Bez kategorii

Jak uchronić się przed zapaleniem zatok?

Jak uchronić się przed zapaleniem zatok

Zatoki przynosowe to jamy wypełnione powietrzem, które znajdują się w obrębie twarzowej części czaszki. Bardzo często są źródłem nieprzyjemnych dolegliwości i występują w następstwie innych chorób dróg oddechowych. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez błonę śluzową jamy nosa, a objawy infekcji mogą trwać nawet 4 tygodnie. Towarzyszące temu zapaleniu symptomy potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby się przed nimi uchronić.

Przestrzegaj podstawowych zasad higieny

Jedną z podstawowych metod uniknięcia infekcji jest dbałość o podstawową higienę. W tym przypadku warto zainwestować w kieszonkowy żel antybakteryjny, który przyda się podczas odkażania dłoni w ciągu dnia. Poza tym, gdy jest możliwość, należy myć ręce pod bieżącą, ciepłą wodą z mydłem. Kolejny sposób to unikanie dużych zbiorowisk ludzi, ze względu na łatwe szerzenie się zakażenia, zwłaszcza w okresie epidemicznym. Jeżeli konieczne jest korzystanie ze środków publicznego transportu, warto wyposażyć się w maseczkę twarzową, która ogranicza przedostawanie się zarazków.

Unikaj papierosów!

Dym papierosowy jest bardzo szkodliwy nie tylko w kontekście chorób nowotworowych, ale również w przypadku chorób zatok. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które cierpią na częste infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zatok. Dym tytoniowy silnie uszkadza powierzchowną warstwę nabłonka oddechowego i niszczy jego zdolności do obrony przed drobnoustrojami. W tym przypadku zaprzestanie palenia oraz nieprzebywanie w środowisku osób palących (bierne palenie) może być kluczowe w profilaktyce nawrotów zapalenia zatok przynosowych.

Chroń zatoki podczas przeziębienia

W dużej części przypadków zapalenie zatok poprzedzone jest infekcją w obrębie górnych dróg oddechowych. Może to być przeziębienie lub grypa, które sprzyjają gromadzeniu się wydzieliny w obrębie jam nosa. Ze względu na anatomiczną budowę nosa i zatok oraz występujące między nimi połączenie takie sytuacje sprzyjają przeniesieniu infekcyjnej wydzieliny do wnętrza zatok. Przez to wtórnie dojdzie do rozwoju zapalenia i rozwinięcia się objawów. Aby zapobiec przemieszczeniu zakażenia, zaleca się częste (5-7 razy dziennie) płukanie nosa za pomocą roztworów soli fizjologicznej. Przydatne jest też regularne opróżnianie nosa, dzięki czemu wydzielina nie zalega, co chroni przed wtórnym zakażeniem zatok przynosowych. Natomiast w przypadku gdy pojawią się pierwsze objawy ze strony jamy nosa, warto sięgnąć po preparaty z grupy NLPZ np. lek na zatoki Aspirin, który uśmierza ból i pomaga w leczeniu przeziębienia.

Nawilżaj powietrze w domu

Okres jesienno-zimowy sprzyja zapaleniu zatok nie tylko ze względu na osłabioną odporność, ale także na warunki, jakie panują wtedy w naszym najbliższym otoczeniu. Jest to czas, kiedy silnie ogrzewamy swoje mieszkania, a powietrze w nich staje się ciepłe i suche. Powoduje to podrażnienie błony śluzowej jamy nosa i zatok, co może sprzyjać wystąpieniu zapalenia. Dlatego w tym czasie osoby szczególnie podatne za zapalenie zatok powinny wyposażyć się w domowe nawilżacze powietrza, które zwiększą wilgotność i poprawią jakość powietrza.

Komentarze (11)

grażyna

9 miesięcy temu

O zatoki trzeba dbać, bo raz złapana infekcja potrafi się bardzo długo ciągnąć.

monika

9 miesięcy temu

Ja stosuję aspirynę na wiele dolegliwości. Sproszkowana i nałożona punktowo na pryszcza, ładnie go wysusza.

daria

9 miesięcy temu

Aspiryna to lek multifunkcyjny. Warto go mieć w swojej apteczce.

polina

9 miesięcy temu

Aspiryna ma wiele zastosowań. Dobrze, że nie jestem na nią uczulona.

lucy

9 miesięcy temu

Nie wyobrażam sobie przepłukiwania nosa. Pamiętam, jak za dzieciaka laryngolog zrobiła mi płukanie, po którym prawie się udusiłam przez zadławienie. Do dziś biorę tabletki zmniejszające objętość kataru. To najgorsze, co może mi się przydarzyć.

justa

9 miesięcy temu

Nie sądziłam, że aspiryna może uśmierzać ból. Wiem, że stosuje się ją przy przeziębieniach, aby zbić temperaturę.

viva

9 miesięcy temu

To prawda, bardzo ważne jest optymalne nawilżenie powietrza w pracy i w domu.

katja

9 miesięcy temu

To prawda, trzeba chronić zatoki przed przeziębieniem, bo raz zainfekowane, potem ciągle stwarzają problemy.

viola_p

9 miesięcy temu

Nie wiedziałam, że tyle dobrego może zdziałać aspiryna;)

Adrianna

9 miesięcy temu

Nie wiedziałam, że aspiryna może pomóc w walce z przeziębieniem.

alinka

9 miesięcy temu

Na pewno zapaleniu zatok lepiej zapobiegać niż leczyć. Widzę wiele wartościowych porad:)

Zostaw komentarz