarł w 2008 roku w wieku 71 lat. Jak chłopiec, który przyszedł na świat w Afryce, zrobił zawrotną karierę na światowych wybiegach?
Utalentowany młody projektant
Yves od dziecka interesował się modą. Nie ograniczał się do śledzenia najnowszych trendów. Saint Laurent tworzył własne kreacje. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przybył do Paryża wraz z matką. Nikt nie spodziewał się, że nikomu nieznany 17-latek odniesie sukces jako projektant mody. Jego szkice zostały docenione przez specjalistów. Yves zajął III miejsce w konkursie zorganizowanym przez Woolmark.
Spotkanie z redaktorem naczelnym „Vogue`a”
Talent Saint Laurenta został zauważony przez redaktora naczelnego magazynu „Vogue”, który uchodzi za Biblię mody. Michel de Brunhoff zaproponował nastolatkowi kurs w prestiżowym Chambre Syndicale de la Couture. Yves wykorzystał swoją szansę, na stałe przeniósł się z Oranu do Paryża, który to jest Mekką przemysłu haute couture. Na kursie Saint Laurent wytrzymał zaledwie kilka miesięcy. Mężczyzna nie potrafił pogodzić się z programem nauczania, który stawiał na sztampę i przeciętność. Pomysły Yves`a wyprzedzały myśli wykładowców.
Drugie podejście do konkursu Woolmark
O sile charakteru i niezłomności Saint Laurenta świadczy fakt, iż ponownie wziął udział w konkursie organizowanym przez Woolmark. Drugie podejście okazało się szczęśliwsze. Prace Yves`a zajęły pierwsze miejsce. Pokonał on Karla Lagerfelda i Fernando Sancheza.
Praca w domu mody Dior
Michel de Brunhoff dostrzegł podobieństwo między pracami Saint Laurenta a projektami Christiana Diora. Naczelny „Vogue`a” polecił początkującego artystę twórcy największego domu mody. Dior, urzeczony pracami Yves`a, zaproponował mu pracę.