Matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka. O ile brak ojca w procesie wychowawczym nie jest tak mocno odczuwalny, to nieobecność matki ma kolosalne znaczenie. Jak matka niedostępna emocjonalnie wpływa na nasze życie?
Matka powinna interesować się swoim dzieckiem, okazywać zainteresowanie jego uczuciami i pełną akceptację dla jego stanów emocjonalnych. W zdrowej rodzinie dziecko czuje się kochane od pierwszego dnia życia. Jego potrzeby są bezbłędnie odczytywane i realizowane, dotyczy to także pragnień natury emocjonalnej. Dziecko, które jest przytulane i ma pewność, że matka zawsze mu pomoże, będzie obok, wysłucha i zrozumie, czuje się bezpiecznie. W dorosłym życiu tworzy dobre relacje z innymi ludźmi.
Matka niedostępna duchem
Czasem matka nie interesuje się dzieckiem, bo całą swoją uwagę skupia na pijącym partnerze, swoich stanach emocjonalnych czy niespełnionych marzeniach. Dziecko czuje się wówczas odtrącone. Czuje, że jest zdane tylko na siebie, nikogo bowiem nie obchodzi jego los. W dorosłym życiu może uciekać emocjonalnie od partnera, wchodzić tylko w powierzchowne relacje o charakterze seksualnym lub zaciekle walczyć o uwagę drugiego człowieka. Może się to odbywać na różne sposoby, poprzez próbę bycia doskonałym, kontrolowanie partnera, nieustanne sceny zazdrości i strach przed zdradą.
Matka niedochowująca tajemnicy
Czasem matka ma problem z dochowaniem tajemnicy. Gdy dziecko mówi jej o swoich emocjach, robi to, bo oczekuje zrozumienia i akceptacji. Nie chce, aby o jego intymnych sprawach dowiedziała się babcia, ciocia i koleżanka z pracy mamy. Jeśli matka wyciągała od dziecka pewne informacje, aby potem wykorzystywać je przeciw niemu, młody człowiek uczy się nieufności. Dochodzi do wniosku, że wszystko musi zrobić sam, bo ktoś inny go skrzywdzi, wykorzysta lub wyśmieje. Takie kobiety są samowystarczalne, ale zupełnie nie radzą sobie w związku, gdy partner chce im z czymś pomóc.
Matka niesłuchająca dziecka
Czasem matka woli żyć we własnym świecie niż zająć się sprawami swojego dziecka. To bezskutecznie walczy o jej uwagę. Ona tymczasem woli oglądać seriale w telewizji czy rozmawiać z koleżanką przez telefon. Dziecko w dorosłym życiu ma problem za każdym razem, gdy odnosi wrażenie, że ktoś go nie słucha, choć czasem druga osoba po prostu przetwarza w głowie pewne informacje.
Matka stosująca kary
Czasem kara jest konieczna w procesie wychowawczym, ale jeśli była nieuzasadniona lub zbyt ostra, dziecko jako dorosły człowiek agresją reaguje na każde słowo krytyki. Ma też niską samoocenę, nie wierzy, że sobie poradzi i chwyta się pierwszej, lepszej pracy, zamiast realizować własne ambicje.