Wózek dziecięcy, szczególnie ten na pierwsze miesiące życia, stanowi podstawowy element wspólnych spacerów z maluchem, dlatego musi być w stanie zapewnić komfort i bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Nie powinno więc zaskakiwać, że rodzice poświęcają dużo uwagi kwestii dopasowania odpowiedniego modelu, w tym również w kontekście pory roku. Czy zimowe wyjścia wymagają szczególnych rozwiązań? Jaki wózek wybrać dla dziecka urodzonego zimą?
Czym różnią się wózki zimowe od tych na lato?
Na samym początku warto podkreślić, że wśród dostępnych na rynku modeli nie ma podziału na te przeznaczone na sezon zimowy i letni. W założeniu mimo różnic w zastosowanych systemach i funkcjonalności, każdy z nich powinien sprawdzić się równie dobrze niezależnie od pogody. W rzeczywistości zagadnienie to jest jednak nieco bardziej skomplikowane i uwagę warto zwracać na szczegóły, jakie wyróżniają dany wózek dziecięcy — jaki wybrać, by nie martwić się zmieniającą się pogodą? Kwestie takie jak kolor, rodzaj materiału, koła czy hamulce mają ogromny wpływ na łatwość codziennego użytkowania. Przemyślane decyzje zakupowe mogą więc w znaczny sposób wpłynąć na nasze przyszłe zadowolenie z wybranego produktu.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając wózek dziecięcy na zimę?
- Wbrew pozorom kolorystyka jest istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktyczności wózka. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy na ulicach i chodnikach często zalegają kałuże i błoto, bardzo jasny wózek trudno będzie utrzymać w czystości. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się na przykład ciemniejszy odcień szarości, na którym drobne przetarcia nie będą tak bardzo rzucać się w oczy.
- Kolejną istotną kwestią jest wybór tkanin obicia — nie jest to coś, na czym warto oszczędzać. Materiały wyższej jakości są odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniami czy nawet wilgocią, ale też są po prostu dużo bardziej wytrzymałe.
- Niezależnie od tego, czy mamy szansę na cieszenie się pięknem śnieżnej zimy, czy też otacza nas deszczowa aura, warunki pogodowe mogą mieć duży wpływ na wygodę manewrowania wózkiem. Zaspy śniegu czy grząskie błoto powodują, że jazda staje się dużo trudniejsza niż kiedy poruszamy się po gładkim chodniku — w takich sytuacjach z pomocą przyjdzie lżejsza rama, która ułatwi podjazdy i omijanie przeszkód na drodze.
- Sprawne hamulce są niezwykle istotne niezależnie od sezonu, jednak na śliskiej lub nierównej nawierzchni ich zalety stają się szczególnie istotne. Dzięki skutecznemu zablokowaniu kół bez problemu poprawimy kocyk czy wyciągniemy coś z torby bez ryzyka, że wózek samoczynnie od nas odjedzie.
- Konkretne zagrożenia zależą w dużej mierze od rodzaju i jakości nawierzchni, jednak bez wątpienia koła należą do najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów wózka. Zimą dodatkowym problemem jest to, że ostre kamyki, kawałki lodu, czy rozbitego szkła, które mogą prowadzić do przebicia opony, mogą być trudniejsze do zauważenia, np. z powodu śniegu lub szybko zapadającej ciemności. Najlepiej postawić więc na koła żelowe, które są zdecydowanie bardziej odporne niż alternatywne opcje.
Gondola dla dziecka urodzonego zimą — jaki rozmiar?
Wybierając zimowy wózek dla dziecka, warto pamiętać, że w niższych temperaturach dziecko ubrane będzie w więcej warstw, a same ubrania również będą grubsze niż letnie koszulki czy bluzy. Kiedy dodamy do tego również śpiworek lub kocyk, wybranie zbyt małej gondoli czy siedziska może okazać się problemem. Rozmiar wózka na zimę nie powinien być więc dobierany tylko i wyłącznie do wielkości dziecka, ale przewidywać też nieco dodatkowego miejsca.
Podczas poszukiwań zimowej gondoli lub spacerówki, warto skupić się przede wszystkim na wygodzie — i to nie tylko malucha, który w takim wózki będzie podróżował, ale też swojej poprzez zadbanie o funkcjonalność i łatwość czyszczenia. Różnorodność dostępnych rozwiązań sprawia, że bez trudu znajdziemy takie, które dopasuje się do naszych potrzeb, a decydując się na wózek 2w1 lub 3w1 możemy dodatkowo zaoszczędzić, ponieważ wymiana wózka po kilku miesiącach nie będzie już konieczna.