pierogi z kapustą i grzybami

Na świątecznym stole królują dania bezmięsne, zgodnie z dawną tradycją postnej Wigilii. Mimo zniesienia zasady postu w Wigilię, wciąż przygotowujemy tradycyjne potrawy. Pierogi z kapustą i grzybami to aromatyczne i smaczne danie. Najlepiej smakują te, które sami przygotujemy, dlatego podpowiadamy, jak je zrobić krok po kroku.

Pierogi z kapustą i grzybami

Kapusta i grzyby to główne składniki wigilijnych pierogów. Dawniej wierzono, że zakiszona na zimę kapusta zapewni siłę i witalność do wiosny oraz będzie chronić od złego. Grzyby zaś, były symbolem dostatku i szczęścia. Na wigilijną wieczerzę, podawano kapustę z grochem lub grzybami. Połączenie szybko stało się farszem pierogów, krokietów oraz pasztecików. Od regionu Polski zależy, jakie dania podaje się na Wigilię, ale na żadnym stole nie brakuje potraw z kapusty i grzybów. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne, choć musimy poświęcić na nie kilka godzin.

Składniki

Farsz:

  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 200 g grzybów
  • 3 duże cebule
  • sól, pieprz
  • olej

Ciasto:

  • 1 kg mąki
  • 1 jako
  • 1-2 szklanki ciepłej wody

Krok 1. Przygotowanie farszu

Dzień lub dwa przed lepieniem pierogów musimy namoczyć grzyby. Po całej nocy moczenia odcedzamy je i drobno kroimy lub mielimy maszynką. Kiszoną kapustę płuczemy kilkakrotnie w zimnej wodzie, by nasz farsz nie był zbyt kwaśny. Kapustę mielimy maszynka i mieszamy z grzybami. Cebulę drobno siekamy w kostkę i szklimy na oleju. Część dodajemy do farszu, a pozostałą zostawiamy do okraszenia pierogów. Farsz doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i mieszamy. Chowamy go na noc do lodówki, dzięki czemu lepiej będzie nam się lepić pierogi.

Krok 2. Przygotowanie ciasta

Na stolnicę przesiewamy mąkę, wbijamy jajko i trochę ciepłej wody. Całość wyrabiamy na ciasto. W razie potrzeby możemy dodać mąki lub wody. By ciasto było delikatniejsze, możemy zrezygnować z jajka i użyć samej ciepłej wody. Gotowe ciasto rozwałkowujemy na cienki placek i wycinamy koła, za pomocą szklanki, kubka lub specjalnej foremki.

Krok 3. Lepienie pierogów

Przygotowany wcześniej farsz, nakładamy łyżeczką na krążki ciasta i dobrze zlepiamy palcami. Radzimy obsypać palce mąką, by ciasto nie kleiło się do rąk. Po zlepieniu pierogów, możemy wykończyć je tworząc ozdobną falbankę, którą następnie maczamy w mące i odstawiamy na deskę lub stolnicę wysypaną mąką. Pierogi przykrywamy czystą ściereczką.

Krok 4. Gotowanie pierogów

pierogiDo dużego garnka nalewamy wody, którą solimy. Pierogi gotujemy we wrzącej wodzie. Po wrzuceniu dowody, możemy delikatnie pomieszać zawartość garnka, za pomocą drewnianego końca łyżki. Czekamy, aż pierogi wypłyną na powierzchnię. Po około 3 minutach wyławiamy je z wody, przekładamy na talerze i polewamy cebulką z tłuszczem. Najlepiej smakują podane z barszczem czerwonym.

Katarzyna Antos