Jak pokonać nieśmiałość
Pixabay

Nieśmiałość utrudnia nam życie i sprawia, że nie sięgamy po to, czego pragniemy. Osoby, które borykają się z tym problemem, często rezygnują ze studiów, doktoratu lub wybierają dla siebie pracę poniżej swoich kompetencji. Mają też problem z wyrażaniem własnych opinii i wyrażaniem sprzeciwu. W naszym artykule podpowiadamy, jak pokonać nieśmiałość.

Spis treści:

  1. Czy każdy introwertyk jest nieśmiały?
  2. Ośmieszanie dzieci a lęk przed odrzuceniem
  3. Toksyczna nieśmiałość
  4. Jak walczyć z nieśmiałością?
  5. Jak pokonać nieśmiałość?
  6. Wyjście poza strefę komfortu, czyli działania ekspozycyjne
  7. Rezygnacja z marzeń z powodu nieśmiałości

Czy każdy introwertyk jest nieśmiały?

Czy wiesz, że nieśmiałość nie ma nic wspólnego z introwersją? Ta druga oznacza po prostu, że człowiek czerpie energię ze swojego wnętrza. Potrzebuje częściej pobyć w samotności, ponieważ kontakty międzyludzkie prowadzą do przebodźcowania jego mózgu. Osoba nieśmiała natomiast boi się odezwać, zaprosić koleżankę na wspólny obiad czy zaproponować komuś randkę. Kieruje nią lęk przed odrzuceniem i ośmieszeniem się. Jej postawa wynika z niskiego poczucia własnej wartości. To niestety wynosimy z domu rodzinnego.

Ośmieszanie dzieci a lęk przed odrzuceniem

Chcielibyśmy, aby każda rodzina wspierała swoich członków i motywowała ich do działania. Niestety często zdarza się, że rodzice zamiast wspierać swoje dzieci, ośmieszają je, krytykują czy wytykają im drobne błędy. W rezultacie takie osoby wyrastają na niepewne siebie. Kontakty międzyludzkie postrzegają jako potencjalnie zagrażające. Boją się odrzucenia, ośmieszenia czy wyszydzenia. Nie czują się też dostatecznie warte uwagi innych. Uważają, że nigdy nie znajdą prawdziwej miłości czy przyjaźni. Brakuje im bowiem urody, inteligencji czy kompetencji interpersonalnych.

Toksyczna nieśmiałość

Nieśmiałość sprawia, że źle oceniamy własną osobę. Uważamy, że nic nie umiemy, dlatego nie ma sensu domagać się wyższego wynagrodzenia za swoją pracę. Powinniśmy się cieszyć, że ktoś w ogóle ją zaproponował. Boimy się też poprosić kogoś o to, aby wywiązał się ze swojej części umowy, ponieważ nie czujemy się tego warci. Jak widać, nieśmiałość ma duży wpływ na nasze życie i rzutuje na nie negatywnie.

Jak walczyć z nieśmiałością?

Jak pokonać nieśmiałość? Na szczęście jest to możliwe, trzeba tylko podjąć stosowne działania. Osoby nieśmiałe zazwyczaj boją się źle wypaść na uczelni, w pracy czy na weselu. Na szczęście wiele rzeczy można przećwiczyć. Im szybciej rozpoczniesz naukę przed egzaminem, tym większe prawdopodobieństwo, że twoja wiedza trafi do pamięci długotrwałej, przez co będziesz w stanie z niej skorzystać nawet podczas silnego stresu. Jeśli na weselu masz zatańczyć pierwszy taniec, a zawsze potykasz się o własne nogi i masz problem z utrzymaniem równowagi, postaw na regularny trening. Ćwiczenia czynią mistrza. Im częściej doskonalisz określone kompetencje, tym lepiej radzisz sobie z określonymi zadaniami.

Jak pokonać nieśmiałość?

Jak walczyć z nieśmiałością? Warto uświadomić sobie pewną istotną kwestię, o której często zdajemy się zapominać. Często oceniamy swój występ, wypowiedź czy zachowanie zbyt surowo. Obawiamy się, że zbłaźniliśmy się w oczach innych. Tymczasem ci tego nie zauważyli. Prawda jest taka, że ludzie to istoty egocentryczne. Koncentrują się głównie na sobie, dlatego nie zwracają aż tak dużej uwagi na innych. W rezultacie nie widzą naszego zdenerwowania, przejęzyczenia itp. Jedynie bliscy przyglądają się naszym poczynaniom, a ci na ogół są nam życzliwi i nie musimy obawiać się ich ocen.

Wyjście poza strefę komfortu, czyli działania ekspozycyjne

Walka z nieśmiałością wiąże się z wychodzeniem ze swojej strefy komfortu. Należy działać i wykonywać pewne czynności, mimo lęku, jaki odczuwamy. Np. musisz zapytać o coś panią w dziekanacie, więc to robisz. Musisz zgłosić właścicielce mieszkania awarię lodówki, więc do niej piszesz w tej sprawie. Musisz zaprezentować raport na posiedzeniu zarządu, więc go przygotowujesz i uczysz się swojego wystąpienia. Gdy zrobisz coś, czego się bałaś, a nie wydarzy się nic złego, poczujesz moc. Zobaczysz, że świetnie sobie radzisz i to zmotywuje cię do dalszego sięgania po swoje.

Rezygnacja z marzeń z powodu nieśmiałości

Czy wiesz, że przez nieśmiałość wiele osób prowadzi życie dalekie od tego, o jakim marzy? Nie pracuje tam, gdzie chce, bo boi się tam aplikować. Nie zagada do osoby, która wpadła w oko. Nie umówi się na obiad z przyjaciółką. Walcząc z nieśmiałością, zaczynasz realizować swoje marzenia. To chyba najlepszy powód, aby wyjść poza swoją strefę komfortu.