Psychologia

Niewłaściwy facet – po czym rozpoznać, że on nie nadaje się do związku?

po czym rozpoznać, że on nie nadaje się do związku

Thought Catalog z Unsplash

Bardzo często przytrafia się nam niewłaściwy facet, który już na wstępnym etapie poznawania się nie rokuje. Mimo to wiele kobiet umawia się na kolejne randki, wychodząc z błędnego założenia, że każdemu trzeba dać jeszcze jedną szansę. W naszym artykule podpowiadamy, po czym rozpoznać, że on nie nadaje się do związku.

Spis treści:

  1. Po czym rozpoznać, że on nie nadaje się do związku? Oczekiwanie nadmiernej uwagi
  2. Czy on jest narcyzem? Lekceważenie twoich uczuć
  3. Stawianie na swoim. Narcystyczne zachowania
  4. Toksyczny facet. Odwracanie kota ogonem
  5. Zły materiał na faceta uprawia gaslighting
  6. Toksyczny mężczyzna. Uzależnienie od seksu
  7. Niewłaściwy facet i jego alkoholizm
  8. Nieprzepracowane problemy rodzinne
  9. Obsesja na punkcie pomagania

Po czym rozpoznać, że on nie nadaje się do związku? Oczekiwanie nadmiernej uwagi

Czasem już pierwsze randki pokazują, że trafił się nam toksyczny facet. Oczekiwanie nadmiernej uwagi ewidentnie na to wskazuje. Jeśli ledwo rozpoczęłaś dzień, a on już pisze: dlaczego się nie odzywasz?, to nie rokuje to dobrze na przyszłość. On lubi mieć poczucie kontroli. Na dodatek lubi, gdy inni okazują mu atencję i nieustannie się nim interesują. Taka postawa może zdradzać, że cierpi on na poważne deficyty z dzieciństwa i bardziej potrzebuje psychoterapii indywidualnej niż związku. Partner nie da nam tego, czego nie otrzymaliśmy od swoich rodziców, bo nie taka jest jego rola. Warto o tym pamiętać. Ponadto osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości rzadko piszą do ciebie ze szczerym zainteresowaniem, co porabiasz. One natomiast łatwo obrażają się, gdy druga osoba nie zasypuje ich milionem wiadomości. Ich narcystyczne ego nie zostaje bowiem nakarmione. Warto podkreślić, iż tacy ludzie mogą nie odpisywać na twoje wiadomości. Jeśli jednak ty tego od razu nie zrobisz, poczują się ignorowane i odezwą się po 15 minutach z przypomnieniem, że czekają na odpowiedź.

Czy on jest narcyzem? Lekceważenie twoich uczuć

Narcyz, psychopata oraz mężczyzna cierpiący na zaburzenie borderline to najgorsi kandydaci do związku. Dobrze jest zawczasu rozpoznać, że borykają się z poważnym zaburzeniem osobowości, które uniemożliwia im wchodzenie w normalne relacje międzyludzkie. Warto podkreślić, że narcyz, psychopata czy borderline potrafią doskonale udawać miłość. Czasem wręcz nas zalewają uczuciem, zwłaszcza gdy nosimy się z myślą odejścia. Tacy ludzie nie mają dostatecznej ilości neuronów lustrzanych odpowiedzialnych za empatię. Nie potrafią kochać. Często przytrafia im się też lekceważenie twoich uczuć. Mówisz takiemu facetowi, że jest ci przykro, bo zmarł twój ukochany pies. On mówi, że ty też niebawem umrzesz jak wszyscy. Takie zdanie pokazuje, że on nie tylko lekceważy twoje uczucia, ale też nie posiada empatii.

Stawianie na swoim. Narcystyczne zachowania

Narcystyczne zachowania są coraz większym problemem w zachodnich społeczeństwach. Tutaj stawia się bowiem na kult jednostki i egoizm. Stawianie na swoim to kolejna cecha narcyza. Nawet jeśli nie cierpi on na poważne zaburzenie osobowości, to przejął część jego zachowań i nie nadaje się do związku. Po czym rozpoznać stawianie na swoim? Np. ty chcesz pojechać do rodziców na uroczystość rodzinną. On oczekuje, że zostaniesz w mieście, ponieważ zaplanował już dla was weekend, nie pytając cię o zdanie.

