Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem, na którym cierpi głównie otoczenie, nie zaś sama osoba, której dotyczy ta przypadłość. Często jednak nie umiemy rozpoznać niepokojących objawów w zachowaniu osób, które nas otaczają. Tymczasem ta zdolność może nas uchronić przed wejściem w toksyczny związek, który przysporzy nam głównie cierpienia. Narcyz i jego dwie twarze – dlaczego warto je poznać?
Spis treści:
- Dlaczego narcyz cieszy się dobrą opinią?
- Narcyz i jego urok osobisty
- Narcyz i jego dwie twarze
- Narcystyczne zaburzenie osobowości a odwracanie kota ogonem
- Narcyzm a skłonność do zdrad
- Maniak kontroli lekceważący uczucia innych
- Kim są ofiary narcyza?
- Głęboka niepewność siebie
- Lęk przed samotnością i bliskością w jednej osobie
Dlaczego narcyz cieszy się dobrą opinią?
Narcyz zazwyczaj cieszy się dobrą opinią wśród znajomych i kolegów z pracy. Ludzie wyrażają się o nich w samych superlatywach, co dla ciebie może okazać się bardzo złudne. Wychodzimy bowiem z założenia, że skoro wszyscy go uwielbiają za to, że im pomaga, to trafiłyśmy na dobrego człowieka, któremu możemy zaufać. Tymczasem narcyz to mistrz w kreowaniu własnego wizerunku. On doskonale wie, co robi, gdy niesie pomoc innym. Nie jest przy tym altruistą, którym kieruje empatia. On ma jasny cel – chce zyskać pozytywną opinię w środowisku, nakarmić swoje ego uznaniem innych.
Narcyz i jego urok osobisty
Na pierwszy rzut oka narcyz jawi się jako osoba towarzyska, która otacza się sporym kręgiem znajomych. Ludzie go lubią i lgną do niego, ponieważ przyciąga innych urokiem osobistym. Wiele z nas zwraca uwagę na narcyza właśnie dlatego, że wyróżnia się na tle innych. On lubi błyszczeć, na każdym kroku prezentować swoją elokwencję i wiedzę. Narcyz to ekstrawertyk, który potrafi zabawić cię ciekawą rozmową, sprawia, że miło spędzasz z nim czas. W związku z tym, iż bryluje w towarzystwie, zakładasz, że pewność siebie stanowi jego atut. Początkowo narcyz jest bardzo opiekuńczy, dba o ciebie i zabiega o ciebie jak o księżniczkę. To może się podobać. Niestety, każdy jego krok został starannie zaplanowany. On chce cię uwieść, więc bardzo się stara, abyś połknęła przynętę. Gdy to już się stanie, a ty zaangażujesz się w ten z pozoru idealny związek, nie uwolnisz się z niego tak łatwo.
Narcyz i jego dwie twarze
Nie bez powodu niniejszy artykuł nosi tytuł: Narcyz i jego dwie twarze. Jego idealne oblicze przyciąga ludzi. Z tego powodu ludzie cierpiący na to poważne zaburzenie osobowości wygrywają wybory i zajmują prestiżowe stanowiska. Niestety, później zamieniają się w bezwzględnych tyranów pozbawionych przyzwoitości i empatii. Narcyz nie posiada dostatecznej ilości neuronów lustrzanych, aby posiąść umiejętność współodczuwania. On umie wyczuwać twoje nastroje i słabości, ponieważ ułatwia mu to przyjęcie odpowiedniej techniki manipulacji. W rzeczywistości narcyz to jednostka wyrachowana, zdolna do największej podłości, byle tylko osiągnąć założony cel.
Narcystyczne zaburzenie osobowości a odwracanie kota ogonem
Czy wiesz, że odwracanie kota ogonem stanowi specjalność osób cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości? Ich wątłe ego nie udźwignęłoby przyznania się do winy, więc trzeba nią obarczyć innych, a samemu wcielić się w rolę ofiary. Np. narcyz bije żonę i córkę. One skarżą się krewnym na przemoc domową, jednak nikt im nie wierzy. On bowiem przedstawia sytuację w zupełnie innym świetle. Gdy mają przyjść goście, prowokuje córkę i żonę, aby te krzyczały, a krewni to usłyszeli. W rezultacie do niego przylega łatka ofiary przemocy psychicznej.
Narcyzm a skłonność do zdrad
Związek z narcyzem to nie tylko przemoc emocjonalna, ale też realne zagrożenie dla zdrowia. Liczne zdrady nie są obce mężczyznom cierpiącym na to zaburzenie osobowości. Te, niestety, mogą zakończyć się zakażeniem poważną chorobą przenoszoną drogą płciową. Do tego każda zdrada podkopuje pewność siebie kobiety i jej samoocenę. Nic dziwnego, że związek z narcyzem jest tak wyniszczający psychicznie.
Maniak kontroli lekceważący uczucia innych
Choć narcyz z pozoru sprawia wrażenie osoby opiekuńczej, chętnie spieszy innym z pomocą, to w rzeczywistości lekceważenie uczuć innych jest u niego na porządku dziennym. Ty mówisz, że jego dociekliwie pytania bardzo go ranią. On ma to gdzieś, co często też wyraża właśnie tymi słowami. Z drugiej strony wydaje nam się, że narcyz bardzo nas kocha, ponieważ okazuje zazdrość. Ta jednak jest ściśle powiązana z innym problemem natury psychicznej, czyli nadmierną potrzebą kontroli. On musi wiedzieć, co, gdzie i z kim robisz. Sam jednak nie chce ci udzielać tego typu informacji, gdyż samemu sobie przyznaje prawo do prywatności.
Kim są ofiary narcyza?
Narcyz wybiera sobie ofiary, które są bezbronne, wrażliwe, życzliwe lub po prostu dobre. Tacy ludzie nie zakładają złej woli i często starają się usprawiedliwiać partnera, gdy ten postępuje niewłaściwie. Gdyby narcyz trafił na narcyza, wówczas albo by się z nim świetnie dogadał, albo „pozabijał”. Manipulacja jednak najłatwiej zachodzi wówczas, gdy mamy do czynienia z osobą o wysokiej wrażliwości na dobro innych. Wówczas narcyz łatwo może grać kartą ofiary, kłamiąc przy tym, ile wlezie.
Głęboka niepewność siebie
Czy wiesz, że w gruncie rzeczy osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości borykają się z brakiem pewności siebie? Ich ego jest bardzo wątłe, choć starają się to ukryć za maską arogancji, brawury i obojętności. Gdyby narcyz miał stabilną samoocenę, nie musiałby jej sobie podnosić kosztem innych.
Lęk przed samotnością i bliskością w jednej osobie
Pisząc artykuł: Narcyz i jego dwie twarze, nie sposób nie wspomnieć o tym, że wykazuje on sprzeczne postawy. Z jednej strony cierpi na lęk przed samotnością, dlatego zawsze spędza czas z innymi ludźmi. Z drugiej doskwiera mu też lęk przed bliskością, odsłonięciem miękkiego podbrzusza, dlatego do relacji damsko-męskich podchodzi bardzo powierzchownie i stawia na seks bez zobowiązań. Te stanowią bowiem protezę intymności.