W każdym małżeństwie pojawiają się wzloty i upadki, jednak wiele spraw można wyjaśnić. Psychoterapia małżeńska pomaga w skutecznym uporaniu się z różnymi problemami, a także jest jedną z metod na odbudowę związku.
Do kogo skierowana jest psychoterapia małżeńska i jak wyglądają spotkania?
Terapia małżeńska skierowana jest przede wszystkim do par, które doświadczyły poważnych problemów w związku, takich jak zdrada, kłótnie, problemy emocjonalne. Warto także wiedzieć o tym, że osoby, które zastanawiają się nad separacją lub rozwodem, także mogą zdecydować się na zgłoszenie się do psychoterapuety. Tak naprawdę psycholog może pomóc parom, zmagającym się z różnymi problemami, ponieważ terapia dobierana jest w sposób indywidualny, do konkretnej trudności. Istotą psychoterapii małżeńskiej jest szczera rozmowa, zwiększenie zdolności komunikacji i słuchania drugiej osoby, a także wyrażenie emocji. Poszukując terapii małżeńskiej w Warszawie i innych dużych miastach wojewódzkich, można znaleźć wiele różnych ofert, jednak najlepiej zdecydować się na psychoterapeutę z doświadczeniem, który pracuje w poradni psychologicznej. Cały proces terapii dla par rozpoczyna się od 2 lub 3 spotkań wstępnych, w trakcie których psychoterapeuta poznaje konkretny problem oraz zbiera informacje, dotyczące historii obojga z małżonków, ich przeżyć, a także subiektywnego spojrzenia na daną trudność w związku. Terapia małżeńska zwykle trwa kilka miesięcy, chociaż zdarzają się pary, które szybciej poradzą sobie z problemem lub też będą zmagały się z kłopotami przez kilka lat. Ta ostatnia sytuacja należy jednak do rzadkości, ponieważ psychoterapia małżeńska jest przebadaną formą leczenia i daje wymierne rezultaty.
Kiedy należy się zgłosić?
Na terapię małżeńską należy zdecydować się w sytuacji trudnej, z którą para nie może sobie samodzielnie poradzić. Wśród przykładów takich sytuacji można wyróżnić: zdradę, długotrwałe kłopoty finansowe, wypalenia w związku, a także odbudowy wspólnego uczucia. Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna, inicjatorami terapii dla par, były kobiety, jednak obecnie także mężczyźni aktywnie włączają się w proces poszukiwania psychoterapeuty. Należy zaznaczyć, że w bardzo trudnych przypadkach takich jak przemoc w rodzinie, alkoholizm lub powtarzające się zdrady, psychoterapia może nie być wystarczająca. Proces terapii małżeńskiej ma chronić nie tylko przed rozwodem, ale także zadbać o lepsze relacje między partnerami. Na psychoterapię warto się zgłosić także w przypadku, w którym para nie wie, jaka ma być ich wspólna przyszłość, na przykład ze względu na planowany wyjazd za granicę jednego partnera lub z powodu myśli na temat separacji lub rozwodu. Warto pamiętać o tym, że psychoterapia to udowodniona metoda, jednak konieczne jest zaangażowanie obojga małżonków, ich motywacja, oraz chęć zmian i dialogu.