Ponoć to Włosi są specjalistami od makaronu, ale Polacy również potrafią zrobić pyszny makaron. Jak przygotować domowy makaron?
Domowy makaron
Nie ma porównania między makaronem ze sklepu, a tym przygotowanym samodzielnie. Gotowy makaron, który tak chętnie kupujemy często zawiera dodatkowe składniki, oprócz mąki i jajek Może być barwiony czy uzupełniony o wzmacniacze smaku oraz inne konserwanty. Domowy makaron charakteryzuje się świeżością i zdecydowanie lepszym smakiem. Przygotowując makaron, możemy zaszaleć z jego kształtem czy rodzajem. Nasi domownicy czy goście na pewno docenią smak rosołu czy sosu, z domowej roboty makaronem.
Domowy makaron tradycyjny
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 jajko
- szczypta solidarnym
- 2 łyżki przegotowanej wody
Przygotowanie:
Mąkę wysypujemy na blat. Najlepiej przesiać ją wcześniej przez sitko. Do mąki dodajemy sól i wbijamy jajko. Wyrabiamy ciasto. Podczas wyrabiania możemy dodać do ciasta 1 czy 2 łyżki przegotowanej wody. W razie potrzeby, ciasto podsypujemy mąką. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy na pół godziny. Rozwałkowane cienko ciasto kroimy na dowolny kształt. Najbardziej standardowe będą paski. Makaron obficie podsypujemy mąką, by się nie skleił. Przed ugotowaniem, makaron powinien schnąć na stolnicy ok. 30 minut. Po tym czasie będzie gotowy do gotowania. Jeśli chcemy zostawić makaron, musimy go całkowicie wysuszyć i przechowywać w pojemniku.
Makaron do rosołu
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki
- 4 jajka
Przygotowanie:
Mąkę przesypujemy na blat lub stolnicę. Wbijamy jajko i wyrabiamy ciasto na makaron. Ciasto przykrywamy i pozostawiany na kwadrans. Ciasto wałkujemy bardzo cienko i pozostawiamy do wyschnięcia na 30 minut. Następnie kroimy je w cienkie paski lub przepuszczamy przez maszynkę do makaronu. Makaron gotujemy w osolonej wodzie przez 5 minut.
Podstawowy makaron domowy
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 2 jajka
- 4 żółtka
- 1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól, żółtka i jajka. Ciasto zagniatamy, by uzyskało elastyczną formę. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na 30 minut. Wałkujemy ciasto na cienkie placki i kroimy nożem na pożądany kształt. Dzięki dużej ilości żółtek, makaron będzie miał piękny żółty kolor. Przed ugotowaniem warto odczekać kilkanaście minut. Makaron gotujemy w osolonej wodzie z odrobiną oliwy.
Katarzyna Antos