Mogłoby się wydawać, że urlop i odpoczynek to tak proste kwestie, że w ich przypadku można zdać się na spontaniczność. Przygotowywanie się do wypoczynku brzmi jak zabawny wytwór wyobraźni. Niestety, coraz więcej osób ma problem z odcięciem się od pracy. Nawet na wakacyjnym wyjeździe zaglądamy na skrzynkę służbową i odpisujemy na maile, przez co nie ładujemy wewnętrznych akumulatorów. W naszym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do urlopu.
Spis treści:
- FOMO, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie
- Jak przygotować się do urlopu? Oddelegowanie zadań innym pracownikom
- Nadmiarowa potrzeba kontroli a odpisywanie na maile podczas urlopu
- Odcięcie się od mediów społecznościowych – kiedy jest konieczne?
- Udany urlop a uważność – co daje nam szczęście?
FOMO, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie
Tak naprawdę wakacyjny wyjazd to wydarzenie, do którego musimy się przygotować. Nie dotyczy to tylko obowiązkowych szczepień na choroby egzotyczne, zakupu odpowiedniej walizki, skompletowania garderoby i kosmetyczki na urlop. Przede wszystkim musimy popracować nad swoją mentalnością. Bardzo ważne są codzienne nawyki w czasie wolnym. Zwróć uwagę na to, czy nie cierpisz na FOMO, czyli lęk przed tym, że ominie cię jakaś ważna informacja. Jeśli wiele razy dziennie zaglądasz na maile, serwisy informacyjne czy społecznościowe, to możliwe, że ten problem dotyczy również ciebie. Niestety, wiele z nas więcej czasu poświęca życiu online niż relacjom offline. Ucieczka w świat internetu często wiąże się z lękami i problemami z samooceną, z którymi zmagamy się na co dzień, nie zawsze świadomie. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do urlopu, to przed wakacyjnym wyjazdem powinnaś stopniowo wdrażać odwyk od smartfona i przeglądania internetu. Dzięki temu podczas wypoczynku skupisz się na przeżywaniu tego, co trwa tu i teraz. Uważność odgrywa tutaj istotną rolę. Często z niej rezygnujemy na rzecz surfowania po internecie.
Jak przygotować się do urlopu? Oddelegowanie zadań innym pracownikom
Przygotowanie do urlopu warto zacząć już na kilka tygodni przed planowanym wypoczynkiem. Każdy z nas ma jakieś zadania w pracy, które realizuje. Niektóre mają ściśle określony deadline. Aby wyjechać na urlop z czystą głową, należy dokończyć najważniejsze projekty. Te, których nie uda się zamknąć, należy oddelegować. Dobrze, gdy pod naszą nieobecność ktoś może przejąć nasze obowiązki. Dzięki temu po powrocie z wczasów nie będziemy stresować się długą listą zadań, która zdaje się nie mieć końca. Warto również ustawić na mailu automatyczne powiadomienie o nieobecności, aby nasi klienci i współpracownicy mieli świadomość, że rozwiązania swojego problemu muszą poszukać gdzie indziej lub poczekać do naszego powrotu.
Nadmiarowa potrzeba kontroli a odpisywanie na maile podczas urlopu
Podczas wakacji często zdarza nam się zaglądać na maila i odbierać telefony służbowe. Niektórzy boją się utraty pracy, czemu trudno się dziwić w tych niepewnych czasach. Drudzy natomiast boją się, że ktoś ich wygryzie, okaże się lepszy i przejmie ich klientów. Nie brakuje też takich, którzy cierpią na nadmiarową potrzebę kontroli. Lubią mieć na wszystko oko. Nie czują się komfortowo, gdy coś ich omija. Możemy się również obawiać, że nasza koleżanka z pracy okaże się niekompetentna. W rezultacie klient straci do nas zaufanie i odejdzie do konkurencji. Jesteśmy prawdziwymi mistrzami w snuciu wizji katastroficznych. Tymczasem często warto zaufać innym.
Odcięcie się od mediów społecznościowych – kiedy jest konieczne?
Prawdziwy wypoczynek często wymaga odcięcia się od mediów społecznościowych. Za ich sprawą nie potrafimy żyć tu i teraz. Za bardzo skupiamy się na kreowaniu swojego idealnego wizerunku. Śledzimy też poczynania innych i się z nimi porównujemy, co zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu. Czasem jednak warto raz dziennie zajrzeć na Messengera i odpisać znajomym. Niektóre relacje międzyludzkie dają nam siłę, z której czerpiemy także podczas urlopu. Są to ludzie, na których zawsze możemy liczyć i chętnie dzielimy z nimi swoje smutki oraz radości.
Udany urlop a uważność – co daje nam szczęście?
Udany odpoczynek ma miejsce wówczas, gdy nieobca jest nam uważność i potrafimy skupić się na chwili. Cieszyć śpiewem ptaków, zachwycić monumentalnym drzewem, które liczy kilkaset lat. Jeśli doceniamy takie drobiazgi i potrafimy je docenić, w naszym życiu może zagościć szczęście. To wbrew pozorom nie ma nic wspólnego ze stanem posiadania i tym, na jak bardzo ekskluzywne wakacje wyjechaliśmy. Dużo większe znaczenie ma umiejętność docenienia chwili.