Piecyk typu koza – poznaj zalety praktycznego i estetycznego produktu
grafika partnera

Dodatkowe źródło ciepła w domu bywa bardzo przydatnym rozwiązaniem i daje alternatywę dla klasycznych instalacji centralnych. Wiele osób decyduje się na efektowny kominek. Innym pomysłem, który zyskuje coraz większe grono zwolenników, są praktyczne piecyki typu koza.

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i do jakich wnętrz można je wprowadzić? Jak przygotować pomieszczenie pod piecyk? Jakie są największe zalety takiej konstrukcji? O tym przeczytacie poniżej.

Piecyk typu koza – co to takiego i z czego może być wykonany?

Wolnostojące piecyki grzewcze stosuje się od lat. Wymagają wyłącznie ustawienia w wybranym, przystosowanym miejscu i podłączenia do przewodu kominowego, by zapewnić ciepło i skutecznie podnieść temperaturę w danej przestrzeni. Nie potrzebują zatem tak skomplikowanych i kosztownych prac adaptacyjnych, z którymi trzeba się często liczyć w przypadku klasycznych kominków z obudową murowaną lub z płyt kartonowo-gipsowych.

Koza to urządzenie podnoszące temperaturę we wnętrzu na zasadzie radiacji (promieniowania) i konwekcji – ogrzane powietrze unosi się ku górze, gdzie powoli się ochładza, by ponownie opaść w stronę podłogi.

Na rynku można znaleźć grzejniki o różnych wielkościach, wykonane ze stali lub żeliwa. Występują w formach klasycznych i nowoczesnych, co znacząco ułatwia wprowadzenie kozy do niemal każdej domowej aranżacji – w salonie, sypialni lub kuchni. Spory wybór takich produktów oferuje choćby strona: TrendKominki.pl.

Jak przygotować wnętrze do montażu kozy?

Montaż kozy jest znacznie prostszy niż w przypadku klasycznego kominka. Wymaga jednak dobrego przygotowania. Podstawą jest miejsce. Piecyk musi znaleźć się w przestrzeni pozwalającej na łatwe podłączenie do odpowiedniego przewodu kominowego za pomocą metalowego, trwałego przewodu.

Równie ważne jest zatroszczenie się o całą przestrzeń w pobliżu piecyka. Grzejnik o metalowej obudowie bardzo mocno się nagrzewa. Dlatego w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie mogą się znajdować przedmioty łatwopalne. Dodatkowo przestrzeń wokół pieca (ściana i podłoga) najlepiej wyłożyć całkowicie niepalnym, gładkim materiałem, o wysokiej odporności na zmiany temperatury i gorąco. Do takich produktów zalicza się np. cegła, płytki ceramiczne, kamień lub metal. Zmniejsza to ryzyko pożaru i ułatwia utrzymanie czystości w pobliżu paleniska.

Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązania, jak kozy grzewcze?

Decyzja o montażu piecyka kominkowego bywa podyktowana rozmaitymi względami. Z jednej strony jest to opcja znacznie tańsza w zakupie i montażu niż klasyczny kominek. Nie wymaga również wznoszenia obudowy, by móc korzystać z dodatkowego źródła ciepła, zasilanego drewnem lub pelletem. Montaż jest naprawdę prosty i w większości przypadków poradzi z nim sobie osoba bez dużego doświadczenia.

Piece kozy posiadają zamykane palenisko, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania takiego urządzenia. Nowoczesne produkty odznaczają się również wysoką skutecznością grzewczą. Grzejniki kominkowe mogą zatem służyć do dogrzania wnętrz w szczególnie chłodne dni, wspierając standardowe systemy grzewcze. Oprócz tego potrafią zastąpić centralne ogrzewanie w sezonie przejściowym, gdy główny kocioł jeszcze nie działa.

Nie zapominajmy również o tym, że piece typu koza to efektowny design, który wpisuje się w większość modnych aranżacji. Klasyczne produkty warto ustawić w pomieszczeniach urządzonych w duchu tradycyjnym, vintage, prowansalskim lub rustykalnym. Modele o surowej formie świetnie wpisują się także w przestrzenie industrialne. Nowoczesne, zgeometryzowane urządzenia natomiast bez trudu uzupełnią pokój skandynawski, boho lub nowoczesny, wnosząc do nich sporą dozę ciepła, klimatyczną przytulność, równocześnie stanowiąc bardzo praktyczny element grzewczy, który sprosta nawet największym wymaganiom rozmaitych użytkowników.

Przytulny nastrój i ciekawy design – nowoczesne wnętrza z klasycznym urządzeniem grzewczym

Praktyczne grzejniki typu koza są znane nie od dziś. Obecnie jednak zyskują drugą młodość, stając się nie tylko wygodnym i wydajnym źródłem ciepła, ale też ciekawą ozdobą wielu aranżacji. Może przydadzą się również w Waszych domach?