Psychologia

Jak radzić sobie z niepewnością jutra?

Jak radzić sobie z niepewnością jutra

Kristina Paukshtite z pexels

Żyjemy w bardzo niespokojnych i trudnych czasach, które generują sporo obaw. Najpierw pojawił się nieznany wirus, o którym wiedziano tylko tyle, że jest groźniejszy od grypy czy przeziębienia. Później gospodarka dostała zadyszki. W zeszłym roku świat sparaliżowały informacje o wybuchu wojny w środku Europy. Obecnie borykamy się z największą od lat inflacją. Wszystko to spędza sen z powiek wielu osób. Jak radzić sobie z niepewnością jutra?

Spis treści:

  1. Jak realizować plany w niepewnych czasach?
  2. Zadowolenie z życia nie zależy od czynników zewnętrznych
  3. Jak przestać się zamartwiać?
  4. Jak radzić sobie z niepewnością jutra? Spójrz na problem z innej perspektywy!
  5. Trudności w życiu w końcu ustępują

Jak realizować plany w niepewnych czasach?

Wiele osób chciałoby realizować swoje plany i spełniać kolejne marzenia. Niepewność jutra sprawia jednak, że niektórzy rezygnują z pewnych celów, odkładają je na bezpieczniejsze czasy. Niekiedy trudno odmówić słuszności takiej postawie, zwłaszcza gdy chodzi o zakładanie firmy. Nie można jednak ze wszystkiego rezygnować z powodu niepewności. Jeśli nauczymy cieszyć się życiem, mimo wielu niewiadomych, to łatwiej przejdziemy przez ten trudny okres.

Zadowolenie z życia nie zależy od czynników zewnętrznych

Zbyt często swoje zadowolenie z życia uzależniamy od czynników zewnętrznych, których nie możemy zmienić. Myślimy sobie, że gdybyśmy więcej zarabiali, mieli własne mieszkanie, to dziś nie czulibyśmy się tak niepewni jutra. Jednak przez taką postawę wiele tracimy. Za bardzo wybiegamy myślami w przyszłość i zbyt często piszemy czarne scenariusze. Tymczasem nikt z nas nie przewidzi końca inflacji i dalszego przebiegu wojny. Na pewne rzeczy nie da się przygotować. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym lepsze życie zaczniemy wieść.

Jak przestać się zamartwiać?

Nie oznacza to, że mamy rezygnować z wprowadzenia zmian tam, gdzie to możliwe. Gdy pojawi się perspektywa lepszych zarobków, to warto rozważyć przejście do innej firmy. Tymczasem dobrze byłoby żyć w zgodzie ze sobą, mimo licznych trudności. Zamartwiając się, niczego nie zmienimy. Piękną sobotę lepiej wykorzystać na spotkanie w gronie znajomych, niż analizę potencjalnych czarnych scenariuszy. Okoliczności nie są może najbardziej korzystne, ale wciąż mamy się, z czego cieszyć.

Jak radzić sobie z niepewnością jutra? Spójrz na problem z innej perspektywy!

Niektórym trudnościom przypisujemy zbyt dużą wagę. Uważamy, że brak własnego mieszkania to koniec świata, tymczasem warto spojrzeć na problem z innej perspektywy. Dzięki temu, że nie wzięliśmy kredytu hipotecznego, nie zmagamy się z narastającymi odsetkami zadłużenia. Możemy też w każdej chwili wyjechać z kraju, jeśli nadarzy się ku temu okazja. Ponadto wiele trudności, w tym problemy z klientem, za miesiąc czy dwa okażą się bez znaczenia. To tylko chwilowa przeszkoda, która z czasem ustąpi.

Jak radzić sobie z niepewnością jutra? Bardzo pomocna okazuje się zmiana perspektywy. Często zakładamy, że tylko my mamy problemy w pracy i borykamy się ze wzrastającymi kosztami utrzymania. Ludzie niechętnie rozmawiają o swoich trudnościach. Większość woli udawać, że wszystko jest okej. To może dawać złudne wrażenie, że problemy przytrafiają się tylko nam, bo nie radzimy sobie z życiem.

Trudności w życiu w końcu ustępują

Problemy są wpisane w ludzkie życie. Każdy czasem napotyka na jakieś przeszkody, jednak trudności w końcu udaje się zażegnać. Warto przypomnieć sobie wiele kryzysów z przeszłości, które ostatecznie zostały pokonane. Nawet to, co dziś wydaje się przerażające i napawa lękiem, kiedyś stanie się tylko wspomnieniem. Zła karta w końcu się odwróci i pojawi się pasmo sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *