Rozpad małżeństwa nigdy nie jest przyjemną sytuacją. Jednak dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii dodatkowe komplikacje mogą wynikać z nieznajomości procedur i przepisów regulujących rozwody w UK. Właśnie dlatego planując złożenie pozwu rozwodowego lub w momencie otrzymania zawiadomieniu o jego złożeniu przez małżonka, warto zapoznać się z zasadami postępowania. Posiadanie przynajmniej podstawowych informacji pozwoli na uniknięcie błędów i umożliwi właściwe przygotowanie się do kolejnych etapów sprawy.
Gdzie należy przeprowadzić postępowanie rozwodowe — w Polsce czy w UK?
Dla wielu osób wątpliwości zaczynają się już w momencie określenia kraju, w którym możliwe jest wnioskowanie o rozwód. Dotyczy to przede wszystkim przypadków małżeństw zawartych poza Wielką Brytanią. Czy małżeństwo zawarte w Polsce przed przeprowadzką na Wyspy może zostać rozwiązane przez brytyjski sąd? Tak, by uzyskać rozwód w Anglii i Walii należy jednak spełnić określone prawnie wymagania:
- małżeństwo musi być ważne w świetle brytyjskiego prawa,
- Wielka Brytania jest stałym miejscem zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków.
Czy uzyskanie rozwodu wymaga spełnienia konkretnych warunków?
Jednym z podstawowych wymogów jest wykazanie trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego — tylko w takiej sytuacji możliwe jest formalne zakończenie małżeństwa. Co to oznacza? Wśród możliwych powodów znajduje się: zostanie zdradzonym przez partnera lub porzuconym na okres przynajmniej dwóch lat, doznawanie przemocy ze strony współmałżonka lub wieloletnia separacja (trwająca minimum 2 lata dla rozwodu za porozumieniem stron, 5 lat w przypadku jednostronnej decyzji).
Kolejnym istotnym warunkiem jest długość trwania związku — postępowanie rozwodowe rozpocząć można nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zawarcia małżeństwa.
Z jakimi kosztami związane są sprawy rozwodowe w Wielkiej Brytanii?
Złożenie pozwu rozwodowego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej wynoszącej £593. Osoby, które borykają się z trudnościami finansowymi, nie posiadają źródła dochodu lub ich zarobki uniemożliwiają pokrycie takich kosztów, mogą zostać z nich częściowo lub całkowicie zwolnione. Skorzystanie z takiej możliwości wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, a decyzja podejmowana jest indywidualnie po rozpatrzeniu każdego przypadku.
Co jeśli Twój angielski nie pozwala na swobodne załatwianie spraw urzędowych?
Język prawniczy różni się od tego, jaki wykorzystywany jest na co dzień. Z tego powodu nawet osoby, które są w stanie bez problemu komunikować się po angielsku w codziennych sytuacjach, mogą mieć spore trudności z wypełnianiem formalnych dokumentów i zrozumieniem procedur urzędowych i sądowych. W takiej sytuacji, zamiast ryzykować podanie nieprecyzyjnych danych czy niedopełnienie formalności z powodu błędnego zrozumienia przepisów, lepiej skorzystać z pomocy polskojęzycznych prawników w UK. To prosty sposób na pokonanie bariery językowej i zyskanie profesjonalnego wsparcia.
Odpowiednie przygotowanie i uzyskanie wsparcia specjalistów w zakresie spraw rozwodowych pozwala na ograniczenie stresu i sprawne rozwiązanie sprawy. Warto więc postawić na sprawdzone metody i nie ryzykować zbędnych komplikacji w celu poszukiwania oszczędności — w dłuższej perspektywie inwestycja w rzetelną wiedzę prawniczą i pomoc jest zdecydowanie bardziej opłacalna.