Lubisz oglądać kabaret? Znasz już wszystkich kabareciarzy? A może właśnie chciałbyś poznać nowych, na których warto zwrócić uwagę? Sprawdź nasze polecenia już teraz!
- Kim są kabareciarze?
- Kiedy pojawili się pierwsi kabareciarze na polskiej scenie kabaretowej?
- Popularny Kabaret Dudek i inni, których warto znać
Pierwsze kabarety polskie powstały na początku ubiegłego wieku i mimo stuletniej tradycji, w dalszym ciągu kabaret jest popularną sztuką widowiskową. Kim są kabareciarze? Jakie kabarety i osobistości z tego kręgu warto znać? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule, zapraszamy!
Kim są kabareciarze?
Kabaret to swego rodzaju sztuka widowiskowa o satyrycznym charakterze. Kabarety tworzą zazwyczaj tak zwani kabareciarze, którzy łączą się w kilkuosobowe grupy. Artyści prezentują przede wszystkim krótkie formy i skecze o różnorodnej tematyce. Dziś można podzielić kabarety między innymi ze względu na podejmowaną tematykę. I tym samym na polskiej scenie kabaretowej można znaleźć kabarety aktualne, historyczne, obyczajowe, polityczne, kosmopolityczne, narodowe, sytuacyjne, profesjonalne, językowe czy amatorskie. Są także kabarety dla dzieci, elitarne i egalitarne.
Kiedy pojawili się pierwsi kabareciarze na polskiej scenie kabaretowej?
Pierwsi kabareciarze na polskiej scenie kabaretowej pojawili się już w 1905 roku w Krakowie. To tam powstał kabaret „Zielony Balonik”, występujący głównie w kawiarni „jama Michalika”. Do wspomnianego kabaretu pisał sam Tadeusz Boy-Żeleński. „Zielony Balonik” przedstawiał przede wszystkim szopki satyryczne, związane z aktualnym życiem zarówno politycznym, jak i kulturalnym. Kilka lat później, a dokładniej w 1909 roku powstał kolejny kabaret, tym razem w Warszawie – „Momus”. Nazwa kabaretu to nic innego, jak imię bożka greckiego, który znany jest przede wszystkim z drwiny i złośliwej krytyki. I taki też charakter był kabaretu „Momus”. Widowiska kabaretowe do dziś są bardzo cenione i chętnie oglądane. Zabawne skecze oraz piosenki, inteligentny przekaz tematów ze swego rodzaju przymrużeniem oka – takiej rozrywki właśnie potrzebujemy.
Dziś coraz większą popularnością cieszy się stand-up. To komediowa forma kabaretu, przedstawiana w postaci monologu. Zatem nie jest to typowy kabaret, gdzie widowisko prowadzi grupa artystów, a jednoosobowy występ. W stand-upie ważna jest charyzma występującego artysty i kontakt z publicznością. Dla występującego najważniejsze jest, by rozbawić publiczność. Mniejszą uwagę artysta stand-upowy przywiązuje do artystycznych aspektów – na przykład dekoracji.
Popularny Kabaret Dudek i inni, których warto znać
Do najsłynniejszych kabareciarzy polskiej sceny kabaretowej zalicza się między innymi kabareciarzy z grupy kabaretowej „Dudek”. Edward Dziewoński zainaugurował działalność kabaretu na początku 1965 roku w kawiarni „Nowy Świat” w Warszawie. Kabaret działał przez dziesięć lat i w tym czasie wystawił prawie tysiąc sztuk widowiskowych. Występy kabaretu „Dudek” cieszyły się popularnością z tego względu, że jednocześnie bawiły i bulwersowały widza.
Piotr Skrzynecki to kolejna osobistość, która warto poznać. To nie tylko scenarzysta i reżyser, ale także kierownik artystyczny kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Oprócz tego działał również w pojedynkę, przedstawiając na scenie improwizacje, w których łączył między innymi kpinę z powagą. W 1993 roku powstał znany do dziś Kabaret Moralnego Niepokoju. Na początku występowali jedynie na imprezach studenckich, ale w 1996 roku zdobyli uznanie i ich kariera zaczęła się rozrastać. Dzięki temu dziś są najbardziej rozpoznawalną grupą kabaretową, która ma także swój serial internetowy „Ucho Prezesa”.
Kolejną legendą polskiej sceny kabaretowej jest oczywiście kabaret Ani Mru-Mru. To grupa, która pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że ich skecze nie tracą w ogóle ani dowcipu, ani charakteru. Warto wiedzieć, że artyści kabaretu Ani Mru-Mru nie podejmują się tematów politycznych. Przedstawiają jedynie satyryczny komentarz związany z codziennością zwykłego, normalnego człowieka. Jeżeli interesują cię polscy kabareciarze, koniecznie sprawdź imprezy plenerowe z ich udziałem. Warto pamiętać, że czasami dobry kabaret można znaleźć w najmniej oczekiwanym momencie. Niektórzy zawsze trzymają poziom, a ich występy robią duże wrażenie. Obecnie trzeba się liczyć z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, ale nie powinno to stanowić problemu dla osób, które chcą na żywo zobaczyć kabaret hrabi lub inny występ. Szczegółowe informacje są zawsze podawane przed wydarzeniem.