Najnowsze Psychologia W związku

Toxic love

toxic love

Każda kobieta marzy o zdrowym i szczęśliwym związku, w którym wszystko doskonale się układa. Nie zawsze rzeczywistość okazuje się bajkowa i kolorowa. W realnym świecie przytrafiaj się także toksyczne relacje, które w żaden sposób nam nie służą. Co wskazuje na toxic love? Przekonaj się, czy tkwisz w toksycznym związku.

Toxic love – miłość, o której nigdy nie będziesz marzyć

Wizja udanego związku utożsamia się z pozytywnymi emocjami, takimi jak szczęście czy radość. Tak również wyobrażamy siebie w bliskiej relacji. Pragniemy szczęścia i miłości, jednocześnie szacunku i godnego traktowania. Niestety miłość nie zawsze okazuje się słodka, wręcz cukierkowa. Niektóre relacje wyniszczają psychicznie, są okraszone cierpieniem. Toksyczna miłość, czyli tzw. toxic love to niezdrowa relacja dwojga ludzi, którą w żaden sposób nie można określić udanym związkiem. Jeśli któraś z was, zastanawiała się kiedyś, czy jest w toksycznym związku, powinna czytać dalej. Zbliżają się Walentynki, więc warto potraktować ten czas, jako okazję do refleksji na temat relacji z partnerem. Jak rozpoznać toxic love od szczęśliwego związku?

Nie zgadzasz się z partnerem – nie masz racji

Mamy prawo do własnego zdania i poglądów, więc nic dziwnego, że różnimy się między sobą. Nie musimy zgadzać się w każdej sprawie, co jest zupełnie normalne. Nie w toksycznej relacji. W niej partner zawsze będzie dążył do swojej racji, a drugą, niezgodną stronę będzie pouczał, co najgorsze – aż do skutku. Taka sytuacja, w zdrowej relacji nie powinna mieć miejsca, ponieważ nie możemy zmuszać kogokolwiek do swoich racji. Odmienne zdanie bywa bardzo bardzo kształtujące, co nie znaczy, że musimy zmieniać swoje poglądy dla partnera. Warto mieć własne zdanie i szanować  odmienne poglądy, tym bardziej, gdy chcemy budować coś trwałego i pozytywnego.

Rywalizacja zamiast wsparcia

Oczekujemy od partnera wsparcia, zarówno w dobrych jak i złych chwilach. Nic dziwnego, jeśli mamy być z kimś, chcemy by uczucie było szczere, by opierało się na wzajemnej pomocy, co tyko zacieśnia więzi między dwojgiem zakochanych ludzi. W toxic love, zamiast partnerów mamy rywali. Zamiast wsparcia i radości z sukcesu, otrzymujemy szpilę prosto w serce. Nasz ukochany stara się być lepszy od nas, nie daje nam żadnego wsparcia, zachowując się jak największy rywal. Ale związek to nie zawody i nie chodzi w nim o bycie lepszym. Wyścig tego typu może zaprowadzić nas jedynie do rozpadu związku. Rywalizacja uczuć nie jest wyznacznikiem zdrowego związku. Jeśli więc nie otrzymujesz od swojego obiektu westchnień wsparcia i otuchy, tylko ciągle jesteś krytykowana, zastanów się nad swoją przyszłością. Najprawdopodobniej nie ma w niej miejsca na rywala, przecież szukasz partnera.

Bezgraniczna tolerancja i zaufanie

związekZaufanie to podstawa związku. Na nim opiera się prawdziwa i trwała relacja. Inaczej nie ma mowy o miłości, skoro dominować będzie zazdrość i kłamstwo. Toksyczny związek to również zaufanie, ale raczej oczekiwanie na totalne zaufanie, co wiąże się z tolerowaniem każdego zachowania. A Ty nie musisz zgadzać się na wszystko. Gdy zaufanie staje się bronią, kobieta zaczyna żyć w strachu. Boi się, że straci partnera i jak jej się wydaje, miłość życia. W efekcie tkwi w wyniszczającej relacji. W zdrowym związku zaufanie powinno być obustronne. Partner nie może robić co chce, jeśli nie zgadzasz się z takim postępowaniem. Zapamiętaj to i zastanów się, zanim kolejny raz całkowicie zaufasz mężczyźnie.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Zdarzają się toksyczne związki.Trzeba mieć szczęście,aby nie znaleźć się w takim związku.

Aneczka2015

7 lat temu

Jestem szczęśliwą mężatką, nie znaczy to jednak, że nie ma w moim małżeństwie upadków , są także wzloty. Bywa różnie, jednak staramy się razem iść w jedną stronę…

Mindi

7 lat temu

Miałam ogromne szczęście w życiu, że spotkałam fantastycznego mężczyznę, z którym jestem szczęśliwa. Nie znaczy to, że jest idealny, ma swoje wady. Ale ma to co najważniejsze, jest opiekuńczy, pracowity, mam do niego zaufanie i potrafi mnie wspierać. Trzeba mieć świadomość, że nikt nie jest idealny, trzeba tolerancji i zrozumienia w każdym związku.

Zostaw komentarz