Jak nie brać na siebie zbyt wiele obowiązków

Żyjemy w czasach, gdy każdy chce się wykazać, aby dostać awans. Ponadto mamy dostęp do tylu różnych możliwości, że zaczynamy się obawiać, że coś może nas ominąć. Jednak branie na swoje barki zbyt wielu obowiązków bywa szkodliwe. Wpływa negatywnie nie tylko na naszą psychikę, ale też zdrowie fizyczne. W naszym artykule podpowiadamy, jak nie brać na siebie zbyt wiele obowiązków.

Spis treści:

  1. Jak nie brać na siebie zbyt wiele obowiązków? Utrata poczucia czasu
  2. Brak czasu na przyjemności
  3. Nieregularny tryb pracy
  4. FOMO, czyli lęk przed tym, co nas ominie
  5. Przeciążenie obowiązkami i niedociążenie jest złe
  6. Nuda a brak aktywności

Jak nie brać na siebie zbyt wiele obowiązków? Utrata poczucia czasu

Czy masz problem z braniem na swoje barki zbyt wielu obowiązków? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ci analiza ostatnich wydarzeń. Jeśli wydaje ci się, że Wielkanoc była niedawno, dziwisz się, że mamy już koniec wiosny i za chwilę zacznie się lato, to znak, że utrata poczucia czasu nie jest ci obca. Z tym problemem zmagają się osoby, które pracują ponad siły. Mają tak wiele zajęć, że nawet nie widzą, jak czas szybko płynie.

Brak czasu na przyjemności

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio malowałaś paznokcie, czytałaś książkę czy na spokojnie mierzyłaś ubranie w przymierzalni? To znak, że cierpisz na brak czasu na przyjemności. Tylko osoby zapracowane i zagonione nie potrafią wygospodarować dla siebie nawet godziny dziennie. Czasem mamy na głowie tak dużo obowiązków, że cierpi na tym nasze życie towarzyskie. Nie wiemy, jak znaleźć czas, aby wyskoczyć z przyjaciółką do kawiarni.

Nieregularny tryb pracy

Nie zawsze brak czasu wynika z naszej winy i błędów organizacyjnych. Możemy skrupulatnie pilnować terminów, wystarczy jednak, że nasza praca zależy od innych. Ktoś zawali termin, a my mamy w pracy zastój. Potem wszyscy w tym samym czasie przesyłają nam materiały i nie wiemy, czy uda nam się wyjść z biura przed 20.

FOMO, czyli lęk przed tym, co nas ominie

Czasem zanadto przesadzamy z dodatkowymi aktywnościami. Praca zawodowa to jedno, drugie to pasje i rozwój osobisty. Często chodzimy na tak wiele różnych kursów, bo cierpimy na FOMO, czyli lęk przed tym, co nas ominie.  Sprzyja temu współczesny tryb życia. Świat nieustannie pędzi do przodu, mamy tyle możliwości, że aż nie wiadomo, co wybrać. Obawiamy się, że gdy wybierzemy opcję A, to ominie nas opcja B, która okaże się ciekawsza. Nadmiar możliwości bywa obciążający dla naszej psychiki.

Przeciążenie obowiązkami  i niedociążenie jest złe

Zarówno nadmiar obowiązków, który uniemożliwia nam wypoczynek, jak i ich niedobór, który wywołuje nudę, nie jest dobry. Należy znaleźć równowagę między przeciążeniem a niedociążeniem. Krótko mówiąc, w naszym życiu nie może zabraknąć aktywności. Niemniej zawsze musimy mieć też zapas czasu, aby nie przejmować się drobnymi obsuwami i znaleźć chwilę na odpoczynek czy ciasto zjedzone w towarzystwie przyjaciółki.

Nuda a brak aktywności

Niektórzy przesadzają w drugą stronę. Mają tak mało aktywności, że całymi popołudniami siedzą w domu i się nudzą. Popadają w coraz większy marazm. Ich poczucie zadowolenia z życia gwałtownie spada. To znak, że należy poszukać dla siebie angażujących form aktywności.