Pieniądze to temat, który od zarania dziejów budzi ogromne emocje. Nawet dziś ciężko nam o nich rozmawiać. Wielu z nas nie umie poruszać kwestii finansowych ze swoim partnerem, co prowadzi do konfliktów. Uważamy, że rozmowy o kwestiach ekonomicznych są mało romantyczne. Mogą ukazać nas w złym świetle i wskazać na naszą chciwość. W rzeczywistości warto je przeprowadzić, aby uniknąć wielu rozczarowań i problemów. Zdarza się, że w pogoni za kolejnymi zerami na koncie popadamy w kierat hedonistyczny. Czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Kiedy pieniądze dają szczęście?
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji aktualnie się znajdujemy. Jeśli ledwo wiążemy koniec z końcem, to nagły zastrzyk gotówki może nam pomóc. Uszczęśliwi nas, bo przestaniemy martwić się podwyżkami opłat, poczujemy się bezpieczniej, zarabiając więcej. Pieniądze w pewnym ograniczonym zakresie zmieniają nasze życie na lepsze. Jemy zdrowiej, kupujemy kosmetyki o lepszym składzie, wyjeżdżamy na wakacje. W pewnym momencie sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, bo choć nie potrzebujemy więcej, to chcemy zarabiać lepiej.
Czym jest kierat hedonistyczny?
Każdy z nas jest inny i kieruje się odmiennymi wartościami w życiu. Dla jednego najważniejsza okaże się rodzina, a dla drugiego zagraniczne podróże all inclusive. Pierwszy raczej zachowa umiar. Drugi cierpi na niezaspokajalne aspiracje finansowe. Nieważne, ile zarabia w danym momencie, pragnie powiększyć stan posiadania. To zjawisko w psychologii określa się jako kierat hedonistyczny.
Umiar finansowy – czy go znamy?
Najlepiej, gdy znamy umiar. Np. stwierdzamy, że chcemy wieść dobre życie. Stałe opłaty wynoszą tyle, na zakupy wydajemy tyle, a na rozrywki tyle. Potrzebujemy jeszcze poduszki bezpieczeństwa finansowego. Gdy podsumujemy wszystko, uzyskamy łączną kwotę, jaką musimy zarobić, aby pokryć swoje potrzeby. Większa nas już nie interesuje, bo chcemy mieć czas dla rodziny i przyjaciół. Cenimy sobie odpoczynek i nie zamierzamy z niego rezygnować, zostając w pracy po godzinach.
Czym są aspiracje zewnętrzne i aspiracje wewnętrzne?
Kierują nami aspiracje wewnętrzne, które wiążą się z duchowością, relacjami międzyludzkimi i zdrowiem. Jednocześnie towarzyszą nam też aspiracje zewnętrzne, które łączą się z sukcesem, wizerunkiem i prestiżem. Zdrowie psychiczne zachowujemy wówczas, gdy aspiracje wewnętrzne przeważają nad zewnętrznymi. Pragniemy podnieść jakość życia, ale nie kosztem rodziny czy zdrowia.
Dlaczego sukces finansowy odsuwa nas od ludzi?
Warto pamiętać, że kiedy odnosimy sukces finansowy, podświadomie odsuwamy się od ludzi. Skupiamy się na sobie i swoich potrzebach. Kupujemy dobra i usługi. Brak pieniędzy sprawia, że zbliżamy się do ludzi. Wybieramy spacer z przyjaciółką zamiast drogiego koncertu.
Dlaczego kierat hedonistyczny jest groźny?
Kierat hedonistyczny jest groźny, bo zubaża nasze życie. Postrzegamy je przez pryzmat stanu posiadania, a nie doświadczeń, relacji z innymi czy własnego zdrowia. Nadużywamy swoje ciało, które w pewnym momencie upomni się o swoje. Zaczną nam doskwierać objawy psychosomatyczne. Możemy odnotować spadek odporności lub zmierzyć się z diagnozą: nowotwór.
Kreowanie nowych potrzeb przez marketingowców a nieustanna pogoń za pieniędzmi
Jednocześnie marketingowcy wzmacniają w nas kierat hedonistyczny. Pokazują nam, dokąd pojedziemy za zarobione pieniądze. Jakie dodatkowe funkcje posiada kosztowny samochód. Rozbudza to w nas nowe potrzeby i skutkuje tym, że nigdy nie czujemy się w 100% zaspokojeni.