Wesele w stylu gotyckim cieszy się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej i USA. W Polsce ta stylistyka nie jest jeszcze tak popularna, aczkolwiek i tutaj powoli obserwuje się zmiany. Na razie jednak wesele w stylu gotyckim wielu osobom wydaje się pomysłem dość kuriozalnym, ponieważ kojarzy się z ponurym i mrocznym klimatem. Nie brakuje jednak osób, do których przemawiają suknie stylizowane na gotyckie oraz elementy dekoracyjne nawiązujące do tej estetyki. Trudno się temu dziwić, wszak gotyk nawiązuje do tego, co najlepsze – okresu wiktoriańskiego i stylu retro.
Choć włączenie elementów gotyckich do wesela może wydawać się dość osobliwym rozwiązaniem, wszak ta popkultura raczej kojarzy się ze smutkiem i przemijaniem niż z radosnymi chwilami, w rzeczywistości tak nie musi być. Na wesele w stylu gotyckim coraz częściej decydują się osoby, które nigdy nie miały nic wspólnego z tą popkulturą. Na ich decyzję wpływa elegancja i romantyzm, którymi charakteryzują się gotyckie stroje. Sukniom w stylu wiktoriańskim nie sposób odmówić uroku. Jest w nich coś magicznego, wystawnego i niezwykle kobiecego, co czyni wesele niezapomnianym. Stroje rodem z minionej epoki tworzą niezwykłą oprawę dla tego wyjątkowego dnia, jakim niewątpliwie jest dzień ślubu. Dobrze dobrana suknia nie powinny zrazić księdza udzielającego ślubu kościelnego. Czasy, gdy gotyk utożsamiało się wyłącznie z okultyzmem, bezpowrotnie minęły. Dziś gotyk coraz częściej bywa traktowany jako moda na stroje nawiązujące do minionych epok.
Wesele w stylu gotyckim – strój młodej pary
Jak wygląda image gotów, którzy postanowili wstąpić w związek małżeński? Fryzury mężczyzn są dość specyficzne – na ogół nawiązują do uczesań punkowych. Kobiety mają szersze pole manewru, mogą pójść do ślubu w rozpuszczonych włosach lub misternie upiętych w fantazyjny kok. Fryzurę dopełniają ozdobne spinki stylizowane na biżuterię z epoki wiktoriańskiej. Panna młoda, która zdecydowała się na styl gotycki, zazwyczaj ma bardzo mocny, ciemny makijaż. Dobrze widziane jest połączenie bladej cery, mocno zarysowanych ust – bordowych lub ciemnofioletowych i czarnego smoky eyes.
Choć wielu osobom gotyckie wesele kojarzy się z czarnymi sukniami ślubnymi, te mogą przyjmować różne kolory i kroje. Na rynku coraz częściej można spotkać starannie zaprojektowane, czarne, suknie gotyckie, które są tak piękne, iż nawet osoby sceptycznie nastawione do tego koloru zmieniają zdanie. W rzeczywistości jednak wybór jest przeogromny – od klasycznych, długich sukien w stylu wiktoriańskim, poprzez fantazyjnie marszczone, po krótkie sukienki dla gothic lolity. W wielu gotyckich sukniach ślubnych występuje fantazyjny, seksowny gorset, nierzadko zdobiony delikatną koronką nawiązujący do epoki wiktoriańskiej. Gotyckie stroje mają za zadanie podkreślić kobiece kształty, w tym talię osy. Na weselach w stylu gotyckim często można też spotkać suknie ślubne utrzymane w estetyce charakterystycznej dla romantyzmu . Długie, rozkloszowane suknie nierzadko składające się z kilku warstw mogą być zestawiane z fantazyjnymi woalkami, toczkami, jak również z welonami w nietypowych kolorach (czerń, czerwień). Żywa pozostaje też moda z końca XIX wieku, kiedy wytworne damy nosiły wachlarze, długie rękawiczki, sznurowane gorsety, parasolki z koronką, jak również dodatki z piórami.
Młoda para zazwyczaj ma na sobie fantazyjne stroje utrzymane w czarnej, czerwonej lub fioletowej kolorystyce. Dużą popularnością cieszy się również biel. Miłośnicy stylu gotyckiego przywiązują ogromną wagę do materiałów, z których wykonano ich stroje. Szczególnie pożądane są satyny, aksamity, tafty, koronki i szyfony.
O ile suknia panny młodej została już szeroko omówiona, o tyle odzieniu pana młodego wciąż nie poświęciliśmy należytej uwagi. Mężczyźni zafascynowani stylem gotyckim w dniu ślubu z reguły decydują się na czarny frak i sznurowaną koszulę z wysokim kołnierzem i żabotem. Dużą popularnością cieszą się również czarne peleryny z kapturem i cylindry.
Niecodzienna oprawa wesela gotyckiego
Wesele gotyckie zasługuje na wyjątkowo oprawę, którą warto uwzględnić już przy wyborze lokalu. Dużą popularnością cieszą się zamki w stylu gotyckim i wiktoriańskim, które można znaleźć w wielu rejonach Polski, jednak największe ich skupiska występują na Śląsku. Dobrym pomysłem jest również stara, odrestaurowana piwnica, której właściciele zadbali o stworzenie odpowiedniego klimatu.
Wystrój sali weselnej powinien korespondować ze strojem nowożeńców. Na stołach nie może zabraknąć aksamitnych obrusów, świec i gustownych świeczników. Można też wypożyczyć zastawę stołową utrzymaną w wiktoriańskim stylu. Istotną rolę odgrywa również kolorystyka – elementy dekoracyjne powinny być utrzymane w wyrazistych barwach – czerwieni, fiolecie, czerni czy purpurze.
Chyba nikt nie wyobraża sobie wesela bez muzyki. Warto zatrudnić zespół grający muzykę klasyczną lub gotyckiego rocka. Znalezienie odpowiednich muzyków nie jest z pewnością zadaniem łatwym, ale w błędzie znajdują się ci, którzy z góry skazują poszukiwania na porażkę. Koncertom popularnych zespołów gotyckich (Closterkeller, Artrosis czy Batalion D`Amour) bardzo często towarzyszą supporty. To właśnie wśród młodych wykonawców warto wypatrywać muzyków, którzy zagrają na naszym weselu.
Po weselu warto wysłać wszystkim gościom podziękowania napisane gotycką czcionką i zdobione motywem roślinnym wraz ze wspólnym zdjęciem ze ślubu. Taka pamiątka z pewnością przypadnie im do gustu, podobnie jak jej niecodzienna oprawa.
Sesje ślubną w stylu gotyckim najlepiej zrealizować w lesie, na zamku lub pośród ruin. Wbrew obiegowej opinii takie zdjęcia w ogóle nie muszą być smutne i ponure. Ważne są umiejętności fotografa i nastawienie młodej pary. Jeśli w okolicy nie ma zabytkowych murów, sesję ślubną można zrealizować także na łonie natury, pośród drzew i krzewów lub nad akwenem wodnym.
Irmina Cieślik