Woda mineralna – sprawdź, jak wybrać odpowiednią dla siebie
Woda jest niezbędna do życia i powinna być spożywana każdego dnia. Bez odpowiedniego nawodnienia organizmu mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Jednak nie każda woda jest taka sama, dlatego warto wiedzieć, jaką najlepiej wybierać na co dzień, aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając wodę?

Jedną z najważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod lupę, zanim dokonamy zakupu, jest skład wody mineralnej. Odpowiednio wybrana, dostarczy do organizmu m.in. magnez, wapń, potas, chlorki, fluorki, wodorowęglany i sód, które pełnią określone funkcje, wspierając nasze ciało w prawidłowym funkcjonowaniu. Sama woda natomiast nie tylko gasi pragnienie, ale również pomaga oczyścić organizm z toksyn, redukuje szkodliwy cholesterol w organizmie, poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów w ciele, w tym wątroby i nerek, redukując ryzyko kamicy nerkowej, poprawia trawienie i zwiększa ilość czerwonych krwinek. Woda dodaje energii, pomaga likwidować bóle głowy, stawów, pleców, a także wspomaga walkę z cellulitem. Spożywanie płynów stanowi również element profilaktyki wielu chorób i pomaga utrzymać dobre samopoczucie.

Jak odpowiednio nawodniać organizm?

Zdarza się, że chcemy dodać sobie energii i sięgamy po kolejną filiżankę kawy, jednak popijając w ciągu dnia wodę możemy osiągnąć zbliżony efekt pobudzający. Należy pamiętać, że kawa i herbata spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do odwadniania organizmu, dlatego miłośnicy tych napojów powinni zwiększać ilość wypijanej wody. A jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę? Lekarze przyjmują, że minimum 1,5-2 l dziennie. Jednak osoby aktywne fizycznie, z dolegliwościami żołądkowymi powinny zwiększyć jej ilość. Ponadto zapotrzebowanie na płyny rośnie wraz z wagą, warunkami atmosferycznymi lub wiekiem. Aby odpowiednio nawodnić organizm, warto przez cały dzień pić wodę małymi łykami.

Nie każdą wodę można pić codziennie

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnych wód. Jaką wybrać? Bardzo ważny jest skład wody mineralnej – zawarte w produkcie mikro- i makroelementy nie są obojętne dla organizmu człowieka. Wyróżniamy wody niskozmineralizowane (do 500 mg/l minerałów), wody średniozmineralizowane (500-1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Nie każda woda mineralna powinna być jednak spożywana codziennie. Dotyczy to wody wysokozmineralizowanej, która zawiera zwiększoną ilość składników mineralnych. Mogłoby się wydawać, że im więcej, tym lepiej. Jednak to nie jest prawda. Po wodę wysokozmineralizowaną nie powinny sięgać osoby z nadciśnieniem tętniczym ze względu na wysoką zawartość sodu, a także kobiety w ciąży i dzieci. Wesprze ona natomiast np. sportowców w okresach wzmożonej aktywności fizycznej, uzupełniając rosnące wówczas zapotrzebowanie na minerały.

Natomiast wody niskozmineralizowane posiadają mniej mikro- i makroelementów, mają neutralny smak i są polecane np. do przygotowywania herbaty, kawy czy zup. Optymalnym wyborem mogą okazać się wody średniozmineralizowane o niskiej zawartości sodu, np. Nałęczowianka, która stanowi kompozycję aż 7 najważniejszych minerałów. Odpowiedni skład wody mineralnej sprawia, że może być spożywana codziennie, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Woda powinna być spożywana regularnie, każdego dnia. Dbając o prawidłowe nawodnienie dbamy tak naprawdę o sprawność naszego organizmu i dobre samopoczucie. Warto o tym pamiętać i zwrócić informacje zawarte na etykiecie butelki, zanim wybierzemy wodę mineralną!