Toksyczny facet. Odwracanie kota ogonem

Po czym rozpoznać, że on nie nadaje się do związku? Jego stałą praktyką jest odwracanie kota ogonem. On zarzuca ci, że nie okazujesz mu czułości, podczas gdy on robi wszystko, by spotykać się z tobą w miejscach publicznych i okolicznościach, które nie tylko nie pozwalają się przytulić, ale też porozmawiać na bardziej prywatne tematy. Jego zachowanie świadczy, że on nie chce cię lepiej poznać. Nigdy nie zapytał, czym się interesujesz. Taki toksyczny facet poprzez odwracanie kota ogonem chce przerzucić winę na ciebie. Np. ty mówisz mu, że nie chcesz się więcej spotykać, bo czujesz się przez niego ignorowana. Zabiera cię zawsze na imprezy do swoich znajomych, gdzie nie  możecie porozmawiać. Nie reaguje, gdy chcesz szybciej wyjść, bo nazajutrz idziesz do pracy. W takiej sytuacji on uprawia odwracanie kota ogonem i wmawia ci, że nigdy nie poczuł, abyś była nim szczerze zainteresowana. Uderza w czuły punkt, budzi w tobie wątpliwości i poczucie winy. Po chwili jesteś skłonna dać mu jeszcze jedną szansę.

Zły materiał na faceta uprawia gaslighting

Toksyczny facet często uprawia gaslighting, czy wygaszanie. Próbuje zaprzeczać temu, co pamiętasz, co widzisz, słyszysz itp. Np. ty zarzucasz mu, że podrywał w twojej obecności inną kobietę. Tymczasem on twierdzi, że masz wybujałą wyobraźnię i jesteś niezłą zazdrośnicą. Po paru razach zaczynasz się zastanawiać, czy wszystko z tobą w porządku. Po dłuższym okresie masz wątpliwości, czy znajdujesz się w pełni władz umysłowych. Uciekaj od każdego mężczyzny, który uprawia gaslighting.

Toksyczny mężczyzna. Uzależnienie od seksu

Zauważyłaś, że wiele wskazuje na to, że trafił ci się toksyczny mężczyzna, który daje nadzieję, a z drugiej strony wiele wskazuje na to, iż uzależnienie od seksu stanowi jego problem? Jeśli wiesz, że uprawia przypadkowy seks na imprezach, co chwilę piszą do niego jakieś kobiety, leczy się z kiły, którą złapał na seksie zbiorowym, uciekaj od niego, gdzie pieprz rośnie. Jego nałóg zniszczy życie wam obojgu. On może cię zniszczyć psychicznie, nieustannie zdradzając i podkopując w ten sposób poczucie własnej wartości. Co gorsza, możesz zarazić się od niego groźną chorobą przenoszoną drogą płciową. Taki mężczyzna nie nadaje się do związku monogamicznego. Ucieka przed prawdziwą bliskością w przypadkowe relacje seksualne. Prawdopodobnie boryka się z jakimś problemem, który wymaga wsparcia psychologa.

Niewłaściwy facet i jego alkoholizm

Pierwsze randki pokazują, że trafił ci się niewłaściwy facet, który cierpi na alkoholizm? Odpuść sobie tę znajomość. Wiele z nas zakłada, że on się zmieni. Miłość go uzdrowi itp. Tymczasem zmienić możemy tylko siebie, a nie dorosłego człowieka, który sam odpowiada za podejmowane decyzje.  Alkoholizm to poważny problem, który odbija się na najbliższych. Po paru głębszych może stawać się agresywny. Poza tym nie masz co liczyć na jego wsparcie, to ty częściej będziesz mu pomagać z kacem i maskowaniem uzależnienia. Partnerki alkoholików często cierpią na współuzależnienie. Nie marnuj sobie życia na związek z nałogowcem.

Nieprzepracowane problemy rodzinne

Problemy rodzinne nie zawsze muszą oznaczać, że mamy do czynienia z toksyczną osobą, której lepiej pozbyć się ze swojego życia. Niemniej często tacy ludzie cierpią na nieprzepracowane deficyty z dzieciństwa. Np. nie radzą sobie z emocjami, bo nikt ich tego nie nauczył. Mają za sobą traumatyczne przeżycia, ponieważ doświadczyły dotkliwej przemocy domowej. Takie kwestie będą powracać w waszym związku w nierzadko zaskakujących momentach. On może zrobić ci awanturę, bo nie odebrałaś od razu telefonu. Tak naprawdę przemawia przez niego żal do matki, która nie okazywała mu należytego zainteresowania.

Obsesja na punkcie pomagania

Mężczyzna, który lubi pomagać innym, wydaje się prawdziwym skarbem. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy potrafi przy tym zachować zdrowy rozsądek. Niekiedy dobra wola przeradza się w obsesję na punkcie pomagania. On nie ma czasu dla ciebie i znajomych, bo całe dnie spędza na akcjach dobroczynnych. Ty w pewnym momencie poczujesz się zaniedbywana i odstawiona na boczny tor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *