Artykuły Moda Najnowsze

Studniówkowa moda

moda

Od lat na sto dni przed maturą odbywają się niezapomniane bale studniówkowe. Na tą wyjątkową okazję zarówno dziewczęta jak i chłopcy szykują kreacje. Dziś studniówkowa moda wygląda nieco inaczej.

Czar studniówki

Studniówkowe szaleństwo rozpoczynało się zawsze na początku ostatniej klasy szkoły średniej. Temat balu zawsze bardziej interesował dziewczyny, które spędzały długie godziny na rozmowach o najpiękniejszych kreacjach, makijażach i fryzurach. Jednym z głównych, poruszanych wtedy aspektów był partner na studniówkę. Nie każda miała chłopaka, więc często rozpoczynano poszukiwania idealnego kandydata do tej ważnej roli. Choć zdarzały się przypadki, że dziewczyny zabierały na studniówkę kuzynów czy kumpli, tę jedną noc każda chciała spędzić z kimś wyjątkowym. Bale studniówkowe do dziś mają swój niepowtarzalny urok. Wracając wspomnieniami do dawnych lat możemy zauważyć różne zmiany, szczególnie te, dotyczące mody.

Black&White

Cofając się o kilkadziesiąt lat powracamy do balów, które wyglądały inaczej niż te obecne. Dawniej uczniowie samodzielnie dekorowali salę taneczną, którą z powodzeniem zastępowała sala gimnastyczna szkoły. O modnych kreacjach nie było mowy. Dziewczęta ubrane były na galowo – w biało-czarne bluzki i spódnice. Stylizacje były skromne i wyglądały bardzo podobnie. Nikt nie wyróżniał się także fryzurą czy makijażem. Panowie zakładali garnitury, głównie czarne czy granatowe, choć nie brakowało także innych kolorów, w późniejszych latach. Na studniówce bawiono się tylko w gronie szkolnych kolegów i nauczycieli.

Moda lat 90-tych

W latach 90. panowała moda na wielki błysk. Na studniówkowych balach królowały suknie do ziemi, bardziej lub mniej zdobione oraz te, przypominające halki. W makijażu pojawiły się perłowe i brokatowe cienie. Fryzury także się wyróżniały. Pospinane loki i koki niczym z arystokratycznych czasów dziś już tylko śmieszą. Na włosach można było zauważyć balayage oraz modne wtedy pasemka. Fryzury spryskiwane były lakierem z brokatem. W modzie męskiej także nie brakowało szaleństwa. Garnitury w prążki czy z połyskiem były prawdziwym hitem studniówek, ale zwykle nie były one odpowiednio dopasowane do sylwetki. Studniówka była wydarzeniem roku, więc każda dziewczyna chciała wyglądać jak najlepiej. Wiele z nich, specjalnie na tę okazję projektowało i szyło sukienki na miarę.

Współczesna moda studniówkowa

moda na studniówkę

Dziś na studniówce trudno o sukienkę z kołem czy brokat we włosach. Wróciła skromność i elegancja. Dziewczęta coraz częściej wybierają krótkie sukienki, odsłaniające zgrabne nogi. Moda koktajlowa to nieśmiertelna czerń, czerwień czy urocze pastele. Do tego delikatna biżuteria i rozpuszczone włosy lub romantyczne upięcia. Makijaż także nie może być przesadzony, ponieważ młode dziewczyny powinny podkreślać swoje naturalne piękno. Całość uzupełniają kopertówki i klasyczne szpilki. Panowie świetnie prezentują się w dopasowanych, gładkich garniturach w kolorze czerni czy odcieni granatu. Alternatywą dla krawatów są muszki, które wyglądają bardzo efektownie. Studniówki odbywają się w wynajętych salach hoteli, restauracji czy zamków.

Ta jedna, bajkowa noc wciąż jest wyjątkowa i niezapomniana. Schowane w albumach zdjęcia oraz kasety czy płyty z nagraniami ze studniówek wciąż przywołują miłe wspomnienia. Bez względu na panującą modę oraz trendy, studniówka pozostaje w naszej pamięci niezapomnianym przeżyciem.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

majra2601

6 lat temu

Na swojej studniówce nie byłam, ale pamiętam jak kiedyś modne były właśnie długie suknie, w których ciężko było chodzić a co dopiero tańczyć. Współczesna modna studniówkowa ‚ma klasę’, aż chciałoby się być młodszą i pójść na studniówkę w pięknej sukience.

filodendron 2

6 lat temu

Nie pamiętam jaki miałam strój na studniówce, ale na pewno był skromny i bardziej szkolny. Dopiero bal magisterski to był bal – w pięknej błyszczącej sukni koloru łososiowego. Uważam, że obecnie niektórzy przesadzają z przygotowaniami do studniówki. Teraz to w ogóle w Polsce to jest szok z weselami, z Pierwszą Komunią itp..W Holandii mało kto się tak wygłupia.Ludzie jedni przez drugich stosują zasadę „postaw się a zastaw się „

Mindi

6 lat temu

Zmieniają się czasy, wiec zmieniała się także moda studniówkowa. Mile wspominam swoją studniówkę ale przyznaję, że stroje nie były tak piękne jak w tych czasach. Trochę za szytwno-galowo było. Ale niektóre stroje dziewcząt, które oglądałam w ostatnich latach, to była przesada. Stroje mogą być piękne i zwiewne ale jednak bardziej dziewczęce niż zbyt seksownie kobiece. Dekolt do pasa w obecności nauczycieli nie powinien być dopuszczalny. Jednak to jest ciągle szkoła.

Teresa1011

6 lat temu

Studniówka to wielkie przeżycie. Pamietam swoją, sprzed 40 lat w skromnej długiej czarnej spódniczce i białej bluzce z żabotem. 15 lat temu córka miała studniówkę i obowiazkowy był wtedy brokat we włosach a wcześniej fryzjer, kosmetyczka i poszukiwanie odpowiedniej sukienki. Nie wiem co lepsze, sa rózne opinie, ale ja jestem zwolenniczka skromnego balu, takiego symbolicznego.

Radoska

6 lat temu

Dzisiejsze studniówki to prawdziwe bale. Takie na bogato. Kiedyś było skromniej, ale nie powiem, że gorzej. Swoją studniówkę wspominam bardzo mile, choć była w hali sportowej, a ja miałam skromną czarną sukienkę.

Zostaw komentarz