Czasem niespodziewanie kończy się ważna relacja, która wzbogacała nasze życie i czyniła je bardziej satysfakcjonującym. Rozstanie z partnerem zawsze rodzi ból, poczucie krzywdy oraz liczne obawy. Wiele osób twierdzi, że nagle zawalił się ich cały świat. Wszystko uległo zmianie, przez co trudno im odnaleźć się w nowych realiach, te wymuszają wypracowanie zupełnie odmiennych rytuałów. Jak rozstać się bez żalu?
Spis treści:
- Czy rozstanie z partnerem musi wpływać negatywnie na poczucie własnej wartości?
- Dlaczego odejście partnera rodzi tak silne obawy?
- Dlaczego warto dostrzec dobre strony związku, który się zakończył?
- Wina w związku zazwyczaj leży pośrodku
- Jak rozstać się bez żalu, który niszczy człowieka?
Czy rozstanie z partnerem musi wpływać negatywnie na poczucie własnej wartości?
Rozstanie z partnerem zawsze dość mocno uderza w poczucie własnej wartości. Odrzucenie może wręcz powodować fizyczny ból. Na początku pojawia się szok, który z czasem przeobraża się w złość i smutek. To, jak dana osoba zniesie zakończenie związku, zależy od wielu składowych. Stabilna samoocena sprawia, że porzucenie nie odbija się tak negatywnie na poczuciu własnej wartości. Człowiek zna swoje mocne strony, zdaje sobie sprawę, że wiele osób doceniłoby jego zalety. Łatwiej przeżyć rozstanie z partnerem, gdy potrafi się wyrażać własne emocje.
Dlaczego odejście partnera rodzi tak silne obawy?
Zerwanie rodzi te same obawy, które pojawiają się u małego dziecka, gdy przez chwilę zostaje samo w pokoju. O ile dawniej lęk był całkowicie uzasadniony, bo młody człowiek pozostaje całkowicie zależny od opieki rodziców, o tyle dorośli ludzie świetnie radzą sobie sami. Choć często odczuwają bezradność, to finalnie odnajdują się w nowych realiach i stawiają czoła licznym przeciwnościom losu. Warto sobie uświadomić, że rozstanie z partnerem nie zawsze oznacza samotność. Większość ludzi otacza się przyjaciółmi, znajomymi i krewnymi, z których wsparcia może korzystać.
Dlaczego warto dostrzec dobre strony związku, który się zakończył?
Jak rozstać się bez żalu, który odbiera radość życia? Przede wszystkim warto odnaleźć dobre strony relacji, która dobiegła końca. Skupiając się wyłącznie na jej negatywach, nieświadomie wtłaczamy toksynę do swojego umysłu. Odnosimy wrażenie, że zmarnowaliśmy najlepsze lata swojego życia. Kiedyś partner okazywał zainteresowanie, czułość i zapewniał dobry seks. Nie należy przekreślać dobrych wspomnień, lecz spojrzeć na związek w sposób obiektywny. Zauważyć w nim dobre i złe strony. Zastanowić się, co chcemy przenieść do kolejnej relacji, a czego w niej uniknąć. Tylko wyciągając wnioski z porażek, możemy uniknąć powielania błędów.
Wina w związku zazwyczaj leży pośrodku
Rozstanie z partnerem to niezwykle bolesne doświadczenie, ale w wielu przypadkach obie strony ponoszą odpowiedzialność za ten stan. Choć to druga osoba zdradziła, wybierając taki a nie inny sposób rozwiązania problemu, to przyczyniło się do tego m.in. lekceważenie jej potrzeb, odmawianie seksu itp.
Jak rozstać się bez żalu, który niszczy człowieka?
Mogłoby się wydawać, że osoba, która odchodzi, znajduje się w lepszej sytuacji. W końcu robi to, czego pragnie. Wcześniej zdążyła się przygotować do rozstania. Trzeba jednak podkreślić, że wielu ludziom doskwiera poczucie winy. Źle się czują ze świadomością, że skrzywdzili kogoś swoją decyzją. Samobiczowanie nie jest najlepszą strategią. Dużo lepiej dostrzec swoją winę, przeprosić za zdradę, a nieprzyjemne odczucia, które temu towarzyszą, potraktować jako cenną wskazówkę. Człowiek stara się unikać dyskomfortu, dlatego następnym razem nie ulegnie pokusie łatwych rozwiązań. Istnieje spora szansa, że zamiast zdrady wybierze rozmowę o problemach w związku.