Psychologia

Po czym rozpoznać manipulanta?

Po czym rozpoznać manipulanta

Jak rozpoznać, że mężczyzna, z którym się spotykasz, jest manipulantem? Co powinno zwrócić twoją uwagę w jego zachowaniu? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. Wiedząc, po czym rozpoznać manipulanta, będziesz odporna na jego zagrywki.

On wzbudza w tobie poczucie winy

Jeśli mężczyzna usiłuje wzbudzić w tobie poczucie winy, miej się na baczności. Wszystko jedno, czy obwinia cię o swoje złe samopoczucie, bo odmówiłaś mu seksu, czy twierdzi, że nie zaspokajasz jego potrzeb erotycznych, on tobą manipuluje. Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za swoje emocje. Gdy coś mu nie odpowiada, może zerwać relację i odejść. On nie może wzbudzać w tobie poczucia winy, płacząc, gdy się na coś nie zgadzasz. Tak postępują też dzieci, które pragną sprawić, aby rodzic w końcu się ugiął.

Stosowanie podwójnych standardów

Jeśli ty dzwonisz z propozycją spontanicznego spotkania, on wymawia się brakiem czasu i własnymi planami na wieczór. Gdy on dzwoni podczas twojego babskiego wieczoru, masz rzucić wszystko i gnać do niego na złamanie karku. Jeśli on stosuje podwójne standardy, w domyśle jemu wolno więcej niż tobie, uciekaj od takiego faceta. On nie da ci szczęścia, za to przysporzy mnóstwo cierpienia.

Sprytny prztyczek dotyczący ubioru

Manipulant może też stosować sprytne zagrywki. Np. on tak skrytykuje twój ubiór, że trudno to będzie nazwać krytyką, ale mimo to sprawi ci przykrość swoimi sugestiami i obniży poczucie własnej wartości. Taka sprytna krytyka ma sprawić, abyś poczuła się gorzej. Nie daj się temu podstępnemu manipulantowi i odejdź.

Wzbudzanie empatii i współczucia

Często manipulanci bazują na współczuciu. Wiedzą, że większość kobiet ma ogromną empatię, dlatego opowiadają nam o tym, jak bardzo zostali skrzywdzeni przez rodziców, dziadków, znajomych. Doznana przykrość ma usprawiedliwiać ich chamskie zachowanie wobec ciebie. Ty potem go wybielasz – on nie chciał mnie zranić, jest taki dziki przez trudne dzieciństwo. Nieprawda, jest taki, bo chce taki być.

Szantaż emocjonalny

Jeśli nie przyjdziesz do mnie teraz, to z nami koniec. Taka propozycja nieprędko się powtórzy, bo ja dzwonię, gdy zechcę i w najbliższym czasie mogę nie mieć dla ciebie czasu. To tylko dwa przykłady szantażu emocjonalnego, który ma zmusić partnerkę do postępowania zgodnie z wolą manipulanta. Nie daj się. Naucz się odpierać atak.

Oczernianie innych osób

Manipulanta poznasz też po tym, że ciągle żali się na całym świat. Rodzina jest straszna, bo go skrzywdziła. Znajomi tylko go wykorzystują, a szefowej zależy tylko na zysku. To stała śpiewka wszystkich manipulantów, którzy oczerniają ludzi na prawo i lewo. Uciekaj od tego typu mężczyzn, bo są toksyczni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *