Po Bożym Narodzeniu i hucznym świętowaniu Nowego Roku czas na kolejne święto w naszym kalendarzu. Mowa o święcie Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia.
Trzech Króli czyli Objawienie Pańskie
Święto Trzech Króli jest obchodzone na pamiątkę objawienia Boga człowiekowi. Według Ewangelii Świętego Mateusza, ze Wschodu, do betlejemskiej stajenki przybyło trzech mędrców, którzy pragnęli znieść hołd i daru nowo narodzonemu synu Boga. Ta wyjątkowa, styczniowa data symbolizuje według wiary chrześcijańskiej zdolność rozumowania Jezusa przez człowieka. Od 2011 roku, zgodnie z przyjętą ustawą, jest to w Polsce jedno ze świąt, wolnych od pracy i szkoły. W kościele prawosławnym także obchodzi się taką tradycję. W Niemczech, 6 stycznia również jest dniem wolnym od pracy w niektórych landach. Inne państwa europejskie takie jak Grecja, Cypr, Włochy czy Słowacja także obchodzą Objawienie Pańskie.
Kim byli Trzej Królowie?
Trzech Królów określa się jako Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem. Prowadziła ich Gwiazda Betlejemska, wskazując właściwą drogę. Kacper, Melchior i Baltazar – takie, według interpretacji nosili imiona. Byli ludźmi wykształconymi, dlatego nazywano ich mędrcami. Przynieśli dzieciątku dary. Złożyli mu mirrę, złoto i kadzidło. Najprawdopodobniej pochodzili z Arabii, bo taka informacja pojawia się w piśmie, ale interpretatorzy podają także trzy strony świata lub Azję. Dlatego obecnie przedstawia się Trzech Królów jako osoby różnego koloru skóry – białej, czarnej i żółtej.
Tradycje święta Trzech Króli
Według tradycji, w święto Trzech Króli święcono dawniej w kościołach kadzidło i złoto. Kadzidłem była żywica, którą okadzano domy, co miało zabezpieczyć mieszkańców przed chorobami i nieszczęściem. W czasach współczesnych święci się kredę i kadzidło. Następnie przekazuje się je wiernym, którzy mają napisać na drzwiach wejściowych pierwsze litery imion Trzech Króli oraz obecny rok. Litery te interpretuje się jako poznanie – wesele – chrzest. Dzień 6 stycznia jest także początkiem karnawału.
Orszak Trzech Króli
W wielu miastach w całej Polsce, organizowane są Orszaki Trzech Króli. To uroczyste wydarzenie, mające formę ulicznych jasełek. Organizują je mieszkańcy, przy wsparciu i patronacie parafii. Orszak Trzech Króli ubarwiają stroje, specjalne przygotowane dekoracje oraz korony. Każdego roku, 6 stycznia na ulicach miast tłumy osób, wyposażonych w korony i specjalne śpiewniki, bierze udział w pochodzie i wspólnym kolędowaniu. To wspaniałe wydarzenie, które integruje społeczność. Podczas orszaków pojawiają się żywe zwierzęta oraz barwne kostiumy czy charakteryzacje, co jest atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Katarzyna Antos