Jak zaplanować rozstanie z narcyzem
Siora Photography z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości często idzie w parze ze stosowaniem przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej lub ekonomicznej. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, potrafią dotkliwie krzywdzić innych, w tym swoich bliskich. Rozstanie z narcyzem stanowi jedyne rozwiązanie problemu. Ktoś taki nie zmieni się, ponieważ życie bez poczucia winy i przestrzegania zasad etycznych stanowi niezwykle wygodne rozwiązanie. W naszym artykule podpowiadamy, jak zaplanować rozstanie z narcyzem.

Spis treści:

  1. Lista wad narcyza
  2. Oszczędzanie pieniędzy
  3. Kopie dokumentów mogą przydać się, gdy planujesz rozstanie z narcyzem
  4. Jak zaplanować rozstanie z narcyzem? Zrób to po cichu!
  5. Kolejna szansa dla narcyza jest niedopuszczalna
  6. Obietnice narcyza nic nie znaczą!
  7. Rozstanie z narcyzem musi mieć charakter definitywny
  8. Odnów kontakt z rodziną i przyjaciółmi!
  9. Psychoterapia po rozstaniu z narcyzem
  10. Przygotowanie na próby powrotu

Lista wad narcyza

Choć może się to wydawać trywialną czynnością, to lista wad narcyza przyda się, gdy ten zacznie zabiegać o twój powrót. Odnotuj wszystkie sytuacje, które wywołały w tobie ogromne cierpienie. Jego zdrady, kłamstwa, komplementy będące w gruncie rzeczy przemocą psychiczną, zaniedbywanie twoich elementarnych potrzeb, próby przejęcia kontroli nad twoim życiem itp. Gdy zobaczysz, że lista wad narcyza oraz jego przewinień zdaje się nie mieć końca, zrezygnujesz z dawania mu ostatniej szansy. Pamiętaj, że ktoś, kto przez długi czas stosował wobec ciebie przemoc psychiczną, ma nad tobą przewagę. Potrafi tobą skutecznie manipulować. Aby się nie poddać jego zapędom, zawsze przeczytaj listę wad narcyza, gdy ten się do ciebie odezwie. To utwierdzi cię w przekonaniu, że podjęłaś słuszną decyzję.

Oszczędzanie pieniędzy

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować rozstanie z narcyzem, musisz wiedzieć, że przydadzą ci się pieniądze. Potrzebujesz środków finansowych, aby zyskać niezależność i przetrwać bez niego. Oszczędzanie pieniędzy warto rozpocząć na długo przed planowanym rozstaniem, aby mieć za żyć przez kilka miesięcy. Zapewne potrzebujesz też pieniędzy na wynajem mieszkania. Oszczędzanie pieniędzy należy prowadzić po cichu. Jeśli on zobaczy, że gromadzisz środki, będzie usiłował je przejąć lub widać, abyś pozostała od niego zależna ekonomicznie.

Kopie dokumentów mogą przydać się, gdy planujesz rozstanie z narcyzem

Rozstanie z narcyzem to bardzo poważna decyzja. On nie da łatwo za wygraną. Jeśli zorientuje się, że chcesz od niego odejść, może zabrać ci wszystkie dokumenty, w tym dowód tożsamości, paszport, prawo jazdy, wizę, akt własności mieszkania czy kartę do bankomatu. Wykonaj kserokopie dokumentów. Możesz też przekazać wszystkie najważniejsze dokumenty osobie zaufanej – np. mamie czy przyjaciółce. Chodzi o to, aby on nie miał żadnej karty przetargowej, próbując cię przekonać do pozostania.

Jak zaplanować rozstanie z narcyzem? Zrób to po cichu!

Planowanie rozstania z narcyzem należy przeprowadzić po cichu. Nie informuj go, że rozważasz odejście, bo rozpocznie się bombardowanie miłością lub stosowanie różnego rodzaju form nacisku. Udawaj, że wszystko jest okej, zachowuj się normalnie. Gdy będziesz gotować, aby odejść, upewnij się, że jego dłużej nie będzie w domu i zrób to. Warto wykorzystać jego delegację czy suto zakrapianą imprezę u kumpla, na której pozostanie do białego rana. Wtedy możesz wynieść z domu znacznie więcej swoich rzeczy. Pamiętaj, aby narcyzowi nigdy nie pozostawiać swojego psa, kota czy papugi. On może skrzywdzić bliskie ci zwierzę albo szantażować taką ewentualnością.

Kolejna szansa dla narcyza jest niedopuszczalna

Musisz działać kategorycznie. Jakikolwiek powrót do narcyza nie jest możliwy. On z pewnością cię skrzywdzi, nawet jeśli początkowo dołoży wszelkich starań, abyś była zadowolona. On wie, jak manipulować ludźmi i praktykuje to od wielu lat. Dawanie kolejnej szansy to w przypadku narcyza złe rozwiązanie, ponieważ on nigdy się nie zmieni. Jego zaburzenie osobowości jest zbyt poważne. Wymaga wieloletniej psychoterapii i szczerej chęci zmiany. Narcyz nie chce nad sobą pracować, bo bez empatii i wyrzutów sumienia żyje mu się całkiem przyjemnie.

Obietnice narcyza nic nie znaczą!

Nie pozwól na to, aby mężczyzna cierpiący na narcystyczne zaburzenie osobowości, nawijał ci makaron na uszy. On potrafi mówić wspaniałe komplementy i składać wielkie obietnice, jednak z tego działania na pokaz niewiele wynika. On nie przestanie się nad tobą znęcać. Może to zrobić na dzień, tydzień lub miesiąc, ale później powróci do stałych praktyk, które generują niepotrzebne cierpienie.

Rozstanie z narcyzem musi mieć charakter definitywny

Pamiętaj, aby rozstanie z narcyzem potraktować definitywnie. Nie ma odwrotu od tej decyzji. Nic nie powinno wpłynąć na zmianę twojego stanowiska. Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważna przypadłość, która często idzie w parze z przemocą. Zasługujesz na życie w spokoju, z dala od sprawcy.

Odnów kontakt z rodziną i przyjaciółmi!

Narcyz zawsze dąży do tego, abyś zerwała kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Gdy jesteś sama, łatwiej ulegasz manipulacji. Można ci wmówić, że nikt ci nie pomoże.  Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: zawsze znajdzie się ktoś, kogo interesuje twój los i kto udzieli ci wsparcia. To może być mama, przyjaciółka, koleżanka z pracy, sąsiadka twojej mamy. Kontakt z rodziną i przyjaciółmi pozwala dzielnie się trzymać, gdy zdecydujesz się na odejście od narcyza.

Psychoterapia po rozstaniu z narcyzem

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować rozstanie z narcyzem, jesteś na dobrej drodze. Dostrzegasz bowiem patologie, z jakimi zmagasz się w tej relacji. Czasem jednak potrzebna jest psychoterapia. Związek z narcyzem to powoli sącząca się trucizna, która wyniszcza nas od środka. Trzeba sobie zafundować solidny detoks. Ponadto warto poznać mechanizmy, które doprowadziły nas do związku z narcyzem. Ich świadomość pozwoli ci w przyszłości uniknąć podobnego błędu.

Przygotowanie na próby powrotu

Narcyz nie kocha, narcyz nie szanuje, ale bardzo przeżywa, gdy ktoś uderza w jego wątłe ego, po prostu od niego odchodząc. Nie potrafi pogodzić się z decyzją partnerki, dlatego podejmuje próby powrotu. On może cię nękać, nachodzić pod domem czy pracą, dlatego musisz być na to przygotowana, aby nie dać się mu zaskoczyć. Jeśli zachowasz zimną krew przy próbie kontaktu z jego strony, powrócisz do wewnętrznej równowagi. Musisz mieć odwagę walczyć o siebie i swoje szczęście